Saturday, 18 July 2015
22 September 2020
نوزدهم بهمن- هشتم فوریه

«تقویم تاریخ نوزدهم بهمن»

2012 February 08

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1819 میلادی- «جان راسکین» (John Ruskin) شاعر، فیلسوف، منتقد هنری و نویسنده انگلیسی متولد شد. معروف‌ترین اثر راسکین کتاب «هفت مشعل معماری» است. وی در این کتاب سخن از معماری می‌گوید و معتقد است معماری دارای هفت مشعل حقیقت، ایثار، قدرت، زیبایی، زندگی، خاطره و اطاعت است.

1952 میلادی- بر اساس «قانون پیشین» وراثت سلطنت در بریتانیا، وارث سلطنت، اولین فرزند پسر پادشاه می‌شد اما تنها در صورتی که پادشاه فرزند پسر نداشت، دختر بزرگ او بر تخت سلطنت تکیه می‌زد. از این روی جورج ششم، پدر الیزابت دوم که فرزند پسر نداشت، تاج و تخت سلطنت را به او سپرد. در ششم فوریه 1952 میلادی جورج ششم، درگذشت و «الیزابت دوم» در چنین روزی در سن 25 سالگی ملکه بریتانیا و قلمروهای هم‌سود شد.

1357 خورشیدی- جمعی از کارکنان نیروی هوایی با انجام رژه و خواندن سرود در مقابل آیت‌اله خمینی، با انقلاب و رهبر آن اعلام هم‌بستگی کردند. در نخستین سال‌روز رژه همافران نیروی هوایی در برابر روح‌اله خمینی، 19 بهمن به عنوان «روز نیروی هوایی» اعلام شد.

نیروی هوایی در بیش‌تر کشورها بخشی از نیروهای مسلح کشور است که وظیفه نبرد هوا‌ پایه را به عهده دارد. در بعضی از کشورها وظایف نظامی مربوط به فضا (مانند پرتاب و اداره ماهواره‌های جاسوسی یا موشک‌های قاره‌پیما) نیز به‌عهده نیروی هوایی آن کشور است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1904 میلادی- چنین روزی بدون صدور اعلان جنگ، ناوگان ژاپن به ناوگان روسیه در «پورت آرتور» حمله کرد. ناآرامی و تظاهرات در سن پترزبورگ این فرصت را به ژاپنی‌ها داده بود که روسیه را در خاور دور مورد تعرض نظامی قرار دهند. با این حمله، ناوگان روسیه در خاور دور درهم کوبیده شد و ژاپنی‌ها با تصرف پورت آرتور، به سیبری نیز دست‌اندازی کردند و در قلمرو روسیه دست به پیش‌روی زدند. جنگ ژاپن و روسیه که تا سال 1905 طول کشید به شکست روسیه انجامید.

1349 خورشیدی- در چنین روزی سیزده تن از گروه فداییان خلق (اعضای حزب توده) دست به حرکت مسلحانه علیه حکومت پهلوی زدند‌. این اقدام که در منطقه سیاهکل رخ داد، چریک‌ها با هدف ایجاد یک شورش عمومی قیام خود را علیه دولت پهلوی آغاز کردند که البته توسط دولت سرکوب شد. این شورش از مدت‌ها قبل با یارگیری در منطقه شمال ایران آغاز شده بود. گروه در روز نوزدهم بهمن با شنیدن صدای تیر از کوه‌های سیاهکل پایین آمدند و پس از تصاحب یک اتومبیل در جاده روانه گرفتن پاس‌گاه سیاهکل شدند. از فردای آن روز تیم جنگل به محاصره نیروهای مسلح در‌آمد و تا هجدهم اسفند همان سال غالب چریک‌ها دستگیر شدند. قیام «سیاهکل» نخستین جنگ چریکی در تاریخ ایران محسوب می‌شود.

1374 خورشیدی- «سیاوش کسرایی» از شاعران و فعالان سیاسی معاصر ایران در این روز در وین درگذشت. وی از شاگردان «نیما» بود. ضمن آن‌که سالیان دراز در حزب توده فعال بود و در کنار شعر به مسایل سیاسی نیز می‌پرداخت. به همین دلیل گروهی او را شاعری مردمی می‌نامیدند. منظومه‌ی «آرش کمان‌گیر» این شاعر از شناخته‌ترین آثار اوست.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

BBC News

The New York Times

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,