Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
تماشاخانه 33

«چالش بازیگر و کارگردان»

2009 December 24

مجید بهشتی/ رادیو کوچه

majid@radiokoocheh.com

دومین نشست «چالش بازیگر و کارگردان» به همت انجمن بازیگران خانه تئاتر عصر روز 21 آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در ابتدای این نشست که باحضور محمد رحمانیان، علی عمرانی و حبیب رضایی برگزارشد، محمد رحمانیان ضمن گلایه از وضعیت موجود در تئاتر و سالن‌های تئاترگفت: «جریانی در تئاتر حاکم است که عزت تئاتر را هدف قرار داده، به‌طوری‌که از بازیگران سوء استفاده می‌کند، بازیگر را وادار می‌کند در چند نمایش روی صحنه برود بدون این‌که در هیچ‌کدام به نتیجه‌ای برسد. این سیستم، سیستم فاسدی است که باعث شده بازیگر به نان شبش محتاج شود که در این صورت بازیگر دیگر خلاقیتی نخواهد داشت.

20091224-cul-tamashakhaneh33-chaleshe-bazigaranvakargardanan

وی درخصوص تداوم فعالیتش با گروه اضافه کرد: «علت راضی‌بودن افراد گروهم از من این است که من هیچ وقت درکارشان دخالت نمی‌کنم؛ زیرا چیز زیادی از بازیگری نمی‌دانم. یک گروه در یک پروسه‌ طولانی شکل می‌گیرد و تبدیل به خانواده بزرگی می‌شود که در آن قهر و آتشی فراوان است و در این بین ایمان‌داشتن به یکدیگر است که اعضای گروه را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

وی افزود: من بعد از پایان دوره ممنوعیت کاری‌ام دیگر خود را نویسنده نمی‌دانم، و برای تولید یک نمایش اول بازیگرانم را انتخاب می‌کنم و بعد طرحی را براساس هر بازیگر می‌‌نویسم که نظم و انظباط در این راستا حرف اول را می‌زند.

رحمانیان خاطرنشان کرد: گاهی اوقات مشکلات آنقدر زیاد می‌شود که نقش کارگردان در حد یک مبصر پایین می‌آید.

درادامه این نشست حبیب‌رضایی ضمن تایید صحبت‌های رحمانیان در رابطه با موضوع «چالش کارگردان و بازیگر» و دخیل‌بودن مقوله ایمان در این امر یادآور شد: رسیدن به خواسته کارگردان براساس توانایی بازیگر، مرزی دارد که باید به درستی طی‌ شود. ما همواره رابطه‌ مناسبی با رحمانیان در طول مدت کاریمان داشتیم، چرا که همواره به یکدیگر ایمان داشتیم و سعی کردیم همان ایمان را به تماشاگر منتقل کنیم. مهم‌ترین عامل موفقیت ما نمود بیرونی و التزام ایمان است.

وی افزود: یک بازیگر باید وجدان‌کاری داشته باشد و پای انتخابی که کرده بایستد، در غیر این‌صورت باید به خود شک کند.

در ادامه بهزاد فراهانی که برگزاری این جلسه را برعهده داشت، با بیان خاطره‌ای از زنده‌یاد مهدی فتحی درخصوص ایفای نقش بازیگران در چند اثر نمایشی گفت : «چه برسر ما آمده که می‌توانیم چند نقش را به‌طور هم‌زمان بازی کنیم؟ ما باید به فکر وحدت قبیله تئاتر باشیم و اخلاق کاری و صنفی داشته باشیم.

سپس علی عمرانی از جمله بازیگرانی که می‌توان از او به عنوان عضو ثابت گروه رحمانیان یاد کرد، در ادامه «بحث چالش بازیگر و کارگردان» گفت: «من در طی این سال‌ها چالشی‌ با رحمانیان نداشتم؛ زیرا همیشه همدیگر را درک می‌کنیم. زمان تمرین را صرف بحث‌های فلسفی نمی‌کنیم، درحالی‌که بسیاری از بازیگران به جای نقش، تحلیل و مفهوم نقش را بازی می‌کنند که باعث آزردگی تماشاگر می‌شود.

20091224-cul-tamashakhaneh33-chaleshe-bazigaranvakargardanan1

«بهاره رهنما» معتقداست:«ایجاد مرزبندی میان بازیگری در عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون رویه غلطی است.»

«بهاره رهنما» که در سال‌های اخیر در سه حوزه تئاتر، سینما و تلویزیون فعالیت گسترده و موفقی داشته، درباره حضورش در تئاتر و استفاده از تجربیات این عرصه می‌گوید:«من فعالیت در عرصه سینما و تئاتر را با هم شروع کردم و پیش بردم و اعتقادم بر این است که هیچ جایی را به نام کسی نزده‌اند.»

وی با تاکید بر این که مهم، ماندگاری در هر حوزه‌ای است، می‌گوید:«تئاتر وقت، حوصله و عشق خاص خود را می‌خواهد، البته بدون در نظر داشتن جنبه مادی آن. ما نباید راه‌های تجربه را برای افراد مسدود کرده و مرزبندی ایجاد کنیم؛ چرا که اگر فردی به حوزه دیگری وارد شود، در صورت موفقیت ماندگار می‌شود، در غیر این صورت به خانه اول خود باز می‌گردد و این درحالی است که ماندگاری شرط اول است.

«بهاره رهنما» که در مجموعه تلویزیونی«گاوصندوق» به کارگردانی «مازیارمیری» ایفای نقش می‌کرد، با اشاره به صبور‌بودن بازیگران تئاتر‌ نسبت به دیگر بازیگران گفت: «تئاتری‌ها در حرفه بازیگری در هر حوزه‌ای افراد صبورتر و عاشق‌تری هستند و به دلیل مناسب نبودن شرایط اقتصادی مجبورند در حوزه‌های دیگر هم فعالیت کنند.»
رهنما که چندی قبل در نمایش «هملت با سالاد فصل» به کارگردانی هادی مرزبان روی صحنه تئاتر حاضر شده‌بود، تا چندروز دیگر تمرینات نمایش «خدای کشتار» به کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی را برای تولید تئاتر تلویزیونی آغاز می‌کند.

منبع : ایران تاتر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,