Saturday, 18 July 2015
23 January 2021

«گفت‌و گوی ویژه با یکی از شاهدان عینی حوادث سیرجان»

2009 December 24

بیش از ۳۰ تن از شهروندان سیرجانی در جریان برگزاری مجدد مراسم اعدام عصر روز سه‌شنبه در این شهرستان کشته و مجروح شدند. پس از عدم موفقیت نیروهای انتظامی در اجرای مجازات اعدام دو تن محکوم به اعدام در صبح روز سه شنبه با تاکید شورای تامین شهرستان سیرجان مراسم اعدام مجدد عصر سه شنبه در این شهرستان برگزار شد که با حضور بیش از ۵ هزار نفر از مردم و واکنش اعتراضی آنان این مراسم منجر به درگیری میان شهروندان و نیروهای انتظامی شد و با تیراندازی ماموران ۵ نفر کشته و حدود سی نفر زخمی شدند. در همین ارتباط از سوی رادیو کوه گفت‌گویی با یکی از شاهدان عینی انجام شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«من برای مراسم مجدد اعدام در عصر روز سه‌شنبه در محله‌ی «کشتارگاه» حاضر شدم . بعد از مدتی اعدام‌ها را برای اجرای حکم آوردند. حدود چهار هزار نفر از مردم هم در آن‌جا بودند و نگذاشتند که آن‌ها از ماشین پیاده شوند. جو بسیار متشنج بود هر چند که نیروهای زیادی در آن اطراف بود. کم‌کم تعداد مردم بیشتر شد. سربازان و نیروهای انتظامی هم با گاز اشک‌آور آن‌ها را متفرق می‌کرد.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gC5o34uqPg0[/youtube]

سیرجان شهر کوچکی است و امکاناتی نظیر نیرو و وسایل و تجهیزات را ندارد و همه‌ی آن‌ها را در عصر روز سه‌شنبه از کرمان آورده بودند. حدود ساعت سه عصر بود که ماموران تیر هوایی شلیک کردند  بعد از چند تیر هوایی و متفرق شدن بخشی از جمعیت نیروهای انتظامی به صورت مستقیم شلیک می‌کردند که من دیدم چند نفر بر روی زمین افتادند. در ابتدا به صورت تک‌تیر شلیک می‌کردند اما بعد از مدتی یکی از آن‌ها شروع به رگبار زدن کرد که دو نفر در جا مردند و چند نفر هم زخمی شدند. نیروهای امنیتی همه‌ی مجروحان را به وسیله خودرو به بیمارستان‌های کرمان فرستادند.

من شنیدم که در اخبار گفتند سه نفر کشته شده و بیش از بیست نفر زخمی شدند. من همه‌ی مجروحان را با چشمان خودم دیدم. در حال حاضر هم شهر مملو از نیروهای پلیس هست. شهر در دست نیروهای نظامی است و البته جو آرامی حاکم است و یک حالت خفقان ایجاد شده است و تجمع بیش از چهار نفر ممنوع است.

علت این ناآرامی‌ها به دلیل اجرای ناتمام مراسم صبح بود که به تحریک مادر یکی از اعدامی‌ها جو شلوغ شده است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,