Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
بیست‌و‌یکم بهمن– دهم فوریه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌یکم بهمن»

2012 February 10

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 1311 خورشیدی: زادروز «فرامرز پایور»، استاد برجسته موسیقی ایرانی، آهنگ‌ساز، مدرس و نوازنده سرشناس سنتور. او یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های موسیقی ایرانی و بزرگ‌ترین پایه‌گذار گروه‌نوازی در موسیقی سنتی ایرانی بود.

کوشش‌های پایور، پلی بود بین میراث «صبا» و «محجوبی» و جریانی که جوانان موسیقی‌دان و تحصیل‌کرده در دانش‌کده هنرهای زیبا از اوایل دهه ۱۳۵۰ به راه انداختند و الگوی موسیقی ایرانی امروزی شدند. گفته شده در فاصله زمانی بین این دو، یعنی حدود پانزده سال، هیچ کس جز فرامرز پایور، کار جدی و پی‌گیر در زمینه موسیقی اصیل انجام نمی‌داد. وی سرانجام در سال 1388 درگذشت.

1763 میلادی: در چنین روزی قراردادی میان انگلیس و فرانسه در پاریس به امضا رسید که فرانسوی‏ها آن را «قرارداد شوم پاریس» خواندند. زیرا به موجب این قرارداد، فرانسه پس از سال‏ها جنگ و کش‌مکش با انگلیس، از تمامی ادعاها و منافع استعماری خود در هندوستان و کانادا چشم‏پوشی کرد.

 علت عقد این قرارداد آن بود که فرانسه دراین زمان به خاطر جنگ‏های متعدد در داخل اروپا، تضعیف شده بود و از نظر نظامی و اقتصادی، توان تداوم جنگ با انگلیس را نداشت. قرارداد پاریس، باعث شد تا جنگ‏های استعماری فرانسه و انگلیس پایان یابد و لندن با دست بازتری به غارت منابع مستعمرات خود، به ویژه در آسیا بپردازد.

1923 میلادی: سال‌روز درگذشت «ویلهلم کنراد رونتگن»  فیزیک‌دان آلمانی و کاشف اشعه ایکس، رونتگن در سال ۱۸۹۶ به خاطر کشف مهم‌اش یعنی اشعه ایکس، مدال سلطنتی رامفورد را به‌دست آورد. هم‌چنین او در سال ۱۹۰۱ جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد که باعث شهرت عالم‌گیرش شد.

اشعه ایکس اشعه‌ای با طول موج بسیار کوتاه و قابلیت نفوذ بسیار زیاد است و از اغلب مواد عبور می‌کند. فیزیک‌دانان برای آنالیز مواد بلوری استفاده‌های شایانی از این اشعه برده‌اند و در پزشکی تحت عنوان‌های رادیوگرافی و رادیوسکوپی به کار برده می‌شود.

1898 میلادی: «برتولت برشت» نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان تاتر و شاعر آلمانی سوسیالیست و کمونیست زاده شد و در سال 1956 درگذشت. او را بیش‌تر به عنوان برجسته‌ترین نمایش‌نامه‌نویس تاتر روایی (که نقطه مقابل تاتر دراماتیک است)، و به‌خاطر نمایش‌نامه‌های مشهورش می‌شناسند.

اما برشت علاوه بر این که نمایش‌نامه‌نویسی موفق و کارگردانی بزرگ بود، شاعری خوش‌قریحه نیز بود و شعرها، ترانه‌ها و تصنیف‌های پرمعنا و دل‌انگیز بسیاری سروده که از مهم‌ترین آثار اوست. این شعرها اغلب طنزآمیز هستند و زیر پوسته شوخ‌طبعانه خود مفاهیم بسیار جدی و آگاه کننده داشته و پیام‌رسان ایده‌های نقادانه و اجتماعی برشت هستند. بیش‌تر نمایش‌نامه‌های برشت دربرگیرنده یک یا چند سرود، ترانه و شعر است.

1375 خورشیدی: سال‌روز درگذشت «مجتبی بزرگ علوی» از نثرنویسان برجسته ادبیات فارسی سده بیستم میلادی و مشهورترین نویسنده چپ‌گرای ایران. او که یکی از افراد گروه معروف ۵۳ نفر بود در آماده‌سازی «مجله دنیا» با تقی ارانی هم‌کاری می‌کرد و به روان‌شناسی زیگموند فروید و فلسفه مارکسیسم بسیار علاقه‌مند بود. علوی هم‌چنین یکی از بنیان‌گذاران حزب توده ایران بود و آثار ادبی مشهوری را به رشته تحریر در آورد که از آن جمله می‌توان به رمان «چشمهایش» و داستان کوتاه «چمدان»، اشاره کرد.

 برخی دیگر از روی‌دادهای امروز

________________________________________

1837 میلادی: «الکساندر سرگیویچ پوشکین» شاعر و نویسنده روسی سبک رومانتیسیسم در سن پترزبورگ درگذشت. او که در سال ۱۷۹۹ در شهر مسکو زاده شد بود بنیان‌گذار ادبیات روسی مدرن به حساب می‌آید و برخی او را بزرگ‌ترین شاعر زبان روسی می‌دانند.

1890 میلادی: زادروز «بوریس پاسترناک» از شاعران و نویسندگان روس که موفق به دریافت جوایز ادبی شد. شهرت وی در بیرون از روسیه بیش‌تر به خاطر رمان «دکتر ژیواگو» است ولی شهرت او در خود روسیه به عنوان یک شاعر است.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,