Saturday, 18 July 2015
24 September 2020
خلاصه مطبوعات تاجیکستان

«راز‌های بهمن‌ماه خونین»

2012 February 11

 کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 این هفته اکثر نشریه‌های چاپ «دوشنبه» موضوع «بهمن‌ماه خونین» در تاجیکستان را که هنوز ۲۲ سال پیش رخ داده و جان ۲۵ جوان را ربوده بود، مطرح کرده‌اند. نشریه‌ها از آن اظهار نگرانی کرده‌اند که با گذشت ۲۲ سال از تظاهرات «دوشنبه» این حوادث تحقیق ناشده باقی‌مانده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 «آسیا پلیوس»

این هفته‌نامه در‌باره «بهمن‌ماه خونین» که آغاز جنگ شهروندی تاجیکستان در دهه نودم قرن گذشته دانسته می‌شود، با دادستان کل وقت کشور «صالح جوره‌یف» گفت‌وگو کرده است. آقای «جوره‌یف» گفته است: «بی‌نظمی‌های ماه فوریه سال ۱۹۹۰ میلادی توسط نیروها و خدمات مخصوص خارجی تشکل شده بود.» دادستان کل پیشین تاجیکستان هم‌چنین کمیته امنیت مللی کشور را در اوج گرفتن جنگ شهروندی متهم کرده است. او گفته که «سلاحی که ماه فوریه سال ۱۹۹۰ و فوریه سال ۱۹۹۲ میلادی از آن به سوی ساکنان تیر خالی شد، به نیروهای مخصوص کمیته امنیت مللی تاجیکستان دخل داشت.»

 «ملت»

این نشریه از آن نگرانی کرده است که با گذشت ۲۲ سال از زمان این حوادث نه مقامات کنونی و نه افرادی که آن وقت در سر قدرت بودند از بیان حقیقت خودداری می‌کنند. این نشریه گفته است: «برعکس تنها سنگ یادمان شهیدان این حوادث که در نزدیکی قصر ریاست جمهوری واقع بود، برچیدند و معلوم نیست که در آسارخانه‌ای نگه‌داری خواهد شد یا نه.» هم‌چنین به اطلاع «ملت» امر رییس جمهوری وقت تاجیکستان «رحمان نبی‌یف» در‌باره روز گرامی‌داشت خاطره قربانیان «بهمن‌ماه خونین» نیز لغو شده است.

 «آزادگان»

 این هفته‌نامه از مرگ آوازخوان شناخته تاجیک «عالم اسکندری» خبر داده و آن را باختی برای صنعت موسیقی تاجیکستان عنوان کرده است. به نوشته «آزادگان» عالم اسکندری عضو پیشین دسته «شش‌مقام» کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان و برنده جشن‌واره بین‌المللی «ترانه‌های شرق» بوده است. «وی پس از ختم دانش‌گاه هنرهای زیبا در سال‌های ۱۹۸۰ میلادی با آواز نادر و قوی‌اش در ردیف خوانندگان توانای «شش‌مقام» قرار گرفت ولی‌ در عین اوج شهرتش در سال‌های جنگ شهروندی ترک «دوشنبه» کرد و این همه مدت دور از صحنه بزرگ در زادگاهش «پنجکت» به سر می‌برد» نوشته است نشریه. «جوره بیک مراد» هنرمند مردمی اتحاد شوروی پیشین گفته است: «افسوس که همین گونه یک جوان باهنر در عین جوانی از ما رفت. ما مردم زنده خوار و مرده عزیزیم.»

 «فرژ»

این نشریه سیاسی ترانه یک تاجیک در ستایش «ولادیمیر پوتین» نخست وزیر روسیه و یکی از نامزدهای اصلی‌ به مقام ریاست جمهوری این کشور را «تملق تاجیکی» نامیده است. نشریه گفته است، این ترانه «طالب جان قربان خان» در شبکه‌های اجتماعی روسیه بحث‌های زیادی را به پا کرده است. «فرژ» می‌نویسد: «در دوام این قدر سال یگان روس نخست وزیر روسیه را پیامبر خدا ننامیده است. اما ما تاجیکان ثابت کردیم که هرگز کسی‌ نمی‌تواند لوای تملق گفته توانستن را از دست ما بگیرد. این هم ملت ما می‌گوید چون پوتین در آغاز قرن نو و هزاره نو آمده است، فرستاده خدا می‌باشد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,