Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
بیست‌­و­سوم بهمن- دوازدهم فوریه

«تقویم تاریخ بیست­‌و­سوم بهمن»

2012 February 12

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1380 خورشیدی- هواپیمای مسافربری توپولوف 154 که از تهران عازم خرم آباد بود، با ارتفاعات سفیدکوه در نزدیکی خرم‏آباد برخورد کرد و تمام 119 سرنشین آن کشته شدند. اجساد قربانیان این حادثه در روزهای بعد، از شیار و حفره‏های کوه جمع­آوری شد.

1809 میلادی- «آبراهام لینکلن» (Abraham Lincoln) شانزدهمین رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در چنین روزی زاده شد. وی به عنوان نخستین رییس جمهوری از حزب جمهوری‌خواه آمریکا انجام وظیفه نمود. امروز او به این دلیل مشهور است که به تاریخ برده‌داری در آمریکا خاتمه داد و این کشور را با نظارت بر مسایل مربوط به جنگ در طی جنگ داخلی آمریکا پا برجا نگه داشت. او پایه‌گذار خردورزی، آزادی، برابری، دموکراسی و احیاگر اندیشه‌های والای انسانی بود.

از مشخصه‌های بارز لینکلن این بود که به رقیب‌های سیاسی‌اش در کابینه، سمت‌های مهم می‌داد تا تمامی گروه‌های حزب را در یک جهت نگه دارد و به آن‌ها امکان دهد تا با یک‌دیگر مبارزه کنند، اما برعلیه او متحد نشوند. لینکلن توسط یک بازیگر تاتر به نام «جان ویلکس» (John Wilkes) مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در صبح روز ۱۴ آوریل ۱۸۶۵ درگذشت.

 1912 میلادی- در چنین روزی، آخرین امپراطور چین، از سمت خود خلع شد. دودمان «چینگ» یا دودمان «منچو» آخرین سلسله پادشاهی در چین بود که از سال ۱۶۴۴ تا ۱۹۱۲ بر چین حکم‌رانی می‌کرد. این دودمان با براندازی دودمان «مینگ» به قدرت رسید و با تشکیل جمهوری چین، عمر این سلسله پایان یافت.

این سلسله توسط قبیله «منچو» در منچوری واقع در شمال شرقی چین کنونی بنیان گذاشته شد. این امپراتوری در قرن ۱۸ به اوج خود رسید و از آن زمان رو به افول نهاد. دوران این سلسله مصادف با شروع مدرن‌سازی چین و هم‌چنین دخالت‌ها و کشمکش‌ها با دول استعماری بود. آخرین پادشاه این سلسله، امپراتور «پویی» (Puyi) بود. پویی به یک شهروند عادی در جمهوری خلق چین تبدیل شد و به جرم خیانت به کشور و هم‌کاری با اشغال‌گران ژاپنی، به مدت ده سال به زندانی به نام مرکز مدیریت جنایتکاران جنگی فرستاده شد. پویی، در تاریخ ۱۷ اکتبر ۱۹۶۷ میلادی، در پکن درگذشت.  

1947 میلادی- در چنین روزی، طی یک همه­پرسی ملی، جمهوری سوسیالیستی برمه به طور رسمی و تحت طرح ریزی قانون اساسی جدید، حیاتی دوباره یافت. هر سال در دوازدهم فوریه، مردم برمه این روز را به عنوان روز هم‌بستگی ملی، جشن می­گیرند.

1999 میلادی- پایان دادگاه «بیل کلینتون» (Bill Clinton) چهل­و­دومین رییس­جمهوری آمریکا که با تبرئه­ شدن او در سنا اتمام یافت. دادگاه وی به دلیل جنجالی بود که پیرامون رابطه­ی غیر اخلاقی او با یکی از کارآموزان کاخ سفید دامن زده شد و آشوبی بر پا کرد و در نهایت، به عذرخواهی رسمی کلینتون در مقابل مردم آمریکا انجامید.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1342 خورشیدی- دولت‌های ایران و ترکیه روادید ورود اتباع دو کشور به خاک یک‌دیگر را لغو کردند.

1804 میلادی- «ایمانوئل کانت» (Immanuel Kant) فیلسوف آلمانی و از مهم‌ترین اندیش‌مندان اروپایی در این روز در سن هفتاد و نه سالگی در پروس درگذشت‌.

1809 میلادی – زادروز «چارلز داروین» دانش‌مند و زیست‌شناس انگلیسی و بنیان‌گذار نظریه‌ی تکامل.

1818 میلادی- در چنین روزی «شیلی» استقلال خود را از اسپانیا اعلام کرد‌.

2002 میلادی- محاکمه رییس جمهوری سابق یوگسلاوی، «اسلوبودان میلوسوویچ» (Slobodan Milosevic) در دادگاه جنایی سازمان ملل در هلند شروع شد. میلوسوویچ به خاطر جنگ‌هایی که در بالکان به راه انداخته بود و هم‌چنین به دلیل جنایات جنگی در این جنگ‌ها محاکمه می‌شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

بی­بی­سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,