Saturday, 18 July 2015
27 September 2020
سازمان عفو بين‌الملل خطاب به مقام‌های ایرانی:

«اجازه راه‌پیمایی مسالمت‌آمیز ۲۵ بهمن را بدهید»

2012 February 12

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 11 فوریه، سازمان عفو بین‌الملل، از سازمان‌های حقوق بشری، با انتشار بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست به حق آزادی اجتماعات احترام بگذارند و به راه‌پیمایی مسالمت‌آمیز ۲۵ بهمن در ایران اجازه برگزاری بدهند.

شورای هماهنگی راه سبز امید، شورای منسوب به جنبش مردمی ایران، جنبش سبز، در بیانیه‌ای از «هم‌راهان جنبش سبز» ایران خواسته است روز ۲۵ بهمن‌ماه، در تهران و شهرستان‌ها در راه‌پیمایی سکوت شرکت کنند.

شورای هماهنگی راه سبز امید مناسبت این «پیاده‌روی سکوت» را «سال‌گرد حضور خیابانی مردم به دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی و هم‌چنین سال‌گرد آغاز زندان خانگی» این دو رهبر مخالفان عنوان کرده است.

از سویی دیگر استان‌دار تهران آن‌چه وی «فراخوان فتنه‌گران» برای روزهای آینده جنبه تبلیغاتی دارد» دانسته، تاکید کرد: «در عین حال با آمادگی کامل و تجهیز تهران به تمامی سیستم‌های امنیتی با این‌گونه اتفاقات برخورد می‌کنیم.»

سازمان عفو بین‌الملل  در این بیانیه اعلام کرده است با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات مجلس در دوازدهم اسفندماه، سرکوب در ایران افزایش یافته است.

این سازمان که مقرش در لندن است، همچنین می‌گوید طبق گزارش‌هایی در یک ماه گذشته ۴۹ نفر از اقلیت عرب زبان، دست‌کم در سه شهر خوزستان بازداشت شده‌اند.

گزارش های رسیده حاکی است که نیروهای امنیتی و انتظامی ایران در دو هفته گذشته با ورود به مناطق عرب‌نشین در شوش، حمیدیه و اهواز ۴۹ نفر را بازداشت کرده‌اند.

بر پایه این گزارش‌ها، سه نفر از بازداشت‌شدگان به نام‌های ناصر آلبوشوکه درفشان، محمد کعبی و رضا مغامسی به دلیل «جراحات ناشی از شکنجه» در زندان کشته شده‌اند.

گفته می‌شود این بازداشت‌ها در ارتباط با تبلیغ برای ترغیب مردم به تحریم انتخابات اسفندماه مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید:

«پژواک صدای حق‌خواهی ما باشید»

«جان‌باختن سه تن از بازداشت‌شدگان مناطق عرب‌نشین ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,