Saturday, 18 July 2015
26 September 2020

«خبرهای دوازدهم فوریه ۲۰۱۲»

2012 February 12

در سن ۴۸ سالگی روی داد،

«ویتنی هیوستون، خواننده و بازیگر درگذشت»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

ویتنی هیوستون، خواننده موسیقی پاپ، روز شنبه، 11 فوریه، به وقت آمریکا، در سن ۴۸ سالگی درگذشته است.

کرستن فاستر، مدیر برنامه‌های او اعلام کرده دلیل فوت هنوز مشخص نیست.

این در حالی است که در سال‌های اخیر وی به مواد مخدر روی آورده بود اما در سال 2011 در مصاحبه با رسانه‌های اعلام کرده بود می‌‌خواهد یک بار دیگر به صحنه هنر بازگردد.

سخن‌گوی خانواده هیوستون نیز فوت او را تایید کرده است.

ویتنی هیوستون با فیلم «محافظ» به شهرت رسید.

آهنگ‌های خانم هیوستون در سال‌های دهه ۸۰ و ۹۰ شهرت بسیاری کسب کرد.

…………………………………

بعدازظهر روز جمعه 10 فوریه روی داد،

«درگذشت پرویز رجبی نویسنده و مترجم ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

پرویز رجبی، مورخ، نویسنده و مترجم ایرانی بعدازظهر روز جمعه 10 فوریه، در اثر بیماری در تهران درگذشته است.

آقای رجبی در ۲۷ اردی‌بهشت سال ۱۳۱۸ در روستای امامقلی در چهل کیلومتری شهر قوچان متولد شد.

او در سال ۱۳۵۳ مرکز تحقیقات ایران‌شناسی را تاسیس کرد که این مرکز بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران تعطیل شد.

تدریس و تحقیق در دانش‌گاه‌های ماربورگ و گوتینگن آلمان و ریاست بخش ایران‌شناسی دایره‌المعارف اسلامی از دیگر فعالیت‌های آقای رجبی بود.

از آثار تالیفی او در زمینه تاریخ و ایران‌شناسی می‌توان به مجموعه‌های تاریخی «هزاره‌های گمشده»، «سده‌های گمشده»، «جشن‌های ایرانی»، «جندق و ترود دو بندر فراموش شده کویر بزرگ نمک»، «تاریخ جامع کاشان» و «تاریخ خط میخی فارسی باستان» اشاره کرد.

او هم‌چنین ده‌ها جلد کتاب درباره تاریخ ایران و ایران‌شناسی را به زبان فارسی ترجمه کرده است.

 …………………………………

در ادامه انتخابات جمهو‌ری‌خواهان در آمریکا،

«میت رامنی برنده انتخابات دورن حزبی ایالت مین»

خبر / رادیو کوچه

میت رامنی، فرماندار سابق ایالت ماساچوست، روز شنبه نتیجه انتخابات درون حزبی ایالت مین در شمال شرقی ایالات متحده را از آن خود کرده است.

این در حالی است که هفته گذشته در سه ایالت میسوری، کلورادو و مینه سوتا آقای رامنی این ایالات را به یکی از رقبای خود، یعنی ریک سنتروم، سناتور سابق ایالت پنسیلوانیا، واگذار کرده بود.

آقای رامنی در انتخابات درون حزبی تا پیش از انتخابات این سه ایالت موفقیت‌های قابل توجهی داشت.

برخی از ناظران می‌گویند با برد روز شنبه در ایالت مین، آقای رامنی بار دیگر انرژی قبل را به دست خواهد آورد.

 …………………………………

«ورلد پرس فوتو» اعلام کرد:

«دو عکاس ایرانی و افغان در میان برندگان عکس خبر سال»

خبر / رادیو کوچه

ابراهیم نوروزی، عکاس ایرانی و مسعود حسینی، عکاس افغان، درمیان برگزیدگان بهترین عکس‌های خبری سال آکادمی «ورلد پرس فوتو»، (World Press Photo)، سال ۲۰۱۱ دیده می‌شود.

ابراهیم نوروزی، عکاس سایت و روزنامه جام‌جم برای یک مجموعه عکس با عنوان «اعدام» برنده جایره دوم بخش «موضوعات روز» بهترین عکس‌های خبری سال ۲۰۱۱ شده است.

به گزارش ایلنا، آقای نوروزی درباره این مجموعه عکس اظهار داشت این عکس‌ها صحنه‌هایی از اعدام مهدی فرجی معروف به «راننده ارابه مرگ» با اتهام تجاوز و قتل ۵ زن در قزوین و هم‌چنین اعدام محکومان پرونده تجاوز گروهی در خمینی شهر است.

او تاکید کرد: «در این مجموعه عکس توضیح داده بودم که اعدام در ایران در ملاعام جنبه بازدارندگی دارد و جزو مسایل فقهی ما محسوب می‌شود.»

مسعود حسینی، عکاس افغان نیز مقام دوم «تک عکس خبری» را کسب کرده است.

عکس آقای حسینی که متعلق به خبرگزاری فرانسه است، یک دختر ۱۲ ساله افغان را نشان می‌دهد که پس از وقوع انفجار در مراسم عاشورا در زیارت‌گاهی در کابل، در میان اجساد قربانیان و زخمی‌های این حادثه ایستاده و وحشت زده فریاد می‌زند.

ورلد پرس فوتو، معتبرترین جایزه عکس خبری در جهان است. هر ساله در شهر آمستردام هلند، بهترین عکس‌های خبری سال در زمینه‌های مختلف توسط «آکادمی ورلد پرس فوتو» انتخاب می‌شود.

…………………………………

سازمان عفو بین‌الملل خطاب به مقام‌های ایرانی:

«اجازه راه‌پیمایی مسالمت‌آمیز 25 بهمن را بدهید»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 11 فوریه، سازمان عفو بین‌الملل، از سازمان‌های حقوق بشری، با انتشار بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست به حق آزادی اجتماعات احترام بگذارند و به راه‌پیمایی مسالمت‌آمیز ۲۵ بهمن در ایران اجازه برگزاری بدهند.

شورای هماهنگی راه سبز امید، شورای منسوب به جنبش مردمی ایران، جنبش سبز، در بیانیه‌ای از «هم‌راهان جنبش سبز» ایران خواسته است روز ۲۵ بهمن‌ماه، در تهران و شهرستان‌ها در راه‌پیمایی سکوت شرکت کنند.

شورای هماهنگی راه سبز امید مناسبت این «پیاده‌روی سکوت» را «سال‌گرد حضور خیابانی مردم به دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی و هم‌چنین سال‌گرد آغاز زندان خانگی» این دو رهبر مخالفان عنوان کرده است.

از سویی دیگر استان‌دار تهران آن‌چه وی «فراخوان فتنه‌گران» برای روزهای آینده جنبه تبلیغاتی دارد» دانسته، تاکید کرد: «در عین حال با آمادگی کامل و تجهیز تهران به تمامی سیستم‌های امنیتی با این‌گونه اتفاقات برخورد می‌کنیم.»

سازمان عفو بین‌الملل  در این بیانیه اعلام کرده است با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات مجلس در دوازدهم اسفندماه، سرکوب در ایران افزایش یافته است.

این سازمان که مقرش در لندن است، هم‌چنین می‌گوید طبق گزارش‌هایی در یک ماه گذشته ۴۹ نفر از اقلیت عرب زبان، دست‌کم در سه شهر خوزستان بازداشت شده‌اند.

گزارش های رسیده حاکی است که نیروهای امنیتی و انتظامی ایران در دو هفته گذشته با ورود به مناطق عرب‌نشین در شوش، حمیدیه و اهواز ۴۹ نفر را بازداشت کرده‌اند.

بر پایه این گزارش‌ها، سه نفر از بازداشت‌شدگان به نام‌های ناصر آلبوشوکه درفشان، محمد کعبی و رضا مغامسی به دلیل «جراحات ناشی از شکنجه» در زندان کشته شده‌اند.

گفته می‌شود این بازداشت‌ها در ارتباط با تبلیغ برای ترغیب مردم به تحریم انتخابات اسفندماه مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است.

 …………………………………

ادامه بمباران حمص و کشته شدن یک ژنرال سوری،

«ارایه یک پیش‌نویس دیگر علیه سوریه از سوی عربستان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، روز شنبه، 11 فوریه، «مردان مسلح» عیسی الخولی، یک ژنرال بلندپایه ارتش این کشور را ‌در شمال دمشق به قتل رسانده‌اند.

بنا بر این گزارش، این ژنرال ارتش سوریه پزشک بوده و مدیریت بیمارستانی در منطقه رکن‌الدین دمشق را برعهده داشته است.

به گزارش رویترز، ژنرال عیسی الخولی، بلندپایه‌ترین ژنرال سوری است که در  ناآرامی‌های ۱۱ ماهه این کشور به قتل می‌رسد.

از سوی دیگر بنا بر گزارش‌های منتشر شده، گلوله‌باران شهر حمص در روز شنبه نیز ادامه داشت.

فعالان مخالف حکومت بشار اسد می‌گویند روز شنبه دست‌کم هفت نفر در پی بمباران نیروهای دولتی در شهر حمص کشته شدند. ‌نیروهای بشار به مدت یک هفته است که  شهر حمص را در محاصره دارند و آن را گلوله‌باران می‌کنند.

به گفته فعالان حقوق بشری سوری، در شهر حمص تاکنون دست‌کم ۳۰۰ تن در طول هفته گذشته به دست نیروهای دولتی کشته شده‌اند.

بنا برگزارش‌های منتشر شده از سوی مخالفان، شهر حمص هم‌چنین دچار کمبود دارو و غذا است، و بسیاری از خانواده‌‌ها در خانه‌های خود محبوسند و نمی‌توانند این منطقه را  ترک کنند.

پس از وتوی پیش‌نویس قطع‌نامه شورای امنیت علیه سوریه، توسط روسیه و چین، عربستان پیش‌نویس دیگری را در  مجمع عمومی در اختیار کشورها گذاشت که مشابه طرح ‌پیشین است. قرار است روز دوشنبه این پیش‌نویس ‌این بار در مجمع عمومی سازمان ملل به رای گذاشته شود.

گرچه در مجمع عمومی، اعضای شورای امنیت قدرت وتو ندارند اما قطع‌نامه‌های مجمع، نسبت به قطع‌نامه‌های شورای امنیت، کم اهمیت‌تر و غیرالزام‌‌آور است.

در واکنش به این اقدام عربستان سعودی، ‌گنادی گاتیلوف، معاون وزیر خارجه روسیه، روز شنبه اعلام کرد که مسکو نمی‌تواند از این طرح حمایت کند چراکه به گفته او  همانند پیش‌نویس قطع‌نامه شورای امنیت، «جانب‌دارانه» است.

 …………………………………

در دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت،

«مذاکره با آیت‌اله هاشمی درباره ریاست دانش‌گاه آزاد»

خبر / رادیو کوچه

در پی به تعویق افتادن زمان برگزاری جلسه مذاکره تیم منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ریاست جدید دانش‌گاه آزاد با آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، این جلسه صبح روز، یک‌شنبه، 12 فوریه، در محل مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شده است.

به گزارش مهر، در این جلسه محمد محمدیان، علی‌اکبر ولایتی، محمدرضا مخبر دزفولی، محسن قمی و غلامعلی حدادعادل به عنوان نمایندگان مذاکره کننده شورای انقلاب فرهنگی با رییس هیت امنای دانش‌گاه آزاد اسلامی در دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کردند.

این جلسه پیش از این قرار بود عصر روز چهارشنبه برگزار شود.

اعضای تیم مذاکره کننده قرار بود در این جلسه به بررسی موضوع صدور حکم ریاست فرهاد دانشجو بر دانش‌گاه آزاد توسط آیت‌اله هاشمی رفسنجانی بپردازند.

 …………………………………

با انتشار یک پیام ویدئویی،

«حمایت رهبر القاعده از مخالفان دولت سوریه»

خبر / رادیو کوچه

ایمن الظواهری، رهبر القاعده، روز یک‌شنبه، 12 فوریه، در پیامی، از اعتراضات ضددولتی در سوریه اعلام حمایت کرده است.

او در یک پیام‌ ویدئویی خطاب به مخالفان دولت سوریه گفت که به حمایت کشورهای عرب و غرب تکیه نکنند.

آقای ظواهری دولت سوریه را «رژیمی سرطانی» توصیف کرد که مردم آزاد سوریه را از پا درمی‌آورد.

پیش از این گزارش‌هایی مبنی بر ورود پیکارجویان اسلام‌گرا از خاک عراق به سوریه منتشر شده بود و بر اساس گزارش‌ها، مقامات آمریکا معتقدند که بمب‌گذاری‌های اخیر در سوریه توسط اعضای القاعده انجام شده است.

 …………………………………

پس از پابان دوران محکومیت،

«آزادی چند درویش گنابادی از زندان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌ منسوب به دراویش گنابادی، در روزهای اخیر چهار درویش نعمت‌الهی، ساکن شهرستان سروستان در استان فارس پس از گذراندن دوره محکومیت خود آزاد شده‌اند.

به گزارش مجذوبان نور، فرزاد درویش، محمد‌علی سعدی‌٬ محمد‌جلال نیکبخت و حجت‌اله سعیدی در تاریخ ۲۱ تیرماه سال جاری از سوی شعبه اول دادگاه عمومی سروستان به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۶ ماه حبس محکوم شده بودند که پس از گذراندن دوره محکومیت خود در روزهای گذشته از زندان پیربنان شیراز آزاد شدند.

این دراویش گنابادی در تاریخ ۱۶ مهرماه در جریان درگیری‌ها در کوار و شهر سروستان بازداشت شدند و دوره محکومیت خود را در زندان پیربنان شیراز گذراندند.

لازم به ذکر است از این میان محمد‌علی سعدی یکی از مجروحان درگیری شهر کوار بود که در عصر روز ۱۳ شهریور ماه سال جاری به هم‌راه وحید بنانی و دو تن دیگر از دراویش گنابادی در ورودی شهر کوار مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفت.

لازم به اشاره است وحید بنانی به دلیل جراحت وارده جان باخت.

هم‌چنین سیمین نعمت‌اللهی یک درویش گنابادی دیگر نیز با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

خانم سیمین نعمت‌الهی از دراویش ساکن تهران که در روز چهارشنبه ۲۱ دی ماه در منزلشان به اتهام اقدام علیه نظام بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ منتقل شد، پس از ۲۵ روز تحمل حبس انفرادی صبح روز 16 بهمن‌ماه با پرداخت قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

لازم به ذکر است که هم‌زمان با بازداشت این درویش گنابادی، علی مرتضایی و یوسف رضایی نیز در تهران بازداشت شدند که هم اکنون در بند ۳۵۰ بسر می‌برند و کسری نوری نیز در شیراز به همین اتهام بازداشت و به اداره اطلاعات شیراز معروف به پلاک ۱۰۰ منتقل شد که همگی با وجود پیگیری خانواده‌ها و وکلایشان در وضیعت بلاتکلیفی به سر می‌برند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,