Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
پرسه - این سو آن سو چه خبر

«بیداد سرما در صنعت گردش‌گری»

2012 February 12

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

 

     این روزها فصل زمستان بیش از هر سال دیگری جلوه‌ی خودش را به بسیاری از کشورهای جهان نشان داده است. گسترش سرما و یخ‌بندان به ویژه در کشورهای اروپایی نه تنها سبب مختل شدن فعالیت روزمره در این کشورهاشده  بلکه حرکت چرخ صنعت گردش‌گری را نیز با مشکل جدی روبرو کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بسیاری از برنامه‌های مسافرتی و پروازها لغو شده‌اند و احتمال می‌رود که بارش برف سنگین سبب بروز خسارت به برخی از آثار تاریخی شود.

یخ‌بندان در صنعت گردش‌گری  

   اما در کنار این سرما و رکود صنعت گردش‌گری در اروپا شاهد نوعی یخ‌زدگی در فضای گردش‌گری برخی از کشورها هم‌چون ایران نیز هستیم.

در هفته‌های اخیر، یعنی زمانی که تا برگزاری سفرهای نوروزی چیزی نمانده و به طور معمول هر ساله دفاتر خدمات مسافرتی و خطوط هواپیمایی در تدارک برنامه‌های نوروزی خود هستند، با تغییر ناگهانی بهای دلار، درخواست برای انجام تورهای نوروزی به ویژه سفرهای خارجی با کاهش بی نظیری روبرو بوده است.

بنا به گزارش‌ها، برخی از مدیران دفاتر مسافرتی از کاهش هشتصد درصدی مسافران خود خبر داده‌اند. این در حالی است که این کاهش برای تورهای با قیمت مناسب‌تر گزارش شده و در واقع گفته شده که در خواستی برای سفرهای گران‌قیمت دیده نمی‌شود.

تورهای نوروزی همواره از با اهمیت‌ترین فعالیت‌های دفاتر مسافرتی بوده و از جنبه درآمدزایی در جایگاه ویژه‌ای برای آنان قرار دارند. هریک از این دفاتر مسافرتی در این زمان تلاش دارد تا با ارایه بهترین خدمات و نرخ مناسب توانایی خود را به رخ دیگران کشانده و مشتری بیش‌تری جذب کنند این درحالی است که در سال جاری با وجود شرایط ناپایدار نرخ ارز، امکان ارایه قیمت ثابتی برای تورها نیست و در نتیجه مسافران با بلاتکلیفی روبرو شده که این امر بی اعتمادی، درگیری با دفتر مسافرتی و در نتیجه لغو برنامه سفر را در برداشته است.

و البته در این میان دفاتر مسافرتی که چشم امیدشان به بهره‌مند شدن از سفرهای نوروزی است با سرنوشتی تلخ روبرو خواهند شد.

هر چند که شاید این تغییر بهای ارز می‌توانست به فرصتی برای جذب گردش‌گران بیش‌تر در کشور مبدل شود که تا حدودی این کاستی را جبران کند. گردش‌گری که حالا با بالارفتن ارزش پول کشورش در برابر ریال می‌تواند با هزینه کم‌تری به ایران سفر کند چنان‌چه با  تبلیغات و برنامه‌ریزی کافی و مناسب روبرو بود، می‌توانست با ورودش کمی چرخ این صنعت را به حر کت درآورد و از این رکود خارج سازد اما دریغ که پیش زمینه‌های جذب گردش‌گر در ایران آن‌چنان قوی و برنامه‌ریزی شده نست تا با درایت از فرصت به وجود آمده کمال بهره ببرد.

سفر 2 میلیون ایرانی به ترکیه در سالی که گذشت  

   و اما با وجود پیش‌بینی رکود در سفرهای خارجی نوروزی امسال، گردش‌گران ایرانی در سالی که گذشت توانستند رتبه چهارم را در میان گردش‌گران ترکیه کسب کنند.

بنا به اعلام وزارت فرهنگ و گردش‌گری ترکیه، 2 میلیون گردش‌گر ایرانی در سال 2011 پس از گردش‌گران آلمانی، روسیه و بریتانیا توانستند در رتبه چهارم سفر به ترکیه قرار بگیرند و تعداد گردش‌گران این کشور را به مرز 31 میلیون نفر برسانند. تعدادی که منجر به رشد بیش از 10 درصدی در صنعت گردش‌گری آن کشور و کسب 23 میلیارد دلار درآمد شده است.

    و البته به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت پیش آمده و کم هزینه‌تر بودن سفر به این کشور در مقایسه با سایر مقاصد گردش‌گری، هم‌چنان این کشور میزبان بیش‌ترین گروه ایرانیان مسافر باشد.

جشنی برای راهنمایان گردش‌گری

   پنجمین جشن راهنمایان تور ایرانی هم‌زمان با روز جهانی راهنمایان تور، در روز دوم اسفند در خوزستان و با حضور بیش از ۵۰۰ نفر از راهنمایان و دانش‌جویان رشته‌های گوناگون گردش‌گری و خبرنگاران و مهمانان ویژه برگزار می‌شود.

شعار جشن امسال «راهنمای گردش‌گری؛ پلی میان فرهنگ‌ها» انتخاب شده است.

این جشن هر ساله به همت انجمن صنفی راهنمایان برگزار شده و به پاس داشت تلاش راهنمایان تور به عنوان یکی از ارکان مهم چرخه گردش‌گری می‌پردازد.

(در برنامه‌های آینده به این جشن و راهنمایان گردش‌گری می‌پردازم)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,