Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
پس از نشست اتحادیه عرب در قاهره،

«درخواست برای اعزام نیروهای حافظ صلح به سوریه»

2012 February 13

خبر / رادیو کوچه

اتحادیه عرب پس از نشست روز یک‌شنبه، 12 فوریه، در قاهره، اعلام کرد از شورای امنیت سازمان ملل خواهد خواست تا نیروهای حافظ صلح را برای سوریه تشکیل دهد تا با مشارکت نماینده ویژه این اتحادیه برای متوقف کردن خشونت‌ها در سوریه، به این کشور اعزام شوند.

به گزارش الجزیره، وزاری اتحادیه عرب، در جلسه امروز تصمیم گرفتند تا کلیه روابط خود را با نماینده دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه متوقف کنند. هر چند که تاکنون در مورد اخراج سفیر سوریه در اتحادیه عرب تصمیمی گرفته نشده است.

 این تصمیم یک هفته پس از وتو شدن قطع‌نامه‌ای علیه سوریه از سوی دو کشور چین و روسیه، در شورای امنیت سازمان ملل، گرفته شده است. بر اساس این قطع‌نامه در صورت تصویب، بشار اسد می‌بایست قدرت را به معاون خود منتقل و از سمتش کناره‌گیری کند و انتخابات زودهنگام در سوریه برگزار شود.

اما دبیر کل اتحادیه عرب، نبیل العربی، گفته است که امروز پیامی را از وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، دریافت کرده است مبنی بر این‌که از اتحادیه عرب در خصوص ادامه نظارت توسط هیت ناظران این اتحادیه در سوریه، حمایت خواهد کرد.

این در حالی است که اتحادیه، ماموریت ناظران در سوریه را به حالت تعلیق درآورده، و روز یک‌شنبه استعفای رییس سودانی این هیت، محمد الدابی، را که ماموریت را بی‌نتیجه انجام داده بود، پذیرفته است.

اتحادیه عرب، وزیر امور خارجه پیشین اردن و نماینده سازمان ملل متحد را برای جای‌گزینی الدابی پیشنهاد کرده است.

هم‌زمان وزاری خارجه کشورهای عربی از مذاکرات فشرده با سران روسیه و چین، خبر داده‌اند. آن‌ها امیدوارند که این دو کشور بتوانند بشار اسد را برای صدور مجوز جهت ورود نیروهای حافظ صلح شورای امنیت، ترغیب کند.

هم‌چنین در جلسه امروز اتحادیه عرب، بر سر افزایش تحریم‌ها علیه سوریه و کمک مالی و سیاسی به مخالفان حکومت دمشق موافقت شد.

لازم به اشاره است وزیر امور خارجه تونس نیز از برگزاری یک نشست با نام «دوست سوریه» در 24 فوریه برای یافتن راه‌حل‌هایی جهت برون رفت سوریه از درگیری‌ها و خشونت‌های جاری در این کشور خبر داد.

 بیشتر بخوانید:

«حمایت رهبر القاعده از مخالفان دولت سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,