Saturday, 18 July 2015
24 September 2020
وزارت خارجه جمهوری اسلامی:

«جمهوری آذربایجان با ترور دانش‌مندان هسته‌ای مرتبط است»

2012 February 13

خبر / رادیو کوچه

وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، 12 فوریه، با صدور بیانیه‌ای از احضار سفیر جمهوری آذربایجان‌ در ارتباط با «ترور دانش‌مندان هسته‌ای» ایران خبر داد و گفت مراتب اعتراض تهران به اطلاع  سفیر این کشور رسیده است.

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است برخی از «تروریست‌های مرتبط با ترور دانش‌مندان هسته‌ای ایران در جمهوری‌ آذربایجان «تردد» داشته و این افراد از  «برخی تسهیلات» برای «هم‌کاری» با «شبکه‌های جاسوسی اسراییل» و  «سفر به اسراییل» برخوردار هستند.

در  این بیانیه آمده است مدیرکل مشترک‌المنافع و قفقاز وزارت ‌امور خارجه در یادداشت اعتراضی به جوانشیر آخوندوف،‌ سفیر جمهوری آذربایجان، از باکو موکدن خواسته است «از فعالیت‌های سازمان جاسوسی موساد علیه جمهوری اسلامی ایران در خاک آن کشور جلوگیری شود.»

 احضار سفیر جمهوری  آذربایجان یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که روزنامه تایمز لندن  در گزارشی به نقل از یک  «مامور موساد»  نوشت که این کشور به منزله «نقطه صفر» فعالیت‌های اطلاعاتی اسراییل علیه ایران است.

بنا بر گزارش تایمز، اسراییل با بهره‌برداری از تنش مناسبات میان ایران و جمهوری آذربایجان، در پی محکم کردن جای پای خود در این کشور بوده است.

 روابط ایران و جمهوری آذربایجان، در ماه‌های اخیر پرتنش بوده است.

در بهمن ماه امسال رسانه‌ها و دولت جمهوری آذربایجان  اعلام کردند که افراد مرتبط با این ایران قصد داشته‌اند برخی اشخاص خارجی،  و از جمله مدیران مرکز آموزشی یهودیان در باکو را به قتل برساند.

تنش‌ها در مناسبات ایران و آذربایجان، در حالی است که دو طرف یک‌دیگر را متهم می‌کنند که رسانه‌های آن‌ها مواضع تخریبی علیه یک‌دیگر اتخاذ می‌کنند.

 بیشتر بخوانید:

«آمریکا و بریتانیا مسوول ترور احمدی‌روشن هستند»

«اخراج نماینده صداوسیمای دولتی ایران از جمهوری آذربایجان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,