Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
پس‌نشینی تند

«تهدید و مصرف دوگانه»

2012 February 13

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

برخی در داخل و خارج از کشور شعار تهدید در برابر تهدید «علی خامنه‌ای» را خیلی جدی گرفته‌اند و از قضا نیت نظام هم بر این بوده تا جدی گرفته شود. حالا بعد از رهبر جمهوری‌اسلامی، بقیه مسوولان هم از فرمانده‌ی بسیج و نیروهای مسلح گرفته تا رییس مجلس و نویسنده‌های روزنامه‌ی کیهان، یکی پس از دیگری آمریکا و غرب را تهدید می‌کنند. دامنه‌ی این حملات لفظی نیز روز‌به‌روز شدیدتر می‌شود و کم‌کم از بستن تنگه‌ی هرمز به حمله به منافع غرب در هر کجای دنیا از جمله حیاط‌خلوت آمریکا یعنی آمریکای جنوبی رسیده است. اعراب هم در این میان از آماج تهدیدات نظام جمهوری‌اسلامی بی‌نصیب نمانده‌اند و بارها این اخطار به آن‌ها داده شده‌است که در صورت وقوع درگیری میان ایران و غرب این آتش دامن آن‌ها را هم خواهد گرفت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در کنار تمام تحلیل‌ها و گزینه‌های ممکن می‌شود این تهدیدها را به‌عنوان یک راه‌کار جدید سیاسی از سوی جمهوری‌اسلامی نیز تلقی کرد. درست است که این نوع نگاه به موضوع تنش میان ایران و غرب ممکن است از نظر خیلی‌ها عجیب به نظر برسد اما واقعیت این است که هیچ راهی هم‌چون این روش نمی‌تواند زمان و امتیاز‌های بیش‌تری را برای رهبران جمهوری‌اسلامی به ارمغان بیاورد. جمهوری‌اسلامی و در راس آن «علی خامنه‌ای»، اسراییل را آشکارا تهدید به نابودی می‌کند و رییس‌جمهور نظام نیز به صراحت از ادامه و گسترش برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری‌اسلامی سخن می‌گوید.

خوب در چنین شرایطی واکنش آمریکا، اسراییل و غرب چه باید باشد. غرب به‌تر از ایران می‌داند که با وجود بلوف زدن مقامات جمهوری‌اسلامی، در صورت وقوع جنگ میان ایران و غرب تمام منطقه دچار درگیری شدیدی خواهد شد که خاموش کردن آتش آن ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد و این ربط چندانی به جمهوری‌اسلامی و نفوذش در منطقه ندارد بلکه بیش‌تر ریشه در افکار عمومی در خاورمیانه و نفوذ اسلام‌گرایان و غرب‌ستیزان در میان توده‌های مردم دارد. از سوی دیگر، آمادگی کامل اسراییل و آمریکا و انجام محاسبات دقیق برای شروع جنگ ممکن است ماه‌ها به طول بیانجامد، چرا که غرب به هیچ عنوان دوست ندارد سرنوشت نظام جمهوری‌اسلامی پس از حملات مانند عراق پس از جنگ اول خلیج‌فارس بشود.

عواقب جنگ و هزینه‌های سرسام‌آورش برای غرب و به‌ویژه آمریکا آن‌ها را مجبور می‌کند تا در این‌باره بسیار محتاطانه عمل کنند و سعی کنند تا با مذاکره، تحریم و پیشنهادهای وسوسه‌برانگیز جمهوری‌اسلامی را راضی کنند تا از مواضعش کوتاه بیاید. در این‌سو مسوولان جمهوری‌اسلامی نیز می‌دانند که نه از نظر سیاسی و اجتماعی و نه از لحاظ اقتصادی در شرایط شروع یک جنگ بزرگ با غرب نیستند، پس راز این بلوف‌های نظام چیست؟ نخستین و مهم‌ترین مصرف آن داخلی است و برای تهییج افکار اندک مدافعان نظام در آستانه‌ی برگزاری انتخابات مجلس و دیگری بازتر شدن دست مقامات سیاسی حکومت برای چانه‌زنی و گرفتن امتیازات هر چه بیش‌تر از غرب است. سفر نیمه مخفیانه‌ی «علی لاریجانی» به ترکیه را نیز که به باور برخی از تحلیل‌گران حامل پیام پنهانی «علی خامنه‌ای» برای «اوباما» بوده است، باید در همین راستا تحلیل کرد. نگارنده گمان می‌کند که اواخر اسفند ماه سال جاری و اوایل سال شمسی جدید آبستن تغییرات و چرخش‌های تازه‌ای در سیاست خارجی نظام جمهوری‌اسلامی در مواجهه با غرب خواهد بود، گرچه نباید فراموش کرد که نتیجه‌ی انتخابات مجلس می‌تواند برخی از معادلات موجود را به هم بریزد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,