Saturday, 18 July 2015
30 September 2020

«خبرهای سیزدهم فوریه ۲۰۱۲»

2012 February 13

علارغم ادامه اعترضات در یونان،

«تصویب سیاست‌های ریاضت اقتصادی در پارلمان یونان»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

پارلمان یونان روز دوشنبه، 13 فوریه، به طرح‌های ریاضت اقتصادی دولت این کشور رای داده است. این در حالی است که ‌هم‌زمان گزارش‌ها از ادامه تظاهرات و اعتصابات در یونان خبر می‌دهند.

تصویب این طرح، پیش شرط اتحادیه اروپا برای اختصاص ۱۷۰ میلیارد دلار کمک اقتصادی به دولت یونان بود، اما این طرح با مخالفت شدید افکار عمومی یونان مواجه شد.

لوکاس پاپادموس، نخست وزیر یونان، گفته که تصویب نشدن این طرح‌ها در مجلس، «وحشتناک» است.

از سویی دیگر گزارش‌ها حاکی است که با گذشت ساعاتی از شب، هم‌چنان درگیری میان پلیس و معترضان ادامه داشته است.

پیش از آن، ده‌ها هزار تظاهرکننده در کنار ساختمان مجلس یونان جمع شدند و خشم خود را از طرح‌های دولت بیان کردند.

گزارش‌گران تعداد معترضان در آتن را ۸۰ هزار نفر تخمین زده‌اند و در تسالونیکی، یکی دیگر از شهرهای یونان، تعداد معترضان ۲۰ هزار نفر گزارش شده است.

بر اساس طرح ریاضت اقتصادی یونان، ۱۵۰۰۰ کارمند بخش دولتی کارشان را از دست خواهند داد. حقوق مستتر در قوانین کار تعدیل خواهند شد. حداقل دست‌مزد ۲۰درصد کاهش می‌یابد.

اما وزرای اقتصاد اتحادیه اروپا خواستار ۴۲۸ میلیون دلار صرفه جویی بیش‌تر در بودجه سال جاری یونان هستند و از رهبران یونان خواسته‌اند تا نسبت به اجرای طرح ریاضت اقتصادی، «تضمین های سیاسی محکمی» ارایه کنند.

……………………………………….

وزارت خارجه جمهوری اسلامی:

«جمهوری آذربایجان با ترور دانش‌مندان هسته‌ای مرتبط است»

خبر / رادیو کوچه

وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، 12 فوریه، با صدور بیانیه‌ای از احضار سفیر جمهوری آذربایجان‌ در ارتباط با «ترور دانش‌مندان هسته‌ای» ایران خبر داد و گفت مراتب اعتراض تهران به اطلاع  سفیر این کشور رسیده است.

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است برخی از «تروریست‌های مرتبط با ترور دانش‌مندان هسته‌ای ایران در جمهوری‌ آذربایجان «تردد» داشته و این افراد از  «برخی تسهیلات» برای «هم‌کاری» با «شبکه‌های جاسوسی اسراییل» و  «سفر به اسراییل» برخوردار هستند.

در  این بیانیه آمده است مدیرکل مشترک‌المنافع و قفقاز وزارت ‌امور خارجه در یادداشت اعتراضی به جوانشیر آخوندوف،‌ سفیر جمهوری آذربایجان، از باکو موکدن خواسته است «از فعالیت‌های سازمان جاسوسی موساد علیه جمهوری اسلامی ایران در خاک آن کشور جلوگیری شود.»

 احضار سفیر جمهوری  آذربایجان یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که روزنامه تایمز لندن  در گزارشی به نقل از یک  «مامور موساد»  نوشت که این کشور به منزله «نقطه صفر» فعالیت‌های اطلاعاتی اسراییل علیه ایران است.

بنا بر گزارش تایمز، اسراییل با بهره‌برداری از تنش مناسبات میان ایران و جمهوری آذربایجان، در پی محکم کردن جای پای خود در این کشور بوده است.

 روابط ایران و جمهوری آذربایجان، در ماه‌های اخیر پرتنش بوده است.

در بهمن ماه امسال رسانه‌ها و دولت جمهوری آذربایجان  اعلام کردند که افراد مرتبط با این ایران قصد داشته‌اند برخی اشخاص خارجی،  و از جمله مدیران مرکز آموزشی یهودیان در باکو را به قتل برساند.

تنش‌ها در مناسبات ایران و آذربایجان، در حالی است که دو طرف یک‌دیگر را متهم می‌کنند که رسانه‌های آن‌ها مواضع تخریبی علیه یک‌دیگر اتخاذ می‌کنند.

 ……………………………………….

 علارغم اعلام ارز تک‌نرخی در ایران،

«بهای دلار تا 1900 تومان افزایش یافت»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی، از تثبیت نرخ دلار و ثبات در بازار ارز خبر می‌دهند، رسانه‌های داخلی این کشور، روز یک‌شنبه، 12 فوریه، گزارش دادند که قیمت دلار بار دیگر افزایش یافته و به ۱۹۲۰ تومان رسیده است.

به گزارش مهر، واسطه‌گران، هم‌چنان در بازار ارز حضور دارند و قیمت دلار و یورو در «بازار آزاد» به ترتیب به ۱۹۲۰ تومان و ۲۵۰۰ تومان رسیده است.

صرافان ارز که از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی مجبور به درج قیمت رسمی ۱۲۲۶ تومان بر روی تابلوهای خود شده‌اند، بر اساس این گزارش هم‌چنان می‌گویند که «دلار ۱۲۲۶ تومانی نداریم.»

قیمت فروش یورو نیز که در تابلوهای صرافی‌ها ۱۶۳۷ تومان درج شده است با بازار آزاد حدود ۹۰۰ تومان تفاوت قیمت دارد.

قیمت انواع ارزهای خارجی در بازار آزاد ایران از اواسط دی ماه سال جاری و به دنبال تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی از سوی آمریکا به شدت افزایش یافت و قیمت هر دلار آمریکا تا 2300 تومان نیز بالا رفت.

قیمت سکه طلا نیز به یک میلیون و ۵۰ هزار تومان افزایش یافت.

لازم به اشاره است صادق آملی‌لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی نیز از احتمال صدور حکم اعدام برای آ‌نچه او اخلاگران بازار ارز و سکه خواند خبر داد.

بانک مرکزی می‌گوید که برای ساماندهی بازار آشفته ارز و سکه اقدام به تک‌نرخی کردن ارز کرده است، اما به رغم این اقدامات قیمت انواع نرخ ارز در حال افزایش است.

در همین حال، هر قطعه سکه طرح قدیم ۸۳۰ هزار تومان است و سکه طرح جدید نیز ۸۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

……………………………………….

پس از نشست اتحادیه عرب در قاهره،

«درخواست برای اعزام نیروهای حافظ صلح به سوریه»

خبر / رادیو کوچه

اتحادیه عرب پس از نشست روز یک‌شنبه، 12 فوریه، در قاهره، اعلام کرد از شورای امنیت سازمان ملل خواهد خواست تا نیروهای حافظ صلح را برای سوریه تشکیل دهد تا با مشارکت نماینده ویژه این اتحادیه برای متوقف کردن خشونت‌ها در سوریه، به این کشور اعزام شوند.

به گزارش الجزیره، وزاری اتحادیه عرب، در جلسه امروز تصمیم گرفتند تا کلیه روابط خود را با نماینده دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه متوقف کنند. هر چند که تاکنون در مورد اخراج سفیر سوریه در اتحادیه عرب تصمیمی گرفته نشده است.

این تصمیم یک هفته پس از وتو شدن قطع‌نامه‌ای علیه سوریه از سوی دو کشور چین و روسیه، در شورای امنیت سازمان ملل، گرفته شده است. بر اساس این قطع‌نامه در صورت تصویب، بشار اسد می‌بایست قدرت را به معاون خود منتقل و از سمتش کناره‌گیری کند و انتخابات زودهنگام در سوریه برگزار شود.

اما دبیر کل اتحادیه عرب، نبیل العربی، گفته است که امروز پیامی را از وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، دریافت کرده است مبنی بر این‌که از اتحادیه عرب در خصوص ادامه نظارت توسط هیت ناظران این اتحادیه در سوریه، حمایت خواهد کرد.

این در حالی است که اتحادیه، ماموریت ناظران در سوریه را به حالت تعلیق درآورده، و روز یک‌شنبه استعفای رییس سودانی این هیت، محمد الدابی، را که ماموریت را بی‌نتیجه انجام داده بود، پذیرفته است.

اتحادیه عرب، وزیر امور خارجه پیشین اردن و نماینده سازمان ملل متحد را برای جای‌گزینی الدابی پیشنهاد کرده است.

هم‌زمان وزاری خارجه کشورهای عربی از مذاکرات فشرده با سران روسیه و چین، خبر داده‌اند. آن‌ها امیدوارند که این دو کشور بتوانند بشار اسد را برای صدور مجوز جهت ورود نیروهای حافظ صلح شورای امنیت، ترغیب کند.

هم‌چنین در جلسه امروز اتحادیه عرب، بر سر افزایش تحریم‌ها علیه سوریه و کمک مالی و سیاسی به مخالفان حکومت دمشق موافقت شد.

لازم به اشاره است وزیر امور خارجه تونس نیز از برگزاری یک نشست با نام «دوست سوریه» در 24 فوریه برای یافتن راه‌حل‌هایی جهت برون رفت سوریه از درگیری‌ها و خشونت‌های جاری در این کشور خبر داد.

 ……………………………………….

به دلیل اهانت به دادگاه،

«دیوان عالی پاکستان به‌طور رسمی نخست وزیر را متهم کرد»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 13 فوریه، دیوان عالی پاکستان به‌طور رسمی یوسف‌رضا گیلانی، نخست وزیر را به دلیل نادیده گرفتن حکم دادگاه برای از سرگیری پی‌گرد قانونی آصف‌علی زرداری، رییس جمهوری، به اهانت به دادگاه متهم کرد.

به گزارش الجزیره، آقای گیلانی که در برابر قضات دیوان عالی حضور یافته بود، این اتهام را رد کرد و وکیلان مدافع او اظهار داشتند که آقای زرداری به اعتبار سمت ریاست کشور پاکستان از مصونیت در برابر پیگرد قضایی برخوردار است.

حکم دیوان عالی به پرونده پول‌شویی علیه آقای زرداری در قوه قضاییه سوییس ارتباط دارد و قضات دیوان عالی گفته‌اند که تنها راه آقای گیلانی برای جلوگیری از صدور حکم محکومیت، اجرای دستور یک دادگاه سوییسی برای ادامه پی‌گرد رییس جمهوری پاکستان است.

 ……………………………………….

در پایان جشن‌واره بفتا،

«دریافت هفت جایزه آکادمی فیلم بریتانیا توسط آرتیست»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 12 فوریه، فیلم «آرتیست» با دریافت هفت جایزه از آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا، بفتا، بیش‌ترین تعداد جایزه را از آن خود کرده است.

از جمله جوایز این فیلم در شصت و پنجمین دوره بفتا، جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مرد بود.

آرتیست فیلمی صامت و کارگردان و نویسنده‌اش، میشل هازاناویسیوس، است.

مریل استریپ، هنرپیشه‌ای که در فیلم آیرون لیدی، نقش مارگرت تاچر، نخست وزیر پیشین بریتانیا را بازی کرده بود هم در این مراسم، جایزه بهترین بازیگر زن را گرفت.

فیلم جدایی نادر از سیمین، ساخته اصغر فرهادی در این جشن‌واره نامزد دریافت بهترین فیلم خارجی بود که موفق به دریافت این جایزه نشد و جایزه به پدرو آلمادوار، برای فیلم «پوستی که در آن زندگی می کنم» رسید.

 ……………………………………….

سی‌امین جشن‌واره بین‌المللی فیلم فجر،

«هیچ فیلمی سیمرغ بهترین فیلم فجر را نگرفت»

خبر / رادیو کوچه

سی‌امین جشن‌واره بین‌المللی فیلم فجر، شام‌گاه یک‌شنبه، 12 فوریه، در مراسم اختتامیه، برگزیدگان بخش مسابقه سینمای ایران و بخش مسابقه فیلم‌های اول این دوره از جشن‌واره مشخص شده‌اند.

به گزارش مهر، در بخش بهترین فیلم مسابقه سینمای ایران، هیت داوران هیچ اثری را شایسته دریافت سیمرغ ندانست و دو دیپلم افتخار به سعید سعدی برای فیلم «روزهای زندگی» و رضا رخشان برای فیلم «ضد گلوله» اهدا کرد.

هم‌چنین داریوش مهرجویی برای فیلم سینمایی «نارنجی‌پوش» جایزه ویژه هیت داوران را از آن خود کرد.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به پرویز شیخ‌طادی برای کارگردانی فیلم سینمایی «روزهای زندگی» تعلق گرفت. جالب این‌که شیخ طادی جایزه خود را به ابوالقاسم طالبی کارگردان فیلم «قلاده‌های طلا» اهدا کرد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه هم به مصطفی کیایی برای نگارش فیلم‌نامه فیلم سینمایی «ضد گلوله» اهدا شد. یک سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه اقتباسی هم به علی مصفا برای نگارش فیلم‌نامه «پله آخر» تعلق گرفت.

در بخش بازیگری، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد به فرهاد اصلانی برای بازی در فیلم‌های «خرس» و «زندگی خصوصی» و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به اکبر عبدی برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «خوابم می‌آد» اهدا شد.

هنگامه قاضیانی برای بازی در فیلم «روزهای زندگی» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد و سیمرغ بهترین بازیگر مکمل زن به یکتا ناصر برای فیلم «یکی می‌خواد باهات حرف بزنه» اهدا شد. در این بخش یک دیپلم افتخار هم به بهناز جعفری برای فیلم «تلفن هم‌راه رییس جمهور» تعلق گرفت.

همچنین در این مراسم، سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌برداری به امیر کریمی برای فیلم «روزهای زندگی» و دیپلم افتخار این بخش به حسن پویا برای فیلم «راه بهشت» تعلق گرفت.

حسین علیزاده برای فیلم «ملکه» سیمرغ بلورین و ناصر چشم‌آذر برای فیلم «گشت ارشاد» دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن را از آن خود کردند.

سیمرغ بلورین بهترین تدوین به هایده صفی‌یاری برای فیلم «نارنجی‌پوش»، سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به محمدرضا دلپاک برای فیلم «خرس» و دیپلم افتخار این بخش به فرامرز ابوالصدق برای فیلم «روزهای زندگی» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به ساسان نخعی برای فیلم «بوسیدن روی ماه»، سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس به عباس بلوندی برای فیلم «ملکه»، سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی به عباس صالحی برای فیلم «روزهای زندگی»، سیمرغ بلورین جلوه‌های ویژه بصری به کامران سحرخیز، امیر سحرخیز و سیدهادی اسلامی برای فیلم «سلام بر فرشتگان»، دیپلم افتخار جلوه‌های ویژه بصری به حسین ایزدی برای فیلم «ملکه»، سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه می‌دانی به محسن روزبهانی برای فیلم «روزهای زندگی» اهدا شد.

برگزیدگان مسابقه فیلم‌های اول

رضا عطاران برای فیلم «خوابم می‌آد» سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی بخش مسابقه فیلمهای اول (نگاه نو) را از آن خود کرد.

در این بخش لوح تقدیر بهترین دستاورد هنری یا فنی به روانبخش صادقی برای فیلم «فیلادلفی» و دیپلم افتخار به کار گروهی جلوه‌های رایانه‌ای فیلم «تهران ۱۵۰۰» تقدیم شد.

هم‌چنین مهناز افشار در بخش بهترین بازیگر زن برای فیلم «برف روی کاج‌ها» دیپلم افتخار گرفت و در بخش بهترین بازیگر مرد ناصر گیتی‌جاه برای فیلم «خوابم می‌آد» لوح تقدیر دریافت کرد.

در این بخش سعید راد هم برای بازی در فیلم «گیرنده» دیپلم افتخار گرفت.

در بخش بهترین فیلم‌نامه اکبر روح، مهرداد موفق یامی و مهرداد غفارزاده برای نگارش فیلم‌نامه «گیرنده» دیپلم افتخار دریافت کردند.

هم‌چنین در بخش بهترین کارگردانی مانلی شجاعی‌فرد برای کارگردانی فیلم «میگرن لوح» تقدیر گرفت.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول هم به محمد قهرمانی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برای فیلم «گیرنده» اهدا شد.

جوایز ویژه جشنواره فیلم فجر

در مراسم اختتامیه جشن‌واره امسال، چند جایزه ویژه هم به فیلم‌های «درانتظار معجزه»، «شور شیرین»، «ملکه» و «برف روی کاج‌ها» اهدا شد.

تندیس آگاهی، اخلاق و امید که جایزه ویژه دبیر جشنواره فیلم فجر امسال بود به رسول صدرعاملی برای فیلم «در انتظار معجزه» اهدا شد.

جایزه ویژه بهترین فیلم با نگاه ملی به ابراهیم اصغری برای فیلم «شور شیرین» تعلق گرفت.

اما جایزه ویژه فیلم برگزیده تماشاگران در بخش بین‌الملل به فیلم «ملکه» ساخته محمد باشه آهنگر و جایزه ویژه فیلم برگزیده تماشاگران در بخش مسابقه سینمای ایران به فیلم «برف روی کاج‌ها» به کارگردانی پیمان معادی اهدا شد.

سی امین جشنواره بین المللی فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن امسال در تهران برگزار شد و حدود هفتاد فیلم ایرانی در بخش‌های مختلف جشن‌واره به نمایش درآمدند.

 ……………………………………….

سخن‌گوی‌ طالبان اعلام کرد

«تایید درگذشت معاون ملا عمر رهبر طالبان»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 13 فوریه، گروه شبه‌نظامی طالبان افغانستان در پیامی درگذشت ملا عبیداله آخند، معاون ملا عمر، رهبر این گروه را در زندانی در پاکستان ‌ تایید کرده‌اند.

ذبیح‌اله مجاهد، از سخن‌گویان طالبان در اطلاعیه‌ای که برای رسانه‌ها ارسال شده، گفته است که بر اساس اطلاعی که به خانواده ملا عبیداله رسیده، او در روز پنجم ماه مارس، سال ۲۰۱۰ در زندانی در شهر کراچی پاکستان درگذشته است.

پیش از این رسانه‌های محلی پاکستان و افغانستان خبر درگذشت او را منتشر کرده بودند، اما این خبر مورد تایید مقامات رسمی دو کشور و یا گروه طالبان قرار نگرفته بود.

ذبیح‌اله مجاهد در اطلاعیه ارسالی برای رسانه‌ها نوشته که به خانواده معاون ملا عمر گفته شده که او در اثر بیماری قلبی در زندان در گذشته و «شواهد موثقی» در باره درگذشت او ارایه شده است.

این سخنگوی گروه طالبان اما افزوده است که تا حالا مشخص نیست که ملا عبیداله بر اثر بیماری جان داده یا این که در دوران حبس به دلیل «شکنجه و تعذیب» کشته شده است.

ملا عبیداله در سوم ژانویه‌ سال ۲۰۰۷ میلادی در ایالت بلوچستان پاکستان دستگیر شد و تا هنگام مرگ در زندان بود.

او اهل ولایت قندهار بود و با ملا عمر روابط نزدیکی داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,