Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
بیست‌و‌پنجم بهمن- چهاردهم فوریه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌پنجم بهمن»

2012 February 14

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1389 خورشیدی- در شهر‌های مختلف ایران در روزی چون امروز تظاهرات حامیان جنبش موسوم به «جنبش سبز» برای اعلام هم‌بستگی با اعتراضات مردم تونس و مصر، بعد از راه‌پیمایی حامیان حکومت جمهوری اسلامی در ۲۲ بهمن صورت گرفت. در ابتدا تظاهرات به صورت آرام و پراکنده بود اما پس از آن با حمله‌ی نیرو‌های پلیس ضد شورش، لباس شخصی‌ها و گارد ویژه به تظاهرکنندگان، این اعتراضات به خشونت کشیده شد. این تظاهرات با اعلام میرحسین موسوی و مهدی کروبی مبنی بر دریافت مجوز از وزارت کشور چند روز پیش از آن برنامه‌ریزی شده بود.

«مهدی کروبی» یکی از سران مخالفان دولت در 20 بهمن و هم‌چنین «میرحسین موسوی» در 25 بهمن در حصر خانگی قرار گرفتند. به نقل از خبرگزاری کلمه این اقدامات برای جلوگیری از حضور میرحسین موسوی در راه‌پیمایی هم‌بستگی با مردم تونس و مصر صورت گرفته بود.

در درگیری‌های این روز یک دانش‌جوی رشته‌ی هنر به‌نام «صانع ژاله» در تهران بر اثر اصابت گلوله کشته شد. منابع خبری معترضان، ژاله را یکی از تظاهرات‌کنندگان معرفی کردند که توسط نیروهای امنیتی کشته شده  و از طرفی دیگر رسانه‌های حکومتی ادعا کردند که ژاله از اعضای بسیج بوده و توسط «عوامل فتنه‌گر و گروهک مزدور و تروریستی منافقین» به قتل رسیده‌ است.

هم‌چنین آن روز خبرها حاکی از کشته شدن افراد دیگری به نام‌های «محمد مختاری»، «امیرحسین تهرانچی» بود. لازم به اشاره است که «رامین پرچمی» بازی‌گر ایرانی نیز بازداشت شد و به زندان اوین انتقال یافت.

1966 میلادی- اولین بار دلار استرالیا معرفی شد و سال بعد از «استرلینگ» پیشی گرفت. در همان زمان ارزش هر یک دلار استرالیا معادل ۱٫۱۲ دلار آمریکا مبادله می‌شد.

دلار استرالیا که به اختصار «ای یو دی» (AUD) نامیده می‌شود، ششمین ارز مبادلات تجاری در بازار بورس جهانی است که پس از دلار آمریکا، یورو، ین، پوند استرلینگ، و فرانک سویس در مبادلات ارزی جهانی کاربرد دارد.

اولین سری دلارها در همان اندازه اسکناس‌های سابق پوند به چاپ رسید. اسکناس پنج دلاری در سال 1967 به بازار آمد. اسکناس یک دلاری جای خود را در سال 1984 به سکه داد و چهار سال بعد سکه دو دلاری جای‌گزین پول پلاستیکی شد و اسکناس یک‌صد دلاری به منظور پاسخ به تورم و سهولت در انجام معاملات بزرگ‌تر به بازار آمد.

2005 میلادی- در یک انفجار در بیروت «رفیق حریری» نخست وزیر سابق لبنان به قتل رسید. وی طی دو دوره نخست وزیر لبنان بود و در 2004  از این سمت استعفا داد.

تحقیقات درباره قتل وی هم‌چنان ادامه دارد و زیر نظر سازمان ملل متحد پی‌گیری می‌شود. مخالفان لبنانی سوریه و دولت‌ها و رسانه‌های غرب‌گرا ادعا کرده‌اند دولت سوریه و متحدین لبنانی‌اش با این انفجار در ارتباط هستند ولی دمشق این ادعا را رد کرده‌ است. از سوی دیگر برخی این ترور را سناریویی از پیش تعیین شده توسط قدرت‌های منطقه‌ای مخالف مقاومت لبنان (اسراییل) و قدرت‌های فرامنطقه‌ای (آمریکا، فرانسه و….) ارزیابی می‌کنند. آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که DNA جمع‌آوری شده از صحنه جنایت نشان می‌دهد که انفجار منجر به قتل حریری احتمالن به وسیله یک مرد جوان و به صورت انتحاری انجام گرفته ‌است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

روز والنتین-  روز عشاق و یا عشق‌ورزی است.‌ امروز در فرهنگ مسیحی سده‌های میانه و سپس فرهنگ مدرن غربی، روز ابراز عشق است. سابقه تاریخی روز والنتین به جشنی که به افتخار قدیس والنتین در کلیساهای کاتولیک برگزار می‌شد، باز می‌گردد. روز والنتین برگرفته از سنن روم باستان و مسیحیت است. این ابراز عشق معمولن با فرستادن کارت والنتین یا خرید هدایایی مانند گل سرخ انجام می‌شود.

1779 میلادی- کاپیتان «جیمز کوک» انگلیسی در سفر خود به منطقه اقیانوس آرام کشته شد. جزیره هاوایی که کوک در خاطراتش آن را جزایر «ساندویچ» نوشته است در آن زمان یک کشور مستقل و متمدن و دارای پادشاه بود.

1815 میلادی‌- زادروز «کریستوفر شولز» (Christopher Latham Sholes) مخترع ماشین تحریر است. ماشین‌های تحریر امروزی شکل تکامل یافته ماشین ساخت وی هستند.

1989 میلادی- از سوی «آیت‌اله خمینی» برای سر «سلمان رشدی» نویسنده کتاب آیه‌های شیطانی جایزه تعیین شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی

History Iranians

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,