Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
پس‌نشینی تند

«آب در لانه‌ی مورچگان»

2012 February 14

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

نزدیک به دو سال پیش بود که برای نخستین بار و پس از گفت‌و‌گویی مفصل با دختر و پسری اهل «جده» به حقایقی درباره تغییرات تدریجی و پنهانی پی‌ بردم که در زیر پوست جامعه‌ی به شدت سنتی و محافظه‌کار عربستان‌ سعودی در حال به وقوع پیوستن است. این زوج جوان که در ابتدا و از ظواهر امر گمان می‌بردم باید اهل سوریه و یا لبنان باشند، به خوبی و با لهجه‌ای روان انگلیسی حرف می‌زدند و از همه عجیب‌تر این‌که هیچ نسبت شرعی نیز با یک‌دیگر نداشتند. من که از بی‌حجابی دختر و رفتار آزادمنشانه‌ و راحت پسر با دوست دخترش تعجب کرده بودم پس از چند دقیقه گفت‌و‌گو با آن‌ها دریافتم که تا چه اندازه شناخت ما و جامعه‌ی جهانی از سویه‌ی دیگر و دیده نشده‌ی کشور عربستان ضعیف است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

عربستان ‌سعودی که خود به نوعی از صادر کنندگان تفکر سلفی، عقب‌مانده و متحجر وهابیت به دیگر کشورهای اسلامی است و در حقیقت تمامی تندرویان و علمای متعصب مسلمان در دیگر کشورهای اسلامی از دست‌پروردگان مدارس علوم‌ دینی این کشور هستند، حالا چند سالی است که کم کم و اندک اندک خودش را با تفکرات و رفتارهایی روبه‌رو می‌بیند که همیشه از منتقدین جدی وجودش در دیگر کشورهای اسلامی بوده است. گرچه که شروع این تحولات از مباحثی بود که به نظر ستیز جدی با باورهای سنتی و مذهبی این کشور نداشت اما در حقیقت این حرکات نشان از حرکت گام به گام قشر دگراندیشی در این کشور بود که سال‌ها با شدیدترین شکل ممکن سرکوب و صدای‌شان در نطفه خفه شده بود. تلاش برای به دست آوردن حق رانندگی زنان در کشوری که بانوان به عنوان نیمی از جامعه در عمل نادیده گرفته می‌شوند و با آن‌ها هم‌چون حیوانات برخورد می‌شود در نوع خود حرکتی رادیکال به شمار می‌آمد.

گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» از حضور زنان بی‌حجاب و اختلاط و روابط آزادانه‌ی مردان و زنان در برخی از شرکت‌های خصوصی در شهر «جده» پایتخت عربستان و انتشار تصاویری از زنان زیبا و خوش‌پوشی که ناباورانه در برابر دوربین ظاهر شده بودند همه را انگشت به دهان گذاشته بود. پس از آن بود که کم کم تصاویر دیگری نیز از تفریح‌گاه‌های ویژه‌ای در عربستان به بیرون درز کرد و نشان داد که بخشی از جامعه‌ی این کشور به رغم تمام موانع موجود در این جامعه‌ی سنتی و دین‌زده با هر سختی که شده و با وجود تمام ممنوعیت‌ها سعی بر از پیش رو برداشتن این موانع و دست‌یابی به حداقل آزادی‌های ممکن دارند. نباید فراموش کرد که این حرکات در کشوری صورت می‌گیرد که هر اقدام و رفتاری می‌تواند بر اساس رای یک مفتی سلفی ضدیت با احکام شریعت اسلام تلقی شده و مجازات‌های سنگینی را مانند اعدام به روش قطع سر در پی داشته باشد.

در تمامی این سال‌ها اما هر نوع حرکت اعتراضی که در درون عربستان صورت گرفته از حد انتقاد به برخی از محدودیت‌های اجتماعی بالاتر نرفته بوده است. هفته‌ی گذشته اما روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس جوان اهل جده پایش را از تمامی این خطوط قرمز فراتر گذاشت و به نوعی به جای پرداختن به حاشیه‌ها ریشه‌ی تمام این سخت‌گیری‌ها، نابرابری‌ها و عدم مدارای مذهبی، فرهنگی و اجتماعی در عربستان را مورد هدف قرار داد. «حمزه کاشغری» که با کمال تاسف و در پی اقدام زشت و غیرقانونی مقامات کشور «مالزی» در بازپس فرستادن او به کشورش اکنون در خطر محکومیت به اعدام قرار دارد آب را به لانه‌ی مورچگان ریخته است. اقدام او چنان برای جامعه‌ی سنت‌زده و بسته‌ی عربستان و در راس آن مفتیان وهابی سنگین تمام شده است که به سرعت برایش تقاضای مجازات سنگین اعدام کرده‌اند. دلیل این همه ترس رهبران سلفی را هم می‌شود به آسانی دریافت، آن‌ها از این بیم دارند که حرکت این جوان الگویی شود برای دیگر منتقدینی که تاکنون جرات نمی‌کردند کوچک‌ترین نقدی را بر دین اسلام و احکام عقب‌مانده‌ی شریعت ابراز کنند. اعدام «حمزه کاشغری» اما گره‌ای از مشکلات این جامعه باز نخواهد کرد و بالاخره دیر یا زود سطح مطالبات جامعه‌ی جوان سعودی آن‌قدر بالا خواهد رفت که مقامات مذهبی و سیاسی این کشور ناچار به بازتر کردن فضا شوند، آن روز دور نخواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd7030868 cymbalta 30 mg