Saturday, 18 July 2015
27 September 2020

«خبرهای چهاردهم فوریه ۲۰۱۲»

2012 February 14

اسراییل ایران را متهم کرده است،

«طرح ترور دیپلمات‌های اسراییل در هند و گرجستان»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

صبح روز دوشنبه، 13 فوریه، دیپلمات‌های کشور اسراییل در هند و گرجستان، مورد هدف یک سری بمب‌گذاری قرار گرفته و در این انفجار‌ها دست‌کم 3 تن مجروح شده‌اند. مقام‌های اسراییل به صراحت اعلام کردند این تحرکات را بی‌پاسخ‌ نمی‌گذارند.

به گزارش الجزیره، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، ایران را متهم به دست داشتن در بمب‌گذاری علیه دیپلمات‌های اسراییلی در هند و گرجستان کرده است.

انفجار در یک خودروی متعلق به سفارت اسراییل در دهلی، پایتخت هند، به مجروح شدن همسر یکی از دیپلمات‌های اسراییلی منجر شده است.

گفته می‌شود سفارت اسراییل در مرکز دهلی و در نزدیکی اقامت‌گاه رسمی مانموهان سینگ، نخست وزیر هند واقع شده و در اطراف این محل تدابیر امنیتی گسترده‌ای برقرار است.

در همین حال مقامات اسراییلی در گرجستان از تلاشی ناموفق برای انفجار اتومبیل یک دیپلمات اسراییلی در تفلیس، پایتخت، این کشور خبر داده‌اند.

مقامات گرجستان گفته اند که مواد منفجره به زیرخودروی دیپلمات اسراییلی چسبانده شده بود.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

در همین حال بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، در سخن‌رانی در پارلمان این کشور، کنست، ایران را متهم به دست داشتن در حملات به دیپلمات های اسراییلی در هند و گرجستان کرده است.

آقای نتانیاهو گفت به اعتقاد او ایران مسوول این حملات است.

نخست وزیر اسراییل همچنین گفته است که این کشور توانسته در ماه‌های اخیر حملات دیگری را در جمهوری آذربایجان، تایلند و چند کشور دیگر خنثا کند.

آقای نتانیاهو تاکید کرده که «ایران و گروه تحت حمایتش، گروه حزب‌اله، در پشت تمامی این حملات بودند.»

این در حالی است که ایران اسراییل را متهم کرده که در سو‌قصد به مقامات و دانش‌مندان مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای ایران دست دارد.

………………………………………….

سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی:

«دادگاه اختلاس 3هزار میلیاردی ۲۹ بهمن‌ماه برگزار می‎‌شود»

خبر / رادیو کوچه

سخن‌گوی قوه قضاییه و دادستان کل جمهوری اسلامی، روز ‌دوشنبه، 13 فوریه، در یک نشست خبری در مورد پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از شبکه بانکی ایران گفت: «دادگاه پرونده فساد مالی روز شنبه ۲۹ بهمن ماه به ریاست قاضی ناصر سراج به صورت علنی برگزار می‌شود.»

به گزارش مهر، غلامحسین محسنی اژه‌ای، اظهار داشت برای ۳۲ نفر در این پرونده کیفرخواست صادر شده و شعبه اول دادگاه انقلاب مسوول رسیدگی به این پرونده است.

دادستان کل ایران پیش‌تر از احضار و تحقیق قضایی از چهار نماینده مجلس در ارتباط با این پرونده خبر داده و گفته بود که پسر یکی از نمایندگان مجلس هم در همین زمینه با اتهامات سنگینی بازداشت شده است.

آقای اژه‌ای مدتی قبل هم‌چنین گفته بود که در حین بررسی پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از شبکه بانکی ایران، مشخص شده است متهمان پرونده «بخشی از اموال را برای بستگان خود خریداری کرده و در جاهایی پنهان کرده‌اند.»

گزارش‌ها در مورد اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از شبکه بانکی ایران از حدود سه ماه پیش در برخی رسانه‌های خبری داخلی منتشر شد و با توجه به ابعاد بی‌سابقه این سو‌استفاده مالی، گزارش‌هایی از ارتباط برخی مقامات ارشد جمهوری اسلامی با این ماجرا را در پی داشت.

………………………………………….

در پی احضار سفیر آذربایجان به وزارت خارجه ایران،

«آذربایجان اتهام کمک به ترور دانش‌مندان ایرانی را رد کرد»

خبر / رادیو کوچه

در پی احضار سفیر جمهوری آذربایجان به وزارت خارجه جمهوری اسلامی برای دریافت اعتراض کتبی نسبت به استفاده ماموران اسراییلی از خاک آن کشور برای اجرای عملیات تروریستی در ایران سخن‌گوی وزارت خارجه آذربایجان این اتهام‌ها را رد کرده است.

این در حالی است که ایران طی نامه‌ای به سفیر آذربایجان اعلام کرده بود ماموران اسراییلی از این کشور برای انجام طرح‌های تروریستی از جمله ترور «دانش‌مندان هسته‌ای»، استفاده می‌کنند اما سخن‌گوی وزارت خارجه آذربایجان محتوای این اعتراض‌نامه را «افترا» خوانده و به شدت تکذیب کرده است.

این مقام وزارت خارجه آذربایجان گفته است که اعتراض ایران واکنشی نسبت به اقدامات دولت آذربایجان برای جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی افراد مرتبط با سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی بوده است.

روز گذشته، رسانه‌های داخلی ایران گزارش کردند که وزارت خارجه جمهوری اسلامی نسبت به «رفتار نامناسب با نمایندگان نهادهای جمهوری اسلامی در آن کشور، تبلیغات ضد ایرانی روزمره رسانه‌ای و هم‌چنین توقیف کامیون‌های باری ایرانی در مسیر آستارا – باکو» هم اعتراض کرده است.

………………………………………….

وزیر خارجه روسیه:

«راه‌حل نظامی در قبال ایران باید کنار گذاشته شود»

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با ابراز امیدواری وزارت امور خارجه چین نسبت به هم‌کاری نزدیک‌تر ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای، وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرده است که هرگونه راه‌حل نظامی در قبال مسئله هسته‌ای ایران، باید کنار گذاشته شود.

به گزارش ریانووستی‌، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور، روز دوشنبه، ۱۳ فوریه، مسئله هسته‌ای ایران را موضوعی مهم برای روسیه ارزیابی کرده و گفته است: «این موضوع باید با شیوه‌ای صلح‌آمیز حل‌وفصل شود و هرگونه راه‌حل نظامی باید کنار گذاشته شود.»

آقای لاوروف هم‌چنین گفته است که روسیه به دنبال حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه است.

در عین حال، سخن‌گوی وزارت امور خارجه چین هم روز دوشنبه، ۱۳ فوریه، در کنفرانسی خبری در پکن با اشاره به سفر معاون وزیر امور خارجه چین به تهران گفت: «چین دوباره تاکید کرده است که امیدوار است ایران بتواند مذاکره با گروه 1+5 را آغاز کند، هم‌کاری بیش‌تری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد و موضوع هسته‌ای ایران با گفت‌وگو و مذاکره حل و فصل شود.»

معاون وزیر امور خارجه چین، روز یک‌شنبه، وارد تهران شد. گفت‌وگو با مقامات رسمی جمهوری اسلامی درباره برنامه هسته‌ای این کشور هدف اصلی سفر دو روزه او اعلام شده است.

به گزارش ایرانا، به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی در دیدار با معاون وزیر امور خارجه چین در روز دوشنبه، ۱۳ فوریه، گفته است: «گفت‌وگوها تنها در مسیر هم‌کاری است که می‌تواند رو به جلو و ثمربخش باشد.»

بنا بر این گزارش، آقای ما جائو شو هم اظهار امیدواری کرده است که گفت‌وگوهای ایران و گروه 1+5 به گام‌های جدی برای هم‌کاری منجر شود.

ایران همواره اعلام کرده است که فعالیت‌های هسته‌ای این کشور با اهداف صلح‌آمیز و برای تامین مصرف برق و نیازهای دارویی انجام می‌شود، ولی کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که برنامه‌های هسته‌ای خود را با اهداف نظامی دنبال می‌کند.

 ………………………………………….

 سفیر سوریه در اتحادیه عرب:

«تشکیل نیروی حافظ صلح برای سوریه اقدامی تنش‌زاست»

خبر / رادیو کوچه

در شرایطی که بررسی وضعیت سوریه در دستور کار نشست روز دوشنبه، ۱۳ فوریه، مجمع عمومی سازمان ملل متحد است، دولت این کشور پیشنهاد اتحادیه عرب را برای تشکیل نیروی حافظ صلح به منظور پایان دادن به خشونت‌ها رد کرده است.

به گزارش الجزیره، یوسف احمد، سفیر سوریه در مصر، ارایه این طرح را «واکنش تنش‌زای» کشورهای عضو اتحادیه عرب خوانده است.

اتحادیه اروپا از طرح پیشنهادی اتحادیه عرب حمایت کرد، ولی روسیه اعلام کرد که قبل از اعزام هر‌گونه نیروی حافظ صلح به سوریه، باید به خشونت‌ها در این کشور پایان داده شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت: «قبل از آن که هر‌گونه هیتی راهی سوریه شود، لازم است که بین دولت و گروه‌های شورشی مسلح، آتش‌بس برقرار شود.»

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که به شدت از اقدامات دولت بشار اسد در سوریه انتقاد کرده است، در نشست امروز مجمع عمومی سازمان ملل متحد صحبت کرد.

وی در سخنان خود از شورای امنیت به دلیل آن‌که «به دولت سوریه جسارت لازم برای برخورد با معترضان را داده»، انتقاد کرد.

به گفته خانم پیلای، به تفاهم نرسیدن اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر سر قطع‌نامه مربوط به سوریه، باعث شد این کشور در قبال معترضان، خشونت بیش‌تری اعمال کند.

مایکل مان، سخن‌گوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام حمایت از تشکیل هیت مشترک نیروی حافظ صلح توسط اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه گفت: «ما از این تصمیمات جسورانه و تعهد شفاف اتحادیه عرب برای حل و فصل بحران در سوریه استقبال می‌کنیم.»

از سویی دیگر چین هم اعلام کرده است که لازم است مشکلات سوریه با ‌روش‌های دیپلماتیک حل و فصل شود.

براساس آخرین گزارش‌های روز دوشنبه، خشونت‌ها در شهر حمص هم‌چنان ادامه داشته است.

مخالفان دولت می‌گویند که از زمان حمله نیروهای امنیتی به مناطق تحت کنترل مخالفان دولت در شهر حمص در ماه فوریه، بیش از ۴۰۰ نفر کشته شده‌اند.

………………………………………….

دادگاه عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد:

«تایید محکومیت طاهری، بنیان‌گذار طب مکمل فرادرمانی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌‌های داخلی ایران، روز دوشنبه، 13 فوریه، حکم محمدعلی طاهری بنیان‌گذار طب مکمل فرادرمانی، از سوی دادگاه انقلاب صادر شده و وی به اتهام توهین به مقدسات به 5 سال حبس تعزیزی محکوم شده است.

به گزارش مشرق، آقای طاهری پس از برگزاری جلسات دادگاه و دفاعیات خود در 4 جلسه، به اتهام «توهین به مقدسات و بیان مطالبی که هیچ‌گونه تخصصی در آن‌ها نداشته و ادعای الهام و دریافت آگاهی و ارایه این دریافت‌ها به دیگران» توسط دادگاه عمومی و انقلاب تهران به 5 سال حبس تعزیری محکوم شد.

وی هم‌چنین به اتهام «مداخله غیر قانونی در امور پزشکی و درمان» با استناد به مفاد قانون مجرم شناخته شده و پروانه فعالیت وی ابطال شد.

بر پایه این گزارش، بنیان‌گذار طب مکمل فرادرمانی به اتهام «تحصیل مال نامشروع و پخش غیرقانونی آثار سمعی و بصری» نیز به پرداخت 900 میلیون تومان محکوم شد.

بر اساس این حکم وی به علت لمس بیماران مونث بدون این‌که دارای وجوز طبابت باشد» نیز به 74 ضربه شلاق محکوم شد.

 ………………………………………….

مردم ایران و سوریه باید هم‌کاری کنند،

«حمایت برخی اعضای شورای ملی سوریه از راه‌پمایی 25 بهمن»

خبر / رادیو کوچه

بسام القوتلی، عضو شورای ملی سوریه، روز دوشنبه، 13 فوریه، به مناسبت 25 بهمن، برابر با اولین سال گرد راه‌پیمایی جنبش مردمی ایران در حمایت از انقلاب‌های مصر و تونس، اقدام به انتشار بیانه‌ای کرده است.

به گزارش جنبش سبز دانش‌جویی ونکوور، این عضو شورای ملی سوریه در این بیانیه که به امضای 71 نفر از اعضای این شورا رسیده است اعلام کرد: «14 فوریه (25 بهمن‌ماه) نخستین سال‌گرد راه‌پیمایی جنبش سبز به حمایت از انقلاب‌های عربی است. ما امضا‌کنندگان این بیانیه، حمایت این جنبش آزادی‌خواه از انقلاب‌های صورت گرفته را ارج می‌نهیم.»

در ادامه این بیانیه بسام القوتلی تاکید کرد: «نکته مهم برای همه ما در این منطقه اشتراک در مبارزه و آزادی‌خواهی مردم است که ما را به هم نزدیک کرده و ارتباط می‌دهد. حکومت‌های سوریه و ایران در این سال‌ها سعی کرده‌اند تا مردم آزادی‌خواه خود را آزار دهند و منطقه را ناامن کنند. تنها راه موفقیت مردم در این دو کشور این است که با هم هم‌کاری داشته و به آرمان‌های گذشته، حال و آینده یک‌دیگر احترام بگذارند.»

این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که برخی گروه‌ها و فعالان سیاسی، دانش‌جویی، و مدنی از روزهای گذشته تاکنون اقدام به انتشار فراخوان‌هایی برای برگزاری راه‌پیمایی در این روز کرده‌اند.

لازم به اشاره است استان‌دار تهران در روزهای اخیر در واکنش به این فراخوان‌ها اعلام کرده است که تدابیر امنیتی را برای کنترل آن‌چه وی «فتنه‌گران و حامیان آن‌ها» خوانده به‌کار خواهند گرفت.

………………………………………….

هم‌زمان با سال‌روز تجمع در میدان مروارید منامه،

«افزایش درگیری میان معترضان بحرینی و نیروی امنیتی»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 14 فوریه، نیروهای امنیتی بحرین به سوی معترضانی که در آستانه سال‌گرد اعتراض‌های دموکراسی‌خواهانه، به طرف میدان مروارید منامه در حرکت بودند، گاز اشک‌آور شلیک کرد.

به گزارش الجزیره، معترضان می‌خواستند در میدان مروارید منامه، پایتخت بحرین مرکز تجمع‌های سال گذشته تجمع کنند.

هزاران نیروی ضد شورش و نیروهای امنیتی دیگر بحرین در سراسر این کشور پخش شده‌اند.

از یک سال پیش تا کنون، در اعتراض‌های بحرین دست‌کم ۶۰ تن کشته شده‌اند.

معترضان در بحرین از اکثریت شیعه مذهب این کشور هستند. آن‌ها خواهان نظام پادشاهی مشروطه در کشور هستند.

این در حالی است که خانواده سلطنتی بحرین، سنی هستند.

هرچند حکومت بحرین می گوید که تغییراتی در سیستم کشور داده شده است اما مخالفان این تغییرات را کافی نمی‌دانند.

لازم به اشاره است سال گذشته معترضان در میدان مروراید بحرین دست به اعتراض زدند و در آخر، نیروهای موسوم به سپر جزیره از عربستان و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج پارس معترضان را از آن‌جا بیرون کردند.

 ………………………………………….

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صادر کرد،

«هفده سال حبس محکومیت سه شهروند تبریزی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، در روزهای اخیر، سه شهروند تبریزی به نام‌های اسماعیل برزگری، رسول حیدرزاده و جواد زادکام با صدور احکامی جداگانه از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب در مجموع به ۱۷ سال حبس محکوم شده‌اند.

به گزارش هرانا، این سه شهروند تبریزی در اردیبهشت ماه سال‌جاری در تبریز بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند و پس از هفت ماه نگه‌داری در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ از دی ماه سال‌جاری تاکنون در بند ۳۵۰ به‌سر می‌برد.

اسماعیل برزگری، دندان‌پزشک، رسول حیدرزاده، موسیقی‌دان، و جواد زادکام، صاحب باش‌گاه ورزشی در تبریز، بدون داشتن وکیل در شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی پیرعباسی به اتهام جاسوسی محاکمه و دو نفر نخست به هفت سال حبس تعزیری و آقای جواد زادکام نیز به سه سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

………………………………………….

هم‌زمان با صدور حکم مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری اسلامی،

«سخن‌گوی قوه قضایی برای 25 بهمن هشدار داد»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، حکم یکی از پرونده‌ها در خصوص علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد،  رییس جمهوری اسلامی، قطعی شده که بر اساس آن وی به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش مهر، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخن‌گوی دست‌گاه قضایی جمهوری اسلامی در مورد پرونده علی‌اکبر جوانفکر مدیرمسوول روزنامه ایران گفت: «حکم قطعی صادر و وی به ۶ ماه حبس محکوم شده است.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای بعدازظهر دوشنبه در بیست و ششمین نشست خبری خود هم‌چنین در خصوص اخبار منتشر شده در خصوص راه‌پیمایی مردم در روز ۲۵ بهمن گفت: «هر فرد و گروهی بخواهد امنیت و آسایش مردم را برهم بزند قانون جلوی آن‌ها می‌گیرد. مردم هم دیگر فریب نمی‌خورند.»

وی افزود: «دادستان‌های کشور و دادستان تهران حواسشان جمع است و پیش‌بینی‌های لازم را انجام می‌دهند. دادستان تهران هم اقداماتی را انجام داده است.»

محسنی اژه‌ای در مورد اصلاحات قانون مجازات اسلامی و حذف حکم سنگسار در این قانون گفت: «این قانون اصل ۸۵ است و تنها سه سال به صورت آزمایشی اجرا می‌شود. وقتی هم تصویب و ابلاغ شد باید به آن عمل کنیم.»

وی در پایان مدعی شد: «عده‌ای که قصد اخلال در روند انتخابات را داشتند شناسایی شدند ولی این‌که قصد قبلی داشتند باید بررسی شود.»

………………………………………….

پس از ده روز بمباران مستمر شهر حمص،

«گلوله‌باران ارتش سوریه به حما هم کشیده شد»

خبر / رادیو کوچه

مخالفان حکومت سوریه روز سه‌شنبه، 14 فوریه، اعلام کردند تعداد کشته‌شدگان روز گذشته در مناطق مختلف این کشور به 43 تن رسیده است. سازمان مردمی انقلاب سوریه تاکید کرده است 5 تن از قربانیان کودک بودند.

فعالان سیاسی در حماه نیز از گلوله‌باران بخش‌هایی از این شهر خبر دادند. این در حالی است که بمباران مناطق مختلف حمص وارد دهمین روز خود شده است.

تعداد زیادی از نیروهای ارتش نیز در منطقه الزبدانی متمرکز شدند و ایست‌گاه‌های بازرسی به فاصله 50 متر از یک‌دیگر برپا کردند.

مخالفان اعلام کرده‌اند نیمی از این شهر تحت کنترل ارتش آزاد و بخش دیگر در اختیار نیروهای دولتی است و مردم این شهر از وقوع عملیات کشتار جمعی بیم دارند.

در درعا نیز نیروهای ارتش در همه مناطق شهر حضور دارند و اوضاع ادلب نیز بسیار ناامن گزارش شده است.

نیروهای امنیتی هم‌چنین برخی از شهروندان دیر‌الزور را در منازلشان بازداشت کردند.

از سوی دیگر نوای پیلاری کمیسرعالی حقوق بشر روز دوشنبه اعلام کرد دولت سوریه در سرکوب اعتراض‌های جاری در این کشور دست به جرایم ضد بشری زد.

این در حالی است که حکومت سوریه اعلام می‌کند گلوله‌باران این مناطق به‌وسیله «گروهک‌های تروریستی» انجام می‌شود.

از سوی دیگر نماینده سوریه در سازمان ملل تاکید کرد این کشور به هم‌کاری کشورهای جهان برای انجام اصلاحات نیازمند است.

 ………………………………………….

سخن‌گوی جبهه پایداری اعلام کرد:

«ارایه فهرست جبهه پایداری برای انتخابات مجلس»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 14 فوریه، سخن‌گوی جبهه پایداری، منسوب به اصول‌گرایان، از نهایی شدن لیست تهران این تشکل به سرلیستی آقاتهرانی خبر داده است. این در حالی است که پس از بروز اختلاف میان اعضای جبهه متحد اصول‌گرایی و پایداری این دو تشکل دو فهرست جداگانه ارایه کردند.

به گزارش فارس، کامران باقری‌لنکرانی، سخن‌گوی جبهه پایداری با اشاره به این‌که سر لیست این تشکل آقاتهرانی است دیگر اعضای آن را‌ حسینیان، زارعی، نبویان، حداد عادل، سقای بی‌ریا، میرکاظمی، سلیمانی، کوثری، کوچک‌زاده، رسایی، روانبخش، آلیا، طیب‌زاده، لاجوردی، نامجو، حمیدزاده، نوباوه، مهدی هاشمی، خطیبی، کفایتی، مرندی، خلیلیان، باباپور، طلا، جوانمردی، دهقانی، استادآقا، محمدی و صفارزاده اعلام کرده است.

این در حالی است که اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که روز چهارشنبه، لیست نهایی شده خود را ارایه خواهند کرد.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که تاکنون هیچ‌گونه لیستی تهیه نشده و روز چهارشنبه، 26 بهمن این فهرست ارایه خواهد شد.

………………………………………….

موسسه اعتبار سنجی «مودی»:

«کاهش رتبه اعتباری شش کشور اروپایی»

خبر / رادیو کوچه

موسسه اعتبار سنجی «مودی»، روز سه‌شنبه، 14 فوریه، اعلام کرده که اعتبار شش کشور اروپایی کاهش یافته است. بر اساس اعلام این موسسه اسپانیا، ایتالیا، پرتغال، اسلواکی، اسلونی و مالت کشورهایی هستند که شامل این کاهش شده‌اند.

به گزارش این موسسه اعتبار سنجی، بریتانیا، فرانسه و اتریش هم دورنمای رتبه اعتباری‌اشان پایین آمده است.

این موسسه آمریکایی می‌گوید که بحران بدهی اروپا و نداشتن برنامه برای از بین بردن مشکلات اقتصادی، باعث پایین آمدن رتبه اعتباری این کشورها شده است.

در همین هفته پارلمان یونان با تصویب طرح‌های ریاضت اقتصادی مورد نظر اتحادیه اروپا توانست کشورهای حوزه یورو و صندوق بین‌المللی پول را متقاعد کند تا به آن‌ها وام دهند.

………………………………………….

دادستان کل جمهوری اسلامی:

«منع قرار تعقیب مرتضوی دادستان پیشین تهران»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 13 فوریه، غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل جمهوری اسلامی و سخن‌گوی قوه قضاییه خبر از منع قرار تعقیب سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران توسط دست‌گاه قضایی داد.

به گزارش مهر، محسنی اژه‌ای در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران گفت که تصمیم دادگاه، در پی اعتراض سعید مرتضوی به قرار صادر شده علیه وی اتخاذ شده است.

این خبر در حالی از سوی دادستان کل کشور اعلام می‌شود که آقای مرتضوی، ۷ ماه پیش از تبرئه خود در دست‌گاه قضایی خبر داده اما محسنی اژه‌ای این خبر را تکذیب کرده بود.

در آن زمان دادستان پیشین تهران، ضمن اشاره به حکم منع تعقیب صادر شده از سوی دادگاه برای قضات درگیر در پرونده بازداشت‌گاه کهریزک، صدور این حکم را به معنی «برائت» خود و دو قاضی دیگر این پرونده دانسته بود.

در پاسخ به این اظهارات، محسنی اژه ای گفته بود: »قبلن شکایتی نسبت به قضات پرونده کهریزک به دادسرا وصول شده بود که دادسرا قرار منع تعقیب صادر کرد. [اما] به قرار منع تعقیب اعتراض شد و دادگاه پرونده را با اعلام نقص دوباره به دادسرا ارجاع داد.»

سخن‌گوی قوه قضاییه در توضیح نقص پرونده اظهار داشته بود: «باید یک مرجع قانونی در باره یک اتهام، استعلامی را به دادگاه ارایه کند و چون جواب این استعلام نیامده پرونده این قاضی [مرتضوی] هم‌چنان مفتوح است.»

لازم به اشاره است سعید مرتضوی از سوی کمیسیون ویژه مجلس در باره حوادث بعد از انتخابات، به عنوان صادر کننده دستور انتقال بازداشت‌شدگان روز ۱۸ تیر به بازداشت‌گاه کهریزک معرفی شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,