Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
بیست‌و‌ششم بهمن- پانزدهم فوریه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌ششم بهمن»

2012 February 15

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1340 خورشیدی- «سید علی نصر» بنیان‌گذار تاتر ایران و هم‌چنین سیاست‌مدار معاصر ایرانی درگذشت.

وی در آغاز مشروطیت به کار نمایش و تاتر روی آورد و اقدام به تاسیس تاتر ملی کرد. نصر برای آموختن فن تاتر به اروپا رفت و پس از بازگشت، کمدی ایران را به سبک تاتر اروپایی تاسیس کرد. سید علی نصر را به سبب تلاش‏های فراوانی که در عرصه تاتر و نمایش به انجام رسانده است به عنوان «پدر تاتر ایران» می‏دانند. «تاریخ ایران و دنیا»، از جمله تالیفات، «سیروس» و «اشتباه لپی» از نمایش‌نامه‏ها و «تاریخ یونان» و «انقلاب فرانسه» از جمله ترجمه‏های اوست. «تاتر نصر» که با کوشش او در بخشی از ساختمان «گراند هتل» در خیابان لاله‌زار تهران ساخته شد، با گذشت سال‌ها به فراموشی سپرده شده بود و اکنون بازسازی آن هم متوقف مانده است.

1764 میلادی- شهر «سنت ‌لوییس» ایجاد شد. پس از «کانزاس سیتی» دومین شهر بزرگ ایالت میزوری در مرکز آمریکای شمالی، در نزدیکی محل تلاقی دو رود «می سی سی پی» و «میسوری» قرار دارد. این شهر به دلیل وجود یک بنای بلند و شاه‌کار معماری مشهور است. سنت لوییس از قرن هجدهم محل آغاز سفر مسافران به غرب آمریکا بوده است.

قوس بلند و عظیم سنت لوییس به نام (Gateway Arch) «بنای یادبود دروازه سنت لوییس در پارک ملی جفرسون» نماد شهری است که دروازه غرب لقب گرفته است.

1933 میلادی- به سوی «فرانکلین روزولت» هنگام سخن‌رانی تیراندازی شد. به سوی او پنج گلوله شلیک شد که یکی از گلوله‌ها به شهردار شیکاگو اصابت کرد و او را کشت. در این تیر‌اندازی به روزولت آسیبی وارد نیامد.

وی برای سپاس‌گزاری از مردم که او را انتخاب کرده بودند در یک خودرو روباز ایستاده بود که به او تیر‌اندازی شد. پلیس اسنادی به دست آورد که نشان داد تیرانداز با نام «زینگارا» از هواداران فرضیه آنارشیسم (حکومت شوراها به جای افراد) بوده است.

1942 میلادی- در جریان جنگ جهانی دوم‌، نیروهای ژاپنی به رهبری ژنرال «تومویوکی یاماشیتا» سنگاپور را اشغال کردند. در فاصله جنگ جهانی دوم سنگاپور که هنوز مستعمره بریتانیا بود، توسط ژاپن اشغال شد و سرانجام در یک ضد حمله بزرگ که وینستون چرچیل آن را «بزرگ‌ترین هزیمت بریتانیا» نامید، این کشور در سال 1945 میلادی به انگلستان رسید. در سال 1963 سنگاپور استقلال خودش را از بریتانیا به دست آورد. سنگاپور به یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری و نظامی بریتانیا تبدیل شده و در حال حاضر نیز ارتش بریتانیا وظیفه امنیت ملی این کشور را بر عهده دارد.

این شبه جزیره در جنوب شرقی آسیا قرار دارد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1564 میلادی- زادروز «گالیله» دانش‌مند و مخترع سرشناس فیزیک، نجوم، ریاضیات و فلسفه است. وی یکی از پایه‌گذاران تحول علمی و دانش نوین بود.

1898 میلادی- رزم‌ناو آمریکایی «ماین» که در بندر هاوانا در کوبا لنگر انداخته و برای محافظت از شهروندان آمریکایی مقیم کوبا در جریان شورش‌ها فرستاده شده بود، منفجر شد و بیش از 260 نفر کشته شدند.  مطبوعات آمریکایی کشور اسپانیا که در آن زمان بر کوبا حکومت می‌کرد را متهم کردند یک مین را در زیر رزم‌ناو ماین منفجر کرده است. این رخ‌داد زمینه‌ای شد تا آمریکا به اسپانیا اعلام جنگ دهد.

1989 میلادی- جنگ ده ساله شوروی در افغانستان با اعلام رسمی خروج تمامی نیروهای شوروی پایان یافت.

1357 خورشیدی- اعدام مقامات نظام حکومتی پیشین ایران با تیرباران چند ژنرال از جمله «نعمت‌اله نصیری» رییس پیشین ساواک و پلیس و هم‌چنین «مهدی رحیمی» رییس کل پلیس و آخرین فرمان‌دار نظامی تهران، آغاز شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

صدای آمریکا

نیویورک تایمز

تقویم تاریخ دکتر نوشیروان کیهانی‌زاده

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,