Saturday, 18 July 2015
21 September 2020
مجله خبری تاجیکستان- وزارت دفاع:

«چرخ‌بال سقوط کرده در افغانستان مال ما بود»

2012 February 16

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 وزارت دفاع تاجیکستان اعلام کرد که چرخ‌بال سقوط کرده در «زابل» افغانستان به این وزارت تعلق داشت و برای نیروهای «ناتو» کار می‌کرد. در پی سقوط این چرخبال در افغانستان چهار خلبان تاجیک جان خود را از دست داده‌اند. در میان کشته‌شدگان فرزند معاون وزیر دفاع تاجیکستان نیز بوده است. اما مقام‌های تاجیک تا حال هویت سه خلبان دیگر را آشکار نکرده‌اند. بنا بر اطلاع رسمی دو افسر ارتش تاجیکستان حالا برای تحقیق این قضیه به افغانستان رفته‌‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«بازداشت عضو فعال جنبش اسلامی ازبکستان»

خدمات امنیتی پاکستان یک شهروند تاجیکستان را در قلمرو این کشور بازداشت کرده و به «دوشنبه» تسلیم نموده است. «بختیار عمراف» ساکن ولایت «ختلان» در جنوب تاجیکستان که ۲۶ سال سن دارد، به عضویت در «جنبش اسلامی ازبکستان» که سازمان تروریستی اعتراف شده، متهم می‌شود. دادستانی تاجیکستان می‌گوید «عمراف» یکی از فعالان این جنبش اسلامی در تاجیکستان بوده در گروه تحت اطاعت او ۱۳ تن از همدیه‌گانش نیز شاملند. تا کنون سه نفر از این افراد بازداشت شده باقی‌مانده آن‌ها تحت پی‌گرد قرار دارند. این بازداشت در حالی‌ انجام شده است که مقامات تاجیکستان در یک سال پیش قسمت زیاد دانش‌آموزان تاجیک را از مدارس دینی کشورهای اسلامی، از جمله پاکستان، به تاجیکستان بازپس آوردند.

«مرگ یگانه اسب آبی در دوشنبه»

تنها اسب آبی یا کرگدن در باغ وحش پایتخت تاجیکستان بر اثر سکته قلب فوتیده است. این اسب آبی که «ترسون» نام داشت، هنوز یک سال پیش بر عوض چهار پرنده زیبا از باغ وحش قزاقستان آورده شده بود. این اسب آبی یا کرگدن نزدیک یک‌و‌نیم تن وزن داشته هر روز حدود ۵۰ کیلو سبزوات و گوشت ماهی می‌خورد. بعد از آن‌که اسب آبی را به باغ وحش «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان آوردند، صف بینندگان این باغ تا ۲۰ درصد افزوده است. زیرا اسب آبی تا این وقت در باغ وحش تاجیکستان نبود و آمدن این حیوان به نظر ساکنان تاجیکستان عجایب توجه بینندگان را به خود کشاند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,