Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
دایره‌ی شکسته

«وقتی بازی می‌کنند، خیال‌مان راحت است»

2012 February 16

مه‌شب تاجیک/ رادیو کوچه

استاندارد کردن، عمل ایجاد مقرراتی است برای استفاده عمومی و مکرر با توجه به مشکلات بالفعل و بالقوه که هدف از آن دست‌یابی به میزان مطلوبی از نظم در یک زمینه‌ی خاص است. اهدافی که استاندارد بودن و یا شدن یک سری مسایل دنبال می‌کنند، عبارت است از صرفه‌جویی‌های لازم در مصرف نیروی انسانی، مواد، انرژی و هم‌چنین حمایت از مصرف کننده و دادن اطمینان خاطر به او که با آرامش بیش‌تری به استفاده از کالای مورد نظر بپردازد. حفظ ایمنی و بهداشت و حفظ محیط زیست و هم‌چنین ایجاد ارتباط به‌تر و گاهی حتا بروز انواع خلاقیت‌ها از مسایلی است که استاندارد بودن دنبال می‌کند. شاید برای ما که بیش‌تر عادت داریم علامت استاندارد را به روی وسایل ابتدایی زندگی ببینیم یا حتا خوراکی‌ها بروز خلاقیت و مسئله ظهور آن کمی عجیب به نظر برسد ولی برنامه‌ی امروز به میزان استاندارد بودن وسایلی می‌پردازد که برای همه‌ی جوانب زندگی یک کودک لازم است. در واقع به نظر می‌رسد، بسیاری از وسایل دوروبر کودک برای استفاده‌ی او یا حتا بازی‌های که کودک فرا می‌گیرد و انجام می‌دهد، استانداردهای لازم را برای رشد او، چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ شخصیتی نداشته باشند. به خصوص این مسئله وقتی نمود پیدا می‌کند که به حوزه‌ی سلامت او و یا الگو برداری‌های کودکمان برمی‌گردد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به همان میزان که استاندارد‌سازی در زندگی افراد بزرگ‌سال‏ اهمیت دارد، همان اندازه و شاید حتا بیش‌تر هم برای بچه موضوع حساس و پراهمیتی است. کودک به وسیله وسایلی که استاندارد هستند، آموزش‌های زیست‏ ابتدایی را به‌تر فرا می‌گیرد. برای مثال در همان مراحل اولیه به دنیا آمدن کودک استفاده از وسایلی که استاندارد باشد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مانند تخت‌خوابی که کودک در آن می‌خوابد، وسایلی که با آن تغذیه می‌شود و یا حتا اسباب‌بازی‌های که در همان مراحل شناخت کودک از پیرامون به او در زمینه‌ی شناختن صداها و رنگ‌ها یاری می‌رسانند. واقعیت این است که شاید در هر شرایطی و برای هر کودکی، این امکان فراهم نباشد و خانواده‌ها به سختی بتوانند وسایل معیشتی کودکان‌شان را فراهم کنند، اما در صورتی که هر وسیله‌ای که برای بچه‌ها تولید می‌شود، با هر هزینه‌ی مالی که برای آن می‌شود، از استانداردهای ابتدایی برخوردار باشد، طیف وسیعی از کودکان می‌توانند از یک زیست استاندارد اولیه برخوردار باشند که بدون شک در آرامش جسمی و روانی آن‌ها اهمیت به سزایی ایفا می‌کند.

مسئله‌ی دیگر در زمینه‌های استانداردسازی بازی بچه‌‌ها است. پدر و مادر باید تفاوت میان بازی‌هایی را استاندارد اولیه را برای سلامت روان و بروز خلاقیت کودک دارند تا بازی‌هایی که صرفن وقت پرکنی برای کودکان هستند بدانند. زیرا تا زمانی‌که والدین و مسوولین این موضوع را درک نکنند، نمی‏توانند بچه‏ها را به سمت شرایط مطلوب رهنمون کنند‏. در واقع بازی‌های استاندارد و غیراستاندارد در یک نکته وجه‏تشابه‏ دارند و آن این است که بازی خوب نیز مفید است و بازی بد بی‏ارزش و چه بسا زیان‏آور. در هر بازی خوب که با استانداردهایی تهیه شده باشد که تمام جوانب رشد و فکر یک کودک را در نظر گرفته باشد، فکر و نیروی جسمانی‏ کودک به کار می‌افتد. اگر یک عروسک کوکی برای‏ کودک خریده شود، که تنها با کوک کردن حرکت کند، طفل از بازی با عروسک چیزی نخواهد آموخت و لذت‏ نخواهد برد و فقط نقش یک تماشاچی را خواهد داشت. هر بچه‏ای وادار شود با این روش‌ها بازی‏ کند، در آینده شخصی فاقد اتکا به‌نفس، محتاط و گوشه‏گیر خواهد شد و در هیچ کاری قوه خلاقه‏ نخواهد داشت. در نتیجه هیچ‌گاه به تنهایی قادر به رفع مشکلات خود نخواهد بود. به هرحال باید دانست اگر بچه‌ها در بازی‌هایی با همان استانداردهای گفته شده شرکت کنند و یا با اسباب‌بازی‌هایی که خود در آن نقشی فعال داشته باشد، آن بازی‌ها برای‌شان بسیار مفیدتر خواهد بود تا بازی‌ها و اسباب‌بازی‌هایی که تنها کالایی لوکس برای کودک به شمار می‌آیند. در واقع این نوع از بازی‌ها و اسباب‌بازی‌ها به نوعی مخرب‏ زندگی آینده‌ی او نیز هست.

در قرنی که سرعت و نحوه‌ی زندگی در اجتماعات پیش‌رفته‏ و بزرگ طوری است که تعامل بزرگ‌سالان‏ و کودکان لازمه‌ی یک زندگی است، به‌تر است که‏ کودکان در بازی‌های خود هم مهارت‌های‏ عقلانی را به دست آورند، خلاقیت خود را بروز دهند و انرژی خود را به به‌ترین نحو ممکن با شیوه‌های درست تخلیه کنند و این راه به سادگی ممکن نیست مگر این‌که استانداردهای اولیه در هر قدم از فعالیت‌های کودک رعایت شده باشد. در اسباب‌بازی‌هایی که او در پارک‌ها با آن‌ها بازی می‌کند، اگر که استاندارد‌سازی نشده باشند، به طور حتم، به جسم و روان او صدمه وارد خواهند کرد. یا در وسایلی که در مهدکودک‌ها برای سرگرمی کودکان تعبیه شده است. می‌بینیم که از وقتی یک کودک به دنیا می‌آید تا تمام مراحل رشدش، برای یک زیست سالم و شاداب و کسب انواع مهارت‌ها به استاندارد سازی نیاز است. اغلب‏ می‌دانیم که اگر کودکی بخواهد زندگی را با نحوه‌ی صحیح‏ آغاز کند و در آینده دچار مشکل نگردد، احتیاجات ابتدایی از قبیل‏ غذا، پوشاک تا بازی‌ها و سرگرمی‌هایش باید با یک استاندارد مطلوب روبه‌رو باشد. کودک نمی‌تواند و نباید هر مسئله‌ای را تنها هضم کند، بلکه باید بیاموزد قبل از هر هضمی به تحلیل و کنکاش مسایل بپردازد و این تنها در سایه بروز خلاقیت‌ها، تفکر و مهارت‌هایی امکان‌پذیر است که با استانداردهای زندگی برای او تامین شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd1427895 albendazole generic eurax buy ampicillin learn more here clomid buy valtrex