Saturday, 18 July 2015
21 September 2020
عفو بین‌الملل‌:

«وضعیت در بازداشت‌گاه پناه‌جویان استرالیا وخیم است»

2012 February 16

خبر ویژه / رادیو کوچه

سازمان عفو بین‌الملل تحقیقات و بررسی در مورد شرایط بازداشت‌گاه‌های پناه‌جویان در استرالیا را آغاز کرد.

به دنبال پخش و نشر گزارش‌ها در مورد ازدحام بیش از حد در بازداشت‌گاه‌ها و آسیب خودی میان پناه‌جویان تحت بازداشت، هیت سازمان عفو بین‌الملل‌ دیدار دوازده روزه خویش مبنی بر بررسی شرایط در بازداشت‌گاه‌ها درسراسر استرالیا را آغاز نموده است.

در حال حاضر بیش از 3000 پناه‌جو در بازداشت‌گاه‌های پناه‌جویان و تقریبن 1752 تن تحت بازداشت اجتماعی در استرالیا به‌سر می‌برند.

سازمان عفو بین‌الملل‌ ‌گفته است که هیت این سازمان که در ترکیب آن گراهم تام (Graham Thom) متخصص در امور پناه‌جویان نیز شامل است، قصد دارد تا با افراد تحت بازداشت و پناه‌جویان رها شده، کارمندان اداره مهاجرین و کارمندان بازداشت‌گاه‌ها دیدار و گفت‌وگو نمایند.

هدف این بررسی مقایسه میان پروسه اجتماعی و سیستم کنونی بازداشت اجباری دولتی است.

یافته‌های بررسی مذکور پس از پایان تحقیقات بتاریخ 19 فوریه سال روان میلادی به نشر خواهد رسید که به تعقیب آن یک گزارش جامع در مورد شرایط در بازداشت‌گاه‌ها در پایان سال روان میلادی نیز به دست نشر سپرده خواهد شد.

هیت سازمان عفو بین‌الملل دیدار‌شان را از بازداشت‌گاه کرتین (Curtin) واقع در شمال غرب استرالیا که در آن 856 پناه‌جو تحت بازداشت قرار دارند آغاز نمودند.

پس از دو روز بررسی و تحقیق در بازداشت‌گاه مذکور، سازمان عفو بین‌الملل‌  خواهان مسدود شدن فوری بازداشت‌گاه مذکور گردید و نگرانی‌های عمیق خویش را در مورد صحت روانی پناه‌جویان تحت بازداشت در آن مکان دور افتاده، ابراز نمود.‌

داکتر تام گفته است: «در بازداشت‌گاه مذکور یک «فضای ناامیدی کامل» میان پناه‌جویان حاکم بوده و وضعیت روانی پناه‌جویان «بسیار وخیم» به نظر می‌رسید و دلیل آن سپری نمودن یک الی سه سال در بازداشت می‌باشد. یک تن از پناه‌جویان که از همه بیش‌تر وقت طولانی را در بازداشت‌گاه مذکور سپرده نموده است، گفت وی برای 831 روز (بیش‌تر از دو سال)  است که در بازداشت به‌سر می‌برد.»

شرایط در بازداشت‌گاه کرتین در گذشته نیز مورد بررسی‌های متعدد صورت گرفته است و در سال 2011، کمیسار حقوق بشر استرالیا نیز از بازداشت‌گاه کرتین دیدار نموده بود.

یافته‌های آن گزارش نگرانی‌های زیادی را در مورد شرایط در بازداشت‌گاه مذکور به وجود آورد، با توجه به این که سه چهارم پناه‌جویان برای بیش‌تر از شش ماه تحت بازداشت قرار داده می‌شوند و یک سوم آن‌ها برای مدت بیش‌تر از یک سال در بازداشت نگه‌داری می‌شوند.

در گزارش مذکور آمده است که بازداشت نا محدود، به طور خاص در یک مکان دور افتاده، به صحت روانی پناه‌جویان تحت بازداشت شدیدن آسیب می‌رساند.‌ هم‌چنان از موارد زیادی اعتصاب‌های غذایی در میان پناه‌جویان تحت بازداشت، با سیگار خود را سوزانده و با ابزار برنده به خود آسیب رساندن در آن گزارش یاد شده بود.

بازداشت‌گاه مذکور یک زمانی به عنوان یکی از بازداشت‌گاه‌های خطرناک  به حساب می‌آمد و پس از اغتشاش‌ها در آن در سال 2002 از سوی دولت ژان هوارد مسدود گردید.

دولت کنونی استرالیا تحت رهبری جولیا گیلارد بازداشت‌گاه کرتین را در 2010 مجددن فعال ساخت و در حال حاضر در بازداشت‌گاه مذکور پناه‌جویانی از افغانستان و سریلانکا نگه‌داری می‌شوند کسانی که درخواست پناهندگی‌شان مورد پذیرش قرار نگرفته است.

از آن زمان به بعد، گزارش‌های متعددی در مورد شورش‌ها، اعصاب‌های غذایی‌، آسیب خودی، خود‌کشی و افسرد‌گی میان پناه‌جویان تحت بازداشت، به دست نشر سپرده شده است.

پس از بررسی بازداشت‌گاه کرتین، هیت سازمان عفو بین‌الملل به جزیره کریسمس سفر نمود تا بازداشت‌گاه‌ها در این جزیره را مورد بررسی و تحقیق قرار بدهند. در حال حاضر 440 پناه‌جو در جزیره کرسمس تحت بازداشت قرار دارند.

هیت سازمان عفو بین‌الملل‌  شرایط بازداشت‌گاه جزیر کریسمس با شرایط در یک زندان مشابه دانسته است و گفته است که فضای بازداشت‌گاه مذکور سخت‌گیرانه است.

دکتر تام هم‌چنان گزارش داده است که بازداشت‌گاه مذکور «به یک زندان امنیتی متوسط می‌ماند» و سختی شرایط در آن بسیار زیاد شدید است.

د‌کتر تام علاوه کرد که‌ پناه‌جویان تحت بازداشت به گفته‌اند برای این که محفوظ باشند در استرالیا آمده‌اند، اما با آنان مانند زندانی برخورد می‌شود.

وی گفت گه بازداشت‌گاه مذکور با پنجره‌های خاردار بسیار بلند احاطه گردیده است و پناه‌جویان در آن تحت بازداشت هستند.

سازمان عفو بین‌الملل‌ قرار است که به بازداشت‌گاه داروین نیز سفر نماید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,