Saturday, 18 July 2015
22 September 2020
شاد و تندرست

«نکونام تصویری که نباید پخش شود»

2012 February 16

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

در یک سال گذشته مطبوعات و صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی بارها چهره‌های قدیمی ورزش را در حالی به نمایش گذاشته‌اند که یا مشغول دست‌فروشی بوده‌اند و یا بیمار و بی‌کس در گوشه‌ای رها شده‌اند. این اقدامات متاسفانه بیش‌تر جنبه‌ی تبلیغاتی داشته و بیش از آن‌که نتیجه‌ای برای ورزش‌کاران داشته باشد تلاش برای جلب مخاطب برای این رسانه‌ها بوده است. در تازه‌ترین و دردناک‌ترین این خبرها خبرگزاری‌ها گزارش کردند که «مجتبی مرادی» قهرمان جوان کشتی استان «خوزستان» برای تامین هزینه‌های زندگی و نیز اردوهای اعزامی ناگزیر شده که کاری پیدا کند و چون در این راه موفق نبوده مجبور شده است تا دست به سمبوسه فروشی بزند و مخارج زندگی خود را از این راه تامین کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«مرادی» می‌گوید: «پنج سال است که به طور متوالی برای «دزفول» مقام جهانی و کشوری می‌آورم و در سال 90 مقام سوم کشتی آزاد جهان در «مجارستان» را کسب کردم که در این خصوص از سوی تربیت بدنی تنها 800 هزار و شهرداری 500 هزار تومان به من کمک شده است و این در حالی است که برای اعزام در هر یک از اردوهای تیم‌ملی به تهران حداقل 200 هزار تومان هزینه‌ام می‌شود.

مرادی اضافه می‌کند: «پدر پیری دارم که نه سال است به دلیل درد شدید کمر و زانو خانه‌نشین شده و من و برادر دانش‌جویم برای تامین مخارج زندگی در میدان بارفروشان دزفول سمبوسه فروشی می‌کنیم. من به دلیل فقر مالی از ادامه تحصیل نیز باز مانده‌ام.»

———————————————————-

خبرهایی به گوش رسیده که نشان می‌دهد «مصطفی دنیزلی» تا اطلاع ثانوی ممنوع‌الخروج است. «دنیزلی» بابت قراردادهای صد‌ها میلیون تومانی که سال‌ها با باش‌گاه‌های فوتبال ایران هم‌چون «پاس» و «پرسپولیس» داشته مالیات خود را به طور کامل پرداخت نکرده است. این در حالی‌ست که اکثر مربیان و بازی‌کنان خارجی که جذب باش‌گاه‌های لیگ بر‌تر فوتبال ایران می‌شوند بابت درآمدی که در کشور کسب می‌کنند هیچ‌گونه مالیاتی پرداخت نمی‌کنند و به راحتی به فرار مالیاتی تن می‌دهند، اما ظاهرن افندی آن‌قدر زرنگ نبوده است که بتواند قسر در برود.

آن‌طوری که از ظواهر امر پیداست انتخابات تعیین ریاست جدید فدراسیون فوتبال بدجوری هوس‌برانگیز بوده و همه را وارد میدان کرده است، از سرداران سپاه تا مدیران سابق و فعلی باش‌گاه‌های کشور. از آخرین نفراتی که به این رقابت وارد شده‌اند «محمد مایلی‌کهن» مرد همیشه معترض و عصبانی جمهوری‌اسلامی و دوست و یار غار «محمود احمدی‌نژاد» است. در همین راستا گفته می شود شایعات استعفای «رویانیان» هم‌چنین دلیلی دارد. او البته برای رد گم کنی گفته است که: «استعفای من مربوط به امروز و دیروز نیست. من سه ماه پس از حضورم در باش‌گاه «پرسپولیس» و در ماه آذر بود که استعفای خودم را تقدیم وزیر ورزش کردم.» اما «رویانیان» بعد از این‌که دیده است شانس چندانی برای به دست آوردن این مقام ندارد پشیمان شده و بهانه‌ی تازه‌ای برای انصرافش از استعفا پیدا کرده است. او گفته است: «وقتی روز 22 بهمن به راه‌پیمایی رفته بودم رفتاری از هواداران دیدم که خیلی روحیه‌ام را عوض کرد و حتا من را ترغیب کرد که در این پست بمانم.» شما حالا دیگر خودتان رابطه‌ی رفتار هواداران در راه‌پیمایی 22 بهمن و انصراف از استعفا و یا همان ربط «گودرز» به «شقایق» را پیدا کنید.

————————————————————

طبق شنیده‌ها پس از آن که گفته می‌شد اگر «استقلال» به «ذوب‌آهن» ببازد، «هنکه» سرمربی این تیم می‌شود و «مهدی پاشازاده» دست‌یار او، پس از آن‌که این اتفاق نیافتاد «مظلومی» در کنفرانس مطبوعاتی علیه دست‌یارش موضع گرفت و گفت: «آقایان جانشین من را انتخاب کرده بودند که اگر ببازم او بیاید ولی حالا این‌طور نشد و تیر آقایان به سنگ خورد.» او در ادامه مدعی شد: ««هنکه» در تیم هست و لزومی به جانشین شدن من ندارد و نیز احتیاجی هم به «پاشازاده» ندارد. «مظلومی» که ظاهرن این مسئله را یک کودتای خفیف می‌دانسته در روزهای گذشته برخوردش با «هنکه» عوض شده است و کار به جایی رسیده که «مظلومی» حتا اجازه دخالت در تمرینات را هم به دست‌یارش نداده و او را به یک نیمکت‌نشین تبدیل کرده است.

پس از این جریانات، «هنکه» نیز ساکت ننشسته است و در حضور خبرنگاران اعلام کرده که به دلیل مشکل با باش‌گاه آماده تمرین دادن و اجرای برنامه‌ها نیست. ولی طبق شنیده‌ها مشکل «هنکه» سرمربی تیم بوده است نه باش‌گاه. گفته می‌شود که «پاشازاده» هم طی مصاحبه‌ای ضمن حمایت از «هنکه»، «مظلومی» را به شدت مورد حمله قرار داده و او را متهم به این کرد که حتا بلد نیست سیستم 2-4-4 را به خوبی اجرا کند و به همین سبب حاضر نیست با مربی‌ای کار کند که بیش‌تر از او بلد نیست.

————————————————————-

و حالا چند خبر کوتاه بشنوید. «مجید صالح» و «میروسلاو بلاژویچ» آخرین اخراجیان لیگ برتر فوتبال ایران بودند. «صالح» که برای گرفتن مرخصی یک هفته‌ای برای دیدن فرزندش به دفتر باش‌گاه «سایپا» رفته بود متوجه شد که به مرخصی احتیاجی نیست و او می‌تواند پس از باخت به «سپاهان» تا هر زمان که دلش می‌خواهد استراحت کند. «بلاژویچ» هم که فکر می‌کرد ابراز علاقه‌اش به «محمود احمدی‌نژاد» ضامن بقای او در باش‌گاه «مس» می‌شود دیروز فهمید که این‌طورها هم نیست و باید چمدانش را ببندد و به کشورش باز گردد.

————————————————————-

«جواد نکونام» بازی‌کن بااخلاق و مردمی و کاپیتان تیم‌ملی فوتبال کشورمان آن‌قدرها که برای مردم محبوب است برای مسوولان نیست. «نکونام» که از این همه بی‌مهری و عدم پخش بازی‌های تیم «اوساسونا» از صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی به ستوه آمده است اظهار امیدواری کرد که مردم بتوانند بازی‌هایش را از روش دیگری ببینند. «نکونام» گفته است که دیگر صدا و سیمای ایران برایش مهم نیست.

————————————————————-

فدراسیون جهانی فوتبال فیفا جدیدترین رده‌بندی تیم‌های‌ملی فوتبال جهان را اعلام کرد. در این رده‌بندی تیم‌ملی ایران با سه پله سقوط در رده چهل و هفتم جهان جای گرفت، اما جای‌گاه چهارمی خود را در آسیا حفظ کرد. تیم‌ملی «اسپانیا» هم‌چون ماه‌های قبل با 1566 امتیاز هم‌چنان تیم اول جهان است. «آلمان» با یک پله صعود به رده‌ی دوم رسید و تیم «هلند» را به جای‌گاه سوم فرستاد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,