Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
مهارت‌های زندگی – در آستانه سپندارمذگان

«عشق کلیدی برای سلامتی»

2012 February 18

سیمین/ رادیو کوچه

      «عشق» شاید نیرومندترین احساسی باشد که بشر تجربه کرده است. آیا اطلاع دارید همین عاشقی کردن باعث سلامت ماندن و طول عمر قلب و بدن می‌شود؟

مطالعات نشان دادند که زمانی که سرشار از عشق هستید سلول‌های ایمنی بیش‌تری در بدن تولید می‌شوند که سبب افزایش سلامتی و طول عمر هستند.

بهتره دیگه شکلات و عروسک و گل رو کنار بگذاریم کمی هم به فکر سلامت قلبی که باید سال‌ها عاشقانه بطپد باشیم.

شاید بهترین هدیه برای روزی که به نام عشق نام‌گذاری شده این باشد که عشق و سلامتی را به افرادی که در زندگی‌تان جای‌گاه خاصی دارند هدیه بدهید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

باید دید عشق چه اثراتی بر سلامتی می‌تواند داشته باشد:

نقش عشق در سلامت قلب  

از آن‌جا که قلب ارگانی است که نقش اساسی را در عاشقی بازی می‌کند بنابراین باید بیش‌تر از او مراقبت کرد و به فکر سلامت این عضو با اهمیت بدن بود.

تحقیقات زیادی نشان دادند که رابطه‌های عاشقانه نقش مهمی در سلامتی قلب دارند. محققان دانشگاه تگزاس در تحقیقی که (البته روی خرگوش‌ها) انجام دادند، دریافتند که عشق می‌تواند انسداد شریان‌ها را کاهش بدهد و سبب کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی بشود.

البته برای سلامت بیش‌تر قلب می‌توان به نکته‌های زیر نیز توجه کرد:

امگا و سلامتی قلب

   نباید فراموش کرد که مصرف انواع امگا چه تاثیری بر سلامت قلب دارد. این چربی‌های سالم می‌توانند از طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها هم‌چون بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع 2، افسردگی و درد مفاصل جلوگیری می کند. این اسیدهای چرب اثر ضدالتهابی دارند و کمک به رشد سلول‌های سرطانی می‌کنند.

بنابراین فراموش نکنید که خوراکی‌هایی هم‌چون ماهی، گردو، سویا، شاه‌دانه، کلم بروکسل، کلم پیچ، اسفناج، تخمه کدو و گیاه خُرفه را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.

انجام حرکات ورزشی 

و باز هم باید یادآورشد که ورزش کردن و انجام حرکات اروبیک دست کم سی دقیقه در روز نه‌تنها قلب سلامتی را به شما هدیه می‌کند بلکه شمارا خوش هیکل‌تر هم می‌کند تا دوست داشتنی‌تر باشید. نیازی نیست این کار را برای خود سخت کنید. یک پیاده‌روی ساده، شناکردن و یا حتا رقصیدن در طول روز می‌تواند گزینه خوبی باشد.

استرس کم‌تر زندگی طولانی‌تر

زندگی مدرن با خود تنش‌های نو را نیز به همرا ه آورده است. مسوولیت‌های زیاد و فشار فراوان علاوه بر استراحت کم‌تر، شانس ابتلا به فشار خون و بیماری‌های فلبی را افزایش می‌دهد.

بد نیست برای کاهش این تنش‌ها تلاش کنید میزان گذراندن زمان در اینترنت را کاهش دهید و به جای آن بیشتر کتاب بخوانید، یک حمام آرامش بخش داشته باشید و یا تمرین‌های یوگا را انجام بدهید. و البته فراموش نکنید انجام روزانه تنفس کردن را آنگونه که پیش از این هم اشاره شده است.

 تقویت ایمنی بدن با عشق

    تا به حال فکر کردید که عشق ممکن است شما را از ابتلا به انفلوانزا نجات بدهد؟ مطالعات نشان دادند که تنها پنج دقیقه درگیر احساسات رقیق و واقعی عاشقانه بودن سبب تقویت سیستم  ایمنی بدن می‌شود و در واقع این احساسات هم‌چون یک آنتی بادی طبیعی از بدن شما در برابر سرماخوردگی، آنفلوانزا و دیگر بیماری‌های میکروبی محافظت می‌کند.

حتا گفته می‌شود تماشای فیلم‌های عاشقانه، نوازش حیوانات خانگی و فعالیت‌های داوطلبانه برای کمک به دیگران نیز همین اثر را بر سیستم ایمنی بدن دارند.

 حفظ ارتباط تماسی با آن‌ها که دوستشان دارید

   تماس انسانی که از دیرباز به عنوان روشی برای بهبودی و شفا شناخته می‌شده، می‌تواند سبب افزایش ترشح مسکن‌های طبیعی بدن و هورمون‌ها بشود و اثرات منفی تنش‌ها را کاهش دهد.

گفته می‌شود بیمارانی که اطرافشان دوستانی دارند که آن‌ها را در زمان بیماری تحت نوازش خود قرار می‌دهند به طور ناخودآگاه خیلی زودتر از بیماران تنها بهبودی می‌یابند.

بنابراین در آغوش گرفتن و نوازش آن‌ها که دوستشان دارید را فراموش نکنید که تداوم عشق و عمرتان را به همرا دارد.

 برقراری ارتباط با دوستان سبب افزایش طول عمر

     و اما نه‌تنها ارتباط تماسی که ارتباط‌های اجتماعی نیز از دیرباز سبب تداوم عمر بشر بوده است. مطالعات نشان می‌دهد که حتا امروزه آن‌ها که ارتباطات اجتماعی قوی‌تری دارند حتا اگر شیوه‌های سالمی برای زندگی نداشته باشند، شانس زندگی طولانی‌تری دارند.

براین اساس، گذراندن زمانی با دوستان، تاثیر بسیار مثبتی بر سلامتی دارد و می‌تواند خطر ابتلا به مرگ زودرس را کاهش دهد. رئیس تیم تحقیقاتی دانشگاه بیرمنگام در این رابطه می‌گوید که فقدان روابط اجتماعی حتا می‌تواند منجر به کشیدن تا پانزده سیگار در روز هم بشود. او می‌گوید: «اگر دیدید زمان زیادی را به تنهایی می‌گذرانیدحتمن از این حالت به زودی خارج شوید. بخشی از زمان‌تان را به کاری که با دیگران باشید بگذرانید یا در فعالیت‌های گروهی شرکت کنید.

نسخه‌ای برای طول عمر: یک ازدواج موفق 

    گفته می‌شود که یک ازدواج سرشار از عشق و شاد هم می‌تواند به سلامت بیش‌تر و عمری طولانی‌تر کمک کند.

روان‌شناسان معتقدند یک ازدواج همراه با کام‌یابی سبب بهبود خلق و خو می شود، اثر مثبتی بر رژیم غذایی می گذارد و منجر به ایجاد یک شبکه بزرگ اجتماعی از دوستان می شود که در واقع این سه مورد عامل هایی برای طول عمر هستند. ضمن این که افراد متاهل تمایل بیش تری به مراقبت بهتر از یک‌دیگر داشته و با ایجاد حس امنیت نسبت به آینده سبب کاهش تنش می‌شوند.

هرچند که از سوی دیگر بروز مشکلات خانوادگی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های فلبی را تا 34 درصد افزایش دهد.

رابطه جنسی سالم؛ سرچشمه‌ی جوانی

   و در نهایت یک رابطه جنسی سالم کمک زیادی به شادی و طول عمر می‌کند. تحقیقات دانشگاه دوک نشان می‌دهد که زنانی که از رابطه‌ی جنسی خود لذت می‌برند در مقایسه با هم‌تایان خود که نسبت به ارتباط جنسی خود بی‌تفاوت هستند تا 8 سال بیش‌تر  زنگی می‌کنند.

از سوی دیگر براساس این مطالعات، رضایت از ارتباط جنسی سبب 4 تا 7 سال جوان‌تر به نظر رسیدن نیز می‌شود. این نتایج حاصل تنش کم‌تر، خواب بهتر و شادی بیش‌تر در زندگی است.

بنابراین بهتر است پیش از آن‌که روی راه‌های دیگر بهبود زندگی سرمایه‌گذاری کنید تلاش کنید تا زندگی جنسی خود را ارتقا ببخشید.

چند راه ساده برای عشق ورزی

اما حالا که عشق‌ورزی برای ما سلامتی به ارمغان می‌آورد، بد نیست راه های ساده‌ای برای کسب سلامتی از این راه را هم امتحان کنید.

برای این کار ابتدا باید به خود عشق بورزید. برای ارتباطاتتان انرژی و زمان کافی بگذارید و به دنبال راهی باشید که کسانی را که دوست دارید  شاد کنید حتا شده با پختن یک غذای مطبوع یا غافل‌گیرکردن آن‌ها یا حتا با فرستادن یک کارت که در آن به خوبی‌هایشان اشاره شده باشد. مهم نیست که این کارها خیلی استادانه انجام بشود یا گران‌قیمت باشد با این کار تنها به آن‌ها نشان بدهید که به آن‌ها که دوستشان دارید، توجه دارید و از آن‌ها قدردانی می‌کنید.

و ایمان داشته باشید همان‌طور که بی‌محابا عشقتان را هدیه می‌دهید عشقی با شور و معنا هم دریافت خواهید کرد. (البته ابتدا مراقب انتخاب خود باشید!)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. leila radmand
    1

    vaghan behtarin hastid shoma, kheili lezat bordam, mamnun va khaste nabashid.