Saturday, 18 July 2015
27 September 2020
سازمان جهانی انتقالات بین بانکی:

«محروم شدن ایران از انتقال وجه بین بانکی بین‌المللی»

2012 February 18

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 17 فوریه، سازمان جهانی انتقالات بین بانکی، سویفت، اعلام کرد که آماده است هم‌زمان با عملی شدن تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، بانک‌های این کشور را از دست‌رسی به خدمات خود محروم کند.

سازمان جهانی انتقالات بین بانکی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «سویفت آماده است تا به محض این که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران اجرایی شد، خدمات خود را دیگر به نهادهای مالی ایرانی که تحت تحریم قرار گرفته‌اند، ارایه ندهد.»

اتحادیه اروپا در هفته پایانی ژانویه امسال اعلام کرد که در چارچوب افزایش فشارها بر ایران برای توقف فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال می‌کند که اعمال محدودیت در تبادلات مالی با بانک مرکزی جمهوری اسلامی از جمله این تحریم‌ها است.

این تحریم‌ها در مرحله پیش‌نویس است و سویفت اعلام کرده است که به محض تصویب نهایی و آغاز اجرایی شدن آن‌ها، دیگر به موسسه‌های مالی تحت تحریم ایران خدماتی ارایه نخواهد داد.

این در حالی است که گفته می‌شود تقریبن تمام بانک‌های دنیا برای معاملات خود از خدمات این سازمان استفاده می‌کنند.

سویفت مخفف اصطلاح انگلیسی Society For Worldwide Interbank Financial Telecopmmunication است که یک موسسه مالی بین‌المللی به شمار می‌رود و یکی از مهم‌ترین عوامل اتصال شبکه نقل و انتقالات ارزی جهان است.

انتقال هر‌گونه ارز در مبادلات بانکی با ارایه شماره حساب بانکی، نام بانک و سویفت‌کد بانک مورد نظر امکان‌پذیر است و بدون سویفت‌کد، امکان انتقال هر‌گونه ارز بین‌المللی در شبکه بانکی جهان غیرممکن است.

 بیشتر بخوانید:

«هنوز ایران به سلاح هسته‌ای دست نیافته است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,