Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
بیست‌و‌نهم بهمن- هجدهم فوریه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌نهم بهمن»

2012 February 18

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1356 خورشیدی- در چنین روزی قیام مردم تبریز در بزرگ‌داشت چهلمین روز در‌گذشت مردم قم در 19 دی برگزار شد و در یکی از مساجد بزرگ شهر اجتماع کردند که به درگیری با ماموران حکومت پهلوی منجر شد و که افرادی دستگیر، کشته و زخمی شدند. در این قیام دو سینما، یک هتل و چند مغازه و اتومبیل به آتش کشیده شد.

1357 خورشیدی- پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در روزی چون امروز حزب «جمهوری اسلامی» اعلام موجودیت کرد. بنیان‌گذاران آن «محمد حسینی بهشتی»، «عبدالکریم موسوی اردبیلی»، «اکبر هاشمی رفسنجانی»، «علی خامنه‌ای» و «محمد‌جواد باهنر» بودند. پنج تن یادشده به هم‌راه «حسن آیت»، «اسداله بادامچیان»، «عبداله جاسبی»، «میرحسین موسوی»، «مهدی کروبی»، «حبیب‌اله عسگراولادی»، «سید محمود کاشانی»، «مهدی عراقی» و «علی درخشان» از اعضای شورای مرکزی اولیه‌ی حزب جمهوری اسلامی بودند.

این حزب در برابر دیگر تشکل‌های سیاسی مانند نهضت آزادی ایران، حزب توده و گروه‌های چپ‌گرا به وجود آمد. محمد بهشتی به عنوان دبیر کل در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیر سال 1360، سپس در هشتم شهریور همان سال نیز، محمد‌جواد باهنر در مقام نخست وزیر به هم‌راه محمد‌علی رجایی، رییس جمهوری در انفجار دفتر نخست وزیری ترور شدند. این حزب با فرمان روح‌اله خمینی، به سبب اختلاف‌های داخل حزبی در خرداد ماه 1366 تعطیل شد.

1848 میلادی- «لوییس کامفورت تیفانی» (Louis Comfort Tiffany) هنرمند و طراح معروف آمریکایی به دنیا آمد. این هنرمند به دلیل طرح و خلق شیشه‌های رنگی پنجره شماری از کلیساها در کشورش و در کانادا بسیار شناخته شده است.

یکی دیگر از علل معروف شدن لوییس کامفورت تیفانی در آن‌سوی اقیانوس اطلس، شناخت دقیق او از روابط عمومی و تبلیغات بود. از این رو آثار خود را به موزه‌ها اهدا‌ می‌کرد. او هنر خود را در سطح صنایع دستی نگه‌ داشت. خود او علت روی آوردن به هنرهای تزیینی را امکانات گسترده این هنر در مقایسه با نقاشی توصیف می‌کرد. او به هنر نقاشی دیواری در فضاهای عمومی نیز معتقد بود و از این رو به جنبشی پیوست که توسط «ویلیام موریس» شاعر، نقاش انگلیسی به راه افتاده بود.

تیفانی در ساخت و فروش طلا نیز سابقه درخشانی دارد. در سال 1878، یکی از بزرگ‌ترین و مرغوب‌ترین الماس‌های ممتاز زرد رنگ جهان را با وزن بیش از 287 قیراط به دست آورد که در معادن الماس «کیمبرلی» (kimberley) در آفریقای جنوبی کشف شده بود. در سال 1930، جام طلایی آمریکا، معتبرترین جایزه مسابقات قایق‌رانی را طراحی کرد. پس از افتتاح موفقیت‌آمیز بوتیک‌های تیفانی در توکیو و لندن، امروز در اکثر شهرهای مهم و بزرگ جهان هم فروش‌گاه دارد.

2001 میلادی- «رابرت فیلیپ هانسین» (Robert Hanssen) مامور ارشد سابق اطلاعاتی مرکز تحقیقات فدرال (FBI) در پارکی در ایالت ویرجینیا دستگیر شد. وی به جرم فروش اطلاعات محرمانه ایالات متحده آمریکا به روسیه برای دریافت بیش از یک میلیون و چهارصد هزار دلار (شامل پول نقد و الماس) در طول پانزده سال، محاکمه شد.

او حداقل به مدت 15 سال برای اتحاد جماهیر شوروی و پس از آن دولت فدرال روسیه جاسوسی می‌کرده است. وی در دادگاه فدرال آمریکا با یک درجه تخفیف به حبس ابد، بدون احتمال بخشش محکوم شد. اقدامات وی توسط افراد مرتبط با پرونده، «بدترین فاجعه اطلاعاتی در تاریخ ایالات متحده آمریکا» توصیف شده است.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1564 میلادی- «میکلانژ» تصویر‌نگار، پیکر‌ساز، معمار و شاعر ایتالیایی در شهر رم درگذشت. آثار هنری میکلانژ و سیصد شعر از اشعار او تا به امروز باقی مانده است.

1352 خورشیدی‌- امروز سال‌روز اعدام «خسرو گلسرخی» شاعر و نویسنده روشن‌فکر مارکسیست ایرانی است. او به هم‌راه عده‌ای دیگر از روشن‌فکران هم‌نسل خویش که برخی از آنان از سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران، پشتیبانی می‌کردند، به اتهام توطئه برای آسیب‌رساندن به اعضای خانواده سلطنتی، در سال ۱۳۵۱ دستگیر شدند. گلسرخی و چند تن از متهمان، از جمله «کرامت‌اله دانشیان»، به رغم شکنجه‌های بسیار، اتهامات را در دادگاه نظامی نپذیرفتند و از این واقعیت که جریان محاکمه این دادگاه معروف از تلویزیون سراسری پخش می‌شد، استفاده کرده و از آرمان‌های اعتقادی خود مانند انقلاب و مارکسیسم دفاع کردند. گلسرخی و دانشیان با رد طلب بخشش از شاه، در سال ۱۳۵۲ اعدام شدند. نحوه دفاعیات و نهایتن اعدام گلسرخی، ستایش و محبوبیت بسیاری در سطح جامعه برای او به ارمغان آورد.

1382 خورشیدی- انفجار قطار در ایست‌گاه «خیام» در ۱۷ کیلومتری شهر «نیشابور» که بزرگ‌ترین سانحه راه‌آهن در ایران شناخته می‌شود، سبب مرگ دست کم ۲۹۵ تن شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

 سایت نمادینه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,