Saturday, 18 July 2015
01 October 2020
پس از گذشت چند ماه،

«برگزاری دادگاه متهمان پرونده اختلاس بانکی در ایران»

2012 February 18

خبر/ رادیو کوچ

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده‌ای که پرونده «بزرگ‌ترین فساد مالی در ایران» خوانده شده، در تهران روز شنبه، 18 فوریه، برگزار شده است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در این جلسه گفته است کیفرخواستی که علیه متهمان این پرونده صادر شده، شامل ۳۳ جلد و بالغ بر ۱۲ هزار صفحه شده است.

به گزارش پای‌گاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران کیفرخواستی که در جلسه دادگاه صادر شد، شامل موارد اتهامی ۳۲ نفر از متهمان پرونده فساد اقتصادی در ایران و درخواست مجازات برای آن‌ها است.

ریاست این دادگاه به عهده قاضی ناصر سراج است که در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار می‌شود.

در پرونده فساد بزرگ اقتصادی در ایران، گروهی از فعالان اقتصادی و دست‌اندرکاران سیستم بانکی متهم هستند که با صدور غیرقانونی اسناد اعتباری به ارزش حدود سه هزار میلیارد تومان، به کسب سود پرداخته‌اند.

در کیفرخواست دادستان این پرونده، چهار فرزند منصور امیرخسروی، صاحبان اصلی شرکت سرمایه‌گذاری آریا خوانده شده‌اند که تا چند سال قبل و پیش از تاسیس شرکت آب معدنی داماش، زندگی کاملن معمولی داشتند، اما بعد، برای تسریع در روند اجرایی تاسیس یک واحد صنعتی تولید آب معدنی، به ارتباط با عوامل اجرایی و سیاسی و پرداخت رشوه روی آورده‌اند.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران در کیفرخواستی که به دادگاه ارایه کرد، آورده است: «برادران امیرخسروی در سال ۱۳۸۵ شرکت «توسعه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا» را تاسیس کرده‌اند و «برای رسیدن به اهداف خود از هیچ اقدامی در آلوده‌سازی افراد و عوامل موثر دست‌گاه‌ها فروگذار نکرده‌اند.»

او گفت: «طبق اسناد موجود در پرونده، ده‌ها مورد پرداخت رشوه به برخی از کارکنان، مدیران بانک‌ها، افراد و حتا برخی دست‌گاه‌های اجرایی تحت عناوین مختلف صورت گرفته است.»

در کیفرخواست این دادگاه آمده است: «این گروه در چند سال اخیر با رهبری «م.الف» با فساد پیچیده و سازمان‌یافته و ارتباطات ناصحیح و پرداخت رشوه‌های کلان یا پرداخت‌هایی تحت عناوین دیگر به چند هزار میلیارد تومان ثروت نامشروع دست یافت.»

نماینده دادستان عمومی و انقلاب تهران «م.الف»، متهم ردیف اول این پرونده را به «افساد فی‌الارض از طریق شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تبانی و فساد در شبکه بانکی کشور» متهم کرده است.

آقای دولت‌آبادی این پرونده را «مصداقی از یک باند متشکل و سازمان‌یافته» خواند که «با اقدامات مجرمانه‌ در قالب یک شرکت سرمایه‌گذاری» عمل کرده است.

گزارش شده است که کشف جرم و تعقیب گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا از مرداد سال ۱۳۹۰ آغاز شد و رسیدگی به این پرونده از مهرماه امسال به دادسرای عمومی و انقلاب تهران واگذار شد.

ه

 

بیشتر بخوانید:

«دادگاه اختلاس ۳هزار میلیاردی ۲۹ بهمن‌ماه برگزار می‎شود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,