Saturday, 18 July 2015
25 September 2020

«خبرهای هجدهم فوریه ۲۰۱۲»

2012 February 18

پس از 40 روز اعتصاب غذا،

«انتقال خزعلی، فعال سیاسی به بیمارستان»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر  / رادیو کوچه

مهدی خزعلی، فعال سیاسی وبلاگ‌نویس منتقد دولت جمهوری اسلامی، که بیش از 40 روز است در اعتصاب غذا به سر می‌برد شام‌گاه جمعه، 17 فوریه، به دلیل بروز مشکل قلبی پس از انتقال به بهداری اوین به دلیل وخامت وضعیت جسمی به بیمارستان طالقانی اعزام شد.

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، فرزند آیت‌اله خزعلی، عضو مجلس خبرگان رهبری و مدیر انتشارات حیان، پس از انتقال به بیمارستان، هم‌چنان اعلام کرده است که اعتصاب غذای خود را نخواهند شکست و اظهار داشت: «تا احقاق حق خواهد ایستاد.»

پیش از این پسر مهدی خرعلی با ابراز نگرانی از طولانی شدن اعتصاب غذای پدرش و بی‌خبری از او رسانه‌ها گفته بود: «می دانیم که از اعتصاب غذا کوتاه نمی‌آیند، ما هم هیچ کاری از دستمان بر نمی‌آید و فقط در این راه می‌توانیم دعا کنیم چون مثل دفعه‌های قبل گفته‌اند که آن‌جا غذا نخواهند خورد.»

لازم به اشاره است مهدی خزعلی به چهار سال و نیم حبس و ده سال تبعید به برازجان محکوم شده است.

……………………………………

تاکید ناتو به عدم دخالت نظامی در سوریه،

«بمباران شهرهای سوریه هم‌زمان با ورود مقام چینی»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 17 فوریه، درگیری‌های ارتش سوریه با مخالفان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در حالی ادامه دارد که که یک مقام چینی در تلاش برای بهبود شرایط در این کشور به دمشق، پایتخت سوریه سفر کرده است.

به گزارش الجزیره، ژای ژون، معاون وزیر خارجه چین اعلام کرده است که روز شنبه، با بشار اسد دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد تا به بحران جاری در این کشور پایان دهد.

آقای ژای روز جمعه با هم‌تای خود، فیصل مقداد، در شهر دمشق دیدار کرد، اما نتایج این دیدار هنوز اعلام نشده است. او هم‌چنین در سفرش به سوریه با اعضای گروه مخالفان نیز مذاکره کرد.

سفر وی به سوریه تنها یک روز پس از مخالفت چین و روسیه با صدور قطع‌نامه‌ای علیه سوریه، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام گرفت.

وی پیش از سفر به سوریه تاکید کرده بود که چین به هیچ‌وجه با دخالت نظامی و خارجی برای حل بحران این کشور موافق نیست و به صراحت برابر هرگونه قطع‌نامه‌ای علیه سوریه می‌ایستد و به آن رای منفی خواهد داد.

از سویی دیگر رییس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اعلام کرد که حتا در صورت توافق سازمان ملل برای حمایت از شهروندان سوری برابر خشونت‌ها به هیچ‌وجه به این کشور حمله نخواهد کرد.

در همین حال فعالان سیاسی روز جمعه از کشته شدن دست‌کم ۴۰ نفر توسط نیروهای امنیتی خبر داده‌اند. آن‌ها می‌گویند که تنها در شهر حمص در 14 روز بمباران این شهر دست‌کم 400 تن جان‌باخته‌اند.

هم‌زمان گزارش‌ها از ادامه بمباران شهر حما برای پنجمین روز متوالی خبر می‌دهد. از روز گذشته نیز ارتش سوریه شهر درعا را محاصره کرده و به گلوله‌باران این شهر با اسلحه سنگین پرداخته است.

……………………………………

سازمان جهانی انتقالات بین بانکی:

«محروم شدن ایران از انتقال وجه بین بانکی بین‌المللی»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 17 فوریه، سازمان جهانی انتقالات بین بانکی، سویفت، اعلام کرد که آماده است هم‌زمان با عملی شدن تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، بانک‌های این کشور را از دست‌رسی به خدمات خود محروم کند.

سازمان جهانی انتقالات بین بانکی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «سویفت آماده است تا به محض این که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران اجرایی شد، خدمات خود را دیگر به نهادهای مالی ایرانی که تحت تحریم قرار گرفته‌اند، ارایه ندهد.»

اتحادیه اروپا در هفته پایانی ژانویه امسال اعلام کرد که در چارچوب افزایش فشارها بر ایران برای توقف فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال می‌کند که اعمال محدودیت در تبادلات مالی با بانک مرکزی جمهوری اسلامی از جمله این تحریم‌ها است.

این تحریم‌ها در مرحله پیش‌نویس است و سویفت اعلام کرده است که به محض تصویب نهایی و آغاز اجرایی شدن آن‌ها، دیگر به موسسه‌های مالی تحت تحریم ایران خدماتی ارایه نخواهد داد.

این در حالی است که گفته می‌شود تقریبن تمام بانک‌های دنیا برای معاملات خود از خدمات این سازمان استفاده می‌کنند.

سویفت مخفف اصطلاح انگلیسی Society For Worldwide Interbank Financial Telecopmmunication است که یک موسسه مالی بین‌المللی به شمار می‌رود و یکی از مهم‌ترین عوامل اتصال شبکه نقل و انتقالات ارزی جهان است.

انتقال هر‌گونه ارز در مبادلات بانکی با ارایه شماره حساب بانکی، نام بانک و سویفت‌کد بانک مورد نظر امکان‌پذیر است و بدون سویفت‌کد، امکان انتقال هر‌گونه ارز بین‌المللی در شبکه بانکی جهان غیرممکن است.

 ……………………………………

در پی درخواست دادستان برای لغو مصونیت،

«استعفای رییس جمهوری آلمان از سمت خود»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 17 فوریه، کریسیتیان وولف، رییس جمهوری آلمان یک روز پس از درخواست دادستان ایالت نیدرساکسن از مجلس فدرال برای لغو مصونیت وی، از سمت خود استعفا کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، براساس قوانین آلمان، رییس‌ جمهوری نیز مثل نمایندگان مجلس فدرال و مجالس ایالتی دارای مصونیت سیاسی است و تا زمانی که از این مصونیت برخوردار است، نمی‌تواند تحت تعقیب قضایی قرار گیرد. به این دلیل دادستان تنها زمانی می‌تواند رییس‌ جمهوری را تحت تعقیب قرار دهد که مجلس فدرال مصونیت او را لغو کرده باشد. لغو این مصونیت به معنای آن است که قوه قضاییه می‌توانست وولف را بازجویی  کند و  برای تکمیل پرونده او  حتا کاخ ریاست جمهوری را نیز مورد تفتیش قرار دهد.

دادستان شهر هانوفر آلمان با هدف تعقیب حقوقی کریستیان وولف لغو مصونیت سیاسی بالاترین مقام کشور را درخواست کرد. در تاریخ آلمان فدرال این نخستین بار است که رییس‌جمهوری تحت تعقیب قرار می‌گیرد.

براساس پرونده‌ای که در هانوفر، مرکز ایالت نیدرساکسن، تشکیل شده، ظن ابتدایی وجود دارد که دهمین رییس‌ جمهوری آلمان در دوران نخست‌وزیری ایالت نیدرزاکسن کوشیده است از موقعیت خود برای استفاده شخصی بهره‌جویی کند.

رییس جمهوری آلمان در بیانیه‌ای که برای استفعای خود از رسانه‌های سراسری خوانده گفت که بررسی پرونده او به تبرئه‌اش خواهید انجامید. او  گفت که رییس جمهوری آلمان باید تکیه‌اش بر اکثریت قاطع مردم باشد و تنها به اکثریت آرا بسنده نکند.‌ وولف به ویژه کارنامه خود در زمینه عمده‌کردن حقوق  خارجی‌تباران آلمان و لزوم انتگره‌کردن آن‌ها در همه سطوح فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی را مورد تاکید قرار داد.

رییس‌جمهور آلمان، از هفته‌ها پیش به‌خاطر اتهامات گوناگون مورد انتقاد افکار عمومی بوده است. یکی از این اتهامات آقای وولف آن است که در دوران نخست‌وزیری خود در ایالت نیدرساکسن، چندین بار با همسر خود به خرج یک تهیه‌کننده فیلم به نام دیوید گرونه‌والد به سفرهای تفریحی رفته است. ظاهرن چنین امتیازهایی سبب شده که تهیه‌کننده یادشده از حمایت‌های غیرمجاز از سوی دولت نیدرساکسن برخوردار شود و از جمله ضمانت‌های مالی بانکی دریافت کند که ظاهرن خود وولف برای آن پادرمیانی کرده است.

یکی دیگر از اتهاماتی که رسانه‌ها و نمایندگان برخی احزاب آلمان به رییس‌جمهوری وارد کرده‌اند، این است که در همان دوران ریاست بر دولت محلی نیدرزاکسن، برای خرید خانه، نیم میلیون یورو وام کم‌بهره از همسر یکی از سرمایه‌داران محلی دریافت کرده  و بعدن این سرمایه‌دار موقعیت بهتری در مسایل اقتصادی ایالت پیدا کرده است. کمک مالی به گروه‌های لابی برای برگزاری جلسات و کنفرانس‌ها نیز از دیگر اتهام‌هایی است که در پرونده وولف دیده می‌شود.

وولف تا قبل از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۰ از اعضای رهبری حزب حاکم دموکرات مسیحی بود و خانم مرکل، صدراعظم آلمان در انتخاب وی توسط مجلس به این مقام نقشی اساسی داشت. تا قبل از تقاضای دادستان هانوفر، مرکل هم‌چنان به حمایت خود از وولف ادامه می‌داد.

همزمان با اعلام احتمال استعفای وولف در صبح روز جمعه، مرکل نیز سفر خود به ایتالیا را به حال تعلیق درآورد. او اندکی بعد از استعفای وولف در برابر رسانه‌ها حاضر شد و ضمن اظهار تاسف از این استعفا، کارنامه وولف را در راه ایجاد «آلمانی مدرن و متنوع» ستود. او گفت که مورد وولف نشانه دیگری از کارکرد سالم قوه قضاییه و برابری همه افراد در برابر قانون است.

به نظر می‌رسد که با استعفای وولف خانم مرکل برای انتخاب ریاست جمهوری بعدی مجبور باشد که به دیدگاه‌های اپوزیسیون نیز توجه بیش‌تری کند. مرکل در بیانیه خود اعلام کرد که در انتخاب ریاست جمهوری جدید به نظر احزاب اپوزیسیون توجه خواهد کرد. این روی‌کرد از این جهت حائز اهمیت است که به خصوص که در دوران صدارت  مرکل دو رییس جمهوری به این مقام رسیده‌اند پیش از موعد استعفا کرده‌اند.

قبل از کریستیان وولف، هورست کوهلر، رییس جمهوری آلمان بود که به دلیل اظهاراتش در مورد لزوم فعال‌ترشدن ارتش آلمان برای حفظ منافع این کشور در سراسر جهان آماج انتقاد نیروهای اپوزیسیون قرار گرفت. او کمی بعد با این استدلال که در برابر این حملات از سوی مدافعان خود در احزاب حاکم دمکرات مسیحی و لیبرال مورد حمایت کافی قرار نگرفته استعفا داد.

……………………………………

پس از گذشت چند ماه،

«برگزاری دادگاه متهمان پرونده اختلاس بانکی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده‌ای که پرونده «بزرگ‌ترین فساد مالی در ایران» خوانده شده، در تهران روز شنبه، 18 فوریه، برگزار شده است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در این جلسه گفته است کیفرخواستی که علیه متهمان این پرونده صادر شده، شامل ۳۳ جلد و بالغ بر ۱۲ هزار صفحه شده است.

به گزارش پای‌گاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران کیفرخواستی که در جلسه دادگاه صادر شد، شامل موارد اتهامی ۳۲ نفر از متهمان پرونده فساد اقتصادی در ایران و درخواست مجازات برای آن‌ها است.

ریاست این دادگاه به عهده قاضی ناصر سراج است که در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار می‌شود.

در پرونده فساد بزرگ اقتصادی در ایران، گروهی از فعالان اقتصادی و دست‌اندرکاران سیستم بانکی متهم هستند که با صدور غیرقانونی اسناد اعتباری به ارزش حدود سه هزار میلیارد تومان، به کسب سود پرداخته‌اند.

در کیفرخواست دادستان این پرونده، چهار فرزند منصور امیرخسروی، صاحبان اصلی شرکت سرمایه‌گذاری آریا خوانده شده‌اند که تا چند سال قبل و پیش از تاسیس شرکت آب معدنی داماش، زندگی کاملن معمولی داشتند، اما بعد، برای تسریع در روند اجرایی تاسیس یک واحد صنعتی تولید آب معدنی، به ارتباط با عوامل اجرایی و سیاسی و پرداخت رشوه روی آورده‌اند.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران در کیفرخواستی که به دادگاه ارایه کرد، آورده است: «برادران امیرخسروی در سال ۱۳۸۵ شرکت «توسعه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا» را تاسیس کرده‌اند و «برای رسیدن به اهداف خود از هیچ اقدامی در آلوده‌سازی افراد و عوامل موثر دست‌گاه‌ها فروگذار نکرده‌اند.»

او گفت: «طبق اسناد موجود در پرونده، ده‌ها مورد پرداخت رشوه به برخی از کارکنان، مدیران بانک‌ها، افراد و حتا برخی دست‌گاه‌های اجرایی تحت عناوین مختلف صورت گرفته است.»

در کیفرخواست این دادگاه آمده است: «این گروه در چند سال اخیر با رهبری «م.الف» با فساد پیچیده و سازمان‌یافته و ارتباطات ناصحیح و پرداخت رشوه‌های کلان یا پرداخت‌هایی تحت عناوین دیگر به چند هزار میلیارد تومان ثروت نامشروع دست یافت.»

نماینده دادستان عمومی و انقلاب تهران «م.الف»، متهم ردیف اول این پرونده را به «افساد فی‌الارض از طریق شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تبانی و فساد در شبکه بانکی کشور» متهم کرده است.

آقای دولت‌آبادی این پرونده را «مصداقی از یک باند متشکل و سازمان‌یافته» خواند که «با اقدامات مجرمانه‌ در قالب یک شرکت سرمایه‌گذاری» عمل کرده است.

گزارش شده است که کشف جرم و تعقیب گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا از مرداد سال ۱۳۹۰ آغاز شد و رسیدگی به این پرونده از مهرماه امسال به دادسرای عمومی و انقلاب تهران واگذار شد.

……………………………………

در صورت امنتاع آیت‌اله هاشمی از امضا حکم،

«صدور حکم رییس دانش‌گاه آزاد توسط احمدی‌نژاد»

خبر / رادیو کوچه

یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران مدعی شده است که در صورتی که آیت‌اله هاشمی رفسنجانی به عنوان رییس هیت امنای دانش‌گاه آزاد، حکم رییس جدید این دانش‌گاه را امضا نکند، محمود احمدی‌نژاد این حکم را امضا خواهد کرد.

به گزارش مهر، این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی که از اعلام نامش خودداری کرده، از افزوده شدن تبصره جدیدی به اساس‌نامه دانش‌گاه آزاد خبر داد که بر اساس آن رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، که همان رییس جمهوری است، می‌تواند حکم رییس دانش‌گاه آزاد را امضا کند.

بر اساس این خبر هم‌چنین در آخرین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، درخواست اخیر آیت‌اله هاشمی رفسنجانی مبنی بر رای‌گیری مجدد برای انتخاب رییس دانش‌گاه آزاد رد شد.

آگهی انتصاب آقای دانش‌جو به ریاست دانش‌گاه آزاد با امضای محمود احمدی‌نژاد به عنوان رییس جمهوری اسلامی و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در روزنامه رسمی این کشور چاپ شده است و طبق قوانین ایران، ۱۵ روز پس از انتشار آن، حکم لازم‌الاجرا خواهد بود.

 ……………………………………

توسط گروه جداشده از طالبان پاکستان صورت گرفت،

«26 کشته در انفجار منطقه شیعه‌نشین پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

بعدازظهر جمعه، 17 فوریه، حمله انتحاری در بازار یک شهر شیعه‌نشین واقع در منطقه سرحدی شمال غرب پاکستان 26 تن کشته و دست‌کم ۵۰ زخمی بر جای گذاشته است‌.

بمب‌گذار انتحاری نزدیکی یک مسجد در شهر پاراچنار هنگام خروج نماز‌گزاران شیعه خود را منفجر کرد .

در تظاهرات اعتراض‌آمیز در واکنش به این حمله، ماموران امنیتی بر روی تظاهرکنند‌گان آتش گشودند که منجربه کشته شدن سه نفردیگر شد‌.

شخصی موسوم به فضل سعید رهبر یک گروه جداشده از طالبان پاکستان مسوولیت این انفجار را به عهده گرفته است.

به گفته یکی از اهالی محل، دست‌کم هشت خانه و مغازه در اثر این انفجار ویران شد.

این منطقه دارای پیش‌تر نیز شاهد برخوردهای خشونت‌بار بین گروه‌های شیعه و سنی بوده است.

قبل از پیمان صلح فوریه سال گذشته، قبایل شیعه به مدت سه سال برای جلوگیری از ورود طالبان به این منطقه با گروه‌های سنی می‌جنگیدند.

درحال حاضر در این منطقه مقررات منع رفت و شد به اجرا گذاشته شده است .

……………………………………

هشدار وزیر خارجه بریتانیا:

«احتمال آغاز جنگ سرد جدید از سوی ایران»

خبر / رادیو کوچه

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های خارجی، هشدار داده است که بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران می‌تواند خاورمیانه را به سوی «یک جنگ سرد جدید» سوق دهد.

به گزارش روزنامه تلگراف، آقای هیگ تصریح کرد: «اگر ایران تسلیحات هسته‌ای تولید کند، دیگر کشورها در سراسر خاورمیانه می‌خواهند که کار مشابهی بکنند.»

کشورهای غربی همواره ایران را متهم ‌می‌کنند که در فعالیت‌های هسته‌ای خود، اهدافی نظامی را دنبال می‌کند، ولی ایران تاکید دارد که برنامه هسته‌ای این کشور با اهداف صلح‌جویانه و برای کاربردهای غیرنظامی دنبال می‌شود.

آقای هیگ در مصاحبه با تلگراف گفته است که یک «بحران در حال شکل‌گیری است.»

او اضافه کرد: «(ایران) به طور واضحی برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را ادامه می‌دهد.»

این در حالی است که روز گذشته وزیر دفاع آمریکا در گزارشی به کنگره این کشور اعلام کرد که ماموران اطلاعاتی سازمان سیا در بررسی عمل‌کرد چند روز اخیر ایران، نمونه‌ای از دست‌یابی این کشور به سلاح هسته‌ای نیافته‌اند.

وزیر امور خارجه بریتانیا اما گفت: «اگر آن‌ها توان تولید تسلیحات هسته‌ای را به دست آورند، به نظر من، دیگر کشورها در سراسر خاورمیانه خواهند خواست تا به تسلیحات هسته‌ای دست یابند.»

او تصریح کرد: «در نتیجه، ممکن است خطرناک‌ترین دور اقدامات (کشورها) برای تکثیر هسته‌ای، با تمام پیامدهایی که در ایجاد بی‌ثباتی دارد، در خاورمیانه آغاز شود.»

از سویی دیگر روز جمعه، 17 فوریه، آمریکا و اتحادیه اروپا نسبت به امکان آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای با ایران ابراز امیدواری کردند.

گزارش شده است که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در نامه‌ای به کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آمادگی خود را برای ادامه گفت‌وگوهای هسته‌ای با گروه 1+5 اعلام کرده است.

 ……………………………………

معاون رییس جمهوری عراق:

«من در هیچ طرح تروری شرکت نداشته‌ام»

خبر / رادیو کوچه

طارق الهاشمی معاون رییس جمهوری عراق که چندی پیش ازسوی مسئولان قضایی عراق به دست داشتن درعملیات تروریستی متهم شده بود، با رد این اتهام اعلام کرد: «من هیچ‌گونه اطلاعی از اعمال تروریستی صورت گرفته‌، ندارم.»

به گزارش العربیه، معاون سنی‌مذهب رییس جمهوری عراق افزود: «چنان‌چه از میان محافظان یا کارمندان دفتر معاونت ریاست جمهوری کسی در اعمال تروریستی دست داشته است ، آن‌ها را مبرا نمی‌دانم اما من به عنوان یک متهم حق دارم از تحقیقات و بررسی اتهامات خودم آگاهی داشته باشم.»

وی هم‌چنین گفت‌: «تصمیم ندارم از عراق خارج شوم اما چنان‌چه مجبور شوم عراق را ترک خواهم کرد.»

قاسم عطا سخن‌گوی عملیات نظامی بغداد روز هفدهم دسامبر 2011 طارق الهاشمی معاون رییس جمهوری عراق را متهم کرد بود، در انفجاری که پیش‌تر پارلمان عراق را هدف قرار داده بود ، دست داشته است.

در 28 نوامبر2011 گذشته یک خودروی بمب‌گذاری شده در نزدیکی در ورودی پارلمان عراق منفجر شد که بر اثر آن چند نفر زخمی شدند.

این اتهام پس از بازداشت 4 عضو حزب اسلامی‌، مظنون به دست داشتن در پرتاب موشک از مقر آن حزب‌، صورت گرفته است.

ائتلاف العراقیه که طارق الهاشمی عضو آن است ضمن رد این اتهام نوری المالکی، نخست وزیر شیعه این کشور را به انحصارطلبی و تلاش برای به حاشیه راندن گروه‌های دیگر متهم کرده است.

پیش‌تر نوری المالکی نخست وزیر عراق از دولت کردستان عراق خواست طارق الهاشمی را که پس از متهم شدن به توطئه‌چینی برای انفجار در پارلمان عراق به این منطقه پناه برد برای محاکمه به بغداد تحویل دهد.

……………………………………

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی ایران،

«توقف پیش‌فروش ۶ ماهه سکه در ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی جمهوری اسلامی از توقف پیش‌فروش شش ماهه سکه در هفته جاری خبر داده است.

به گزارش ایرنا، عباس کمره‌ای گفته است که از این به بعد، سکه با تحویل هشت ماهه در شعبه‌های بانک ملی ایران پیش‌فروش می‌شود.

بر اساس این گزارش، قیمت پیش‌فروش هر سکه با تحویل هشت ماهه ۵۹۸ هزار و ۹۰۰ تومان است.

آقای کمره‌ای گفته است که تصمیم‌گیری درباره نحوه پیش‌فروش سکه به صورت هفتگی و بعد از بررسی وضعیت انجام می‌شود.

……………………………………

پلیس فدرال آمریکا:

«‌خنثا کردن حمله انتحاری به کنگره آمریکا»           

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 18 فوریه، پلیس آمریکا مردی مراکشی‌تبار را بازداشت کرده است که به گفته مقام‌های قضایی آمریکا قصد انجام عملیات انتحاری را در ساختمان کنگره داشت.

به گزارش الجزیره، پلیس فدرال آمریکا می‌گوید امین الخلیفی 29 ساله روز جمعه از ماموران مخفی پلیس آمریکا یک اسلحه و جلیقه‌ای گرفت که او تصور می‌کرد پر از مواد منفجره ساخت القاعده است.

اما هنگامی که او قصد داشت از پارکینگی که فقط چند ساختمان با کاخ کنگره فاصله داشت خارج شود و به طرف ساختمان کنگره حرکت کند ماموران وارد عمل شدند و آقای خلیفی را بازداشت کردند.

آقای خلیفی یک مهاجر غیرقانونی است که در ایالت ویرجینا زندگی می‌کند.

اتهام او «تلاش برای استفاده از سلاح کشتار جمعی» اعلام شده است.

مقام‌های پلیس اعلام کرده‌اند که بازداشت آقای خلیفی حاصل یک عملیات طولانی پلیسی بوده است که پلیس فدرال و پلیس کنگره آمریکا از مدت‌ها پیش مظنون را زیر نظر داشته‌اند.

 ……………………………………

وزارت دفاع آمریکا:

«پرواز هواپیماهای تجسسی آمریکایی بر فراز سوریه»

خبر / رادیو کوچه

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز شنبه، 18 فوریه، از پرواز تعدادی ازهواپیماهای بدون خلبان ایالات متحده آمریکا بر فراز سوریه به منظور جمع‌آوری اطلاعاتی، از تحرکات نظامیان حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، خبر داده است.

به گزارش ان‌بی‌سی، یک مقام بلند‌پایه در پنتاگون با تاکید بر این‌که جمع آوری اطلاعات نظامی در مورد سوریه به معنی آماده سازی برای برای مداخله نظامی ایالات متحده در آن کشور نیست گفته است‌: «هدف دولت اوباما بیش‌تر جمع آوری شواهد دقیق از نحوه عمل‌کرد نظامی دولت سوریه با مخالفان و به منظور استفاده از این اطلاعات برای یک واکنش بین‌المللی گسترده علیه رژیم دمشق خواهد بود.»

مسوولانی از کاخ سفید و دو وزارت پنتاگون و امور خارجه آمریکا‌، چگونگی انجام ماموریت‌‌های انسان‌دوستانه در سوریه را بررسی کردند.

بر اساس این گزارش مسوولان آمریکایی از احتمال به خطر افتادن جان شرکت‌کنندگان در ماموریت‌های انسان‌دوستانه به سوریه، ابراز نگرانی کردند.

گزارش می‌افزاید چنان‌چه جان افراد گروه ارسال کمک‌های انسانی به مردم سوریه به خطر بیفتد‌، آمریکا ناچار به برخورد نظامی با سوریه می‌شود واین مسئله نگرانی‌های کاخ سفید را می‌افزاید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,