Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
گزارش سیاسی

«ترور با چه هدفی؟»

2012 February 19

کامبیز غفوری/ رادیو کوچه

طی روزهای اخیر، در کنار گزارش‌های مربوط به تحریم‌های مختلف اقتصادی و تهدید به حمله نظامی علیه ایران، اخبار نگران کننده‌ای نیز از اقدام به ترورهای موفق و ناموفق در خارج از کشور به چشم می‌خورد و حکومت اسلامی ایران در مظان اتهام به دست داشتن در این ترورها قرار گرفته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تازه‌ترین روی‌دادها در روزهای گذشته حاکی از چند فقره اقدام به ترور در کشورهای گرجستان، هند و تایلند است که آخرین مورد آن در بانکوک منجر به تعقیب سه شهروند ایرانی متهم به ترور از سوی پلیس تایلند شده است. این جستار مروری است بر خبرهای فوق و بررسی حاشیه‌ها و پیامدهای مربوط به آن.

اتهام بمب‌گذاری، از آمریکا تا آسیا

چهار ماه پیش دو شهروند ایرانی از سوی مقامات ایالات متحده به توطئه برای قتل عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در آمریکا متهم شدند. در تاریخ نوزدهم مهرماه 1390 اعلام شد که شخصی به نام منصور ارباب سیر با تابعیت مضاعف ایرانی-آمریکایی به این اتهام دستگیر شده و به توطئه مذکور اعتراف کرده است. متهم دیگر این پرونده یک افسر نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام علی غلام شکوری است که در ایران به سر می‌برد. طرح موضوع پرونده ترور عادل الجبیر واکنش‌های بین‌المللی گسترده‌ای را به دنبال داشت و به تیرگی بیش‌تر روابط ایران با عربستان سعودی انجامید.

چندی بعد، در دی‌ماه سال جاری خورشیدی، مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز در تهران ترور شد و بلافاصله مقامات ایران سرویس‌های جاسوسی اسراییل و غرب را عامل کشته شدن وی دانستند. پیش‌تر نیز شماری از دانش‌مندان هسته‌ای ایران هدف حوادث مشابه قرار گرفته بودند. آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در پیامی کشته شدن مصطفی احمدی روشن را به طراحی یا هم‌راهی سیا و موساد نسبت داد و گفت که «از مجازات مرتکبان این جنایت و عاملان پشت صحنه آن چشم‌پوشی نخواهیم کرد.» حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران نیز با متهم کردن آمریکا، بریتانیا و اسراییل، مجموعه‌های جاسوسی این سه کشور را به پاسخی کوبنده و سنگین تهدید کرد.

و اما در روزهای اخیر و به دنبال شدت گرفتن تحریم‌ها علیه ایران و افزایش نگرانی از حمله نظامی به این کشور، گزارش‌های مربوط به یک رشته عملیات تروریستی در کشورهای مختلف در صدر اخبار مربوط به ایران قرار گرفتند. دیپلمات‌های اسراییلی در گرجستان و هند هدف بمب‌گذاری قرار گرفته، بمب کارگذاری شده در تفلیس شناسایی و خنثا شد اما انفجار اتومبیل متعلق به سفارت اسراییل در دهلی‌نو منجر به زخمی شدن عده‌ای، از جمله همسر یک دیپلمات اسراییلی شد.

هنوز مقامات اسراییل از متهم کردن حکومت ایران و متحدان آن از جمله گروه حزب‌اله لبنان فارغ نشده بودند که پلیس تایلند خبر دست داشتن سه ایرانی در انفجارهای بانکوک را اعلام کرد. فردی که از او با نام سعید مرادی یاد شده، اولین شهروند ایرانی دستگیر شده بود که در حین پرتاب یک بمب دست‌ساز به سوی پلیس و در پی انفجار زودهنگام همان بمب مجروح شد و دو پای خود را از دست داد. دومین متهم با نام محمد خزایی به فاصله چند ساعت پس از انفجار و در حالی که قصد خروج از تایلند را داشت دستگیر شد و سومین متهم به نام مسعود صداقت‌زاده، پس از گریز به مالزی، در آن کشور بازداشت شد.

گفتنی است که مقامات ایران هرگونه دخالت در حوادث مذکور را تکذیب کردند و رامین مهمانپرست، سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران اتهامات فوق ‌را بخشی از جنگ روانی اسراییل علیه ایران خواند.

جمهوری اسلامی و سابقه‌ای نه چندان درخشان

این نخستین باری نیست که جمهوری اسلامی ایران به طراحی و اجرای عملیات تروریستی در خارج از مرزهای خود متهم می‌شود. در کنار ترور شخصیت‌های سیاسی ایرانی که بحث جداگانه‌ای را طلب می‌کند، حکومت ایران بارها به انجام عملیات بمب‌گذاری علیه شهروندان و منافع دیگر کشورها متهم شده است. در حوادثی چون بمب‌گذاری مقر تفنگ‌داران دریایی آمریکا در بیروت به سال 1983، انفجار مرکز همیاری یهودیان موسوم به آمیا در شهر بوئنوس آیرس آرژانتین به سال 1994 و حمله به پای‌گاه نیروی دریایی آمریکا در شهر خبر عربستان به سال 1996 میلادی، حکومت کنونی ایران هدف اتهام قرار گرفته و دست‌کم در یکی از آن‌ها یعنی بمب‌گذاری آمیا، پرونده هنوز باز است و از سوی دادستانی آرژانتین برای برخی مقامات وقت جمهوری اسلامی و اعضای حزب‌اله لبنان، احکام جلب بین‌المللی صادر شده است. در میان متهمین پرونده آمیا، اسامی برخی از چهره‌های سرشناس نظام چون هاشمی‌رفسنجانی، محسن رضایی، علی‌اکبر ولایتی، علی فلاحیان و احمد وحیدی به چشم می‌خورد.

شایان ذکر است که تمامی اتهامات یاد شده نیز بارها از سوی مقامات ایرانی تکذیب شدند.

ترورهای اخیر و تاثیر آن بر روی‌دادهای جاری

جدای از درستی یا نادرستی اتهامات علیه جمهوری اسلامی که امکان تایید یا تکذیب آن برای ما وجود ندارد، صرفن قرارگرفتن هیت حاکمه کشور در موضع متهم اصلی وقایع اخیر، شرایط کنونی را سخت‌تر و عرصه را بر ایران تنگ‌تر می‌کند. ماجراجویی‌های گذشته، درصد باورپذیری تکذیب‌های متعدد ایران را در جامعه جهانی کاهش داده است و در جو کنونی تحریم‌ها و تهدیدهای گوناگون، هر خبری از این دست موجب نگرانی بیش‌تر ایرانیان در سراسر جهان می‌شود. مردمی که در داخل ایران به واسطه‌ی سیاست‌های غلط اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی در شرایط معیشتی ناگواری به‌سر می‌برند و از آزادی‌های بنیادین سیاسی و مدنی برای هرگونه اعتراض محرومند، این روزها ترس از جنگ را نیز به نگرانی‌های روزانه خود افزوده‌اند. ترسی که ظاهرن حکومت ایران از دامن زدن به آن ابایی ندارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,