Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
پس‌نشینی تند

«دیگی که برای ما نمی‌جوشد»

2012 February 18

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

نامه‌ی «سعید جلیلی» به گروه 1+5 رسیده است. برخورد با این نامه از سوی آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا گرچه که با احتیاط اما خوش‌بینانه بوده است. در صورت پیش‌رفت قابل توجه این مذاکرات و تعلیق موقت غنی‌سازی 20 درصدی که البته هنوز نشانه‌هایی از تن‌دادن جمهوری‌اسلامی به آن دیده نشده است، بخشی از تحریم‌ها بر عیله ایران می‌تواند به راحتی برداشته شود و در این صورت شرایط برای نظام تغییر چشم‌گیری خواهد کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شکی در این نیست که مهم‌ترین چیز برای کشورهای غربی در تعامل با ایران منافع این کشورهاست. این یک حقیقت تلخ است اما واقعیت این‌ست که اکنون در تمام جهان روال به همین صورت است و تعاملات سیاسی هر کشوری با دیگران بر اساس منافع ملی خود آن‌ها تنظیم می‌شود. اصلی‌ترین مسئله‌ برای غرب در شرایط کنونی بحث عدم دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای است و در صورت تامین آن با کمال تاسف دیگر موضوعات در حاشیه قرار خواهند گرفت. اگر تمامی این پیش‌آمدها یکی پس از دیگری و همان‌طور که اتحادیه‌ی اروپا و آمریکا دوست دارند اتفاق بیافتد بدون شک فشارهای بین‌المللی بر جمهوری‌اسلامی در زمینه‌های دیگر از جمله موضوع حقوق‌بشر و آزادی‌های سیاسی کاهش چشم‌گیری خواهد یافت. نیت نگارنده از بیان این مقدمه‌ی طولانی این است که همان‌طور که پیش از این نیز بارها نوشته بود بگوید که اشتباه محاسباتی اپوزیسیون ایران بر تکیه بر حمایت کشورهای غربی و بحث هسته‌ای بزرگ‌ترین اشتباه تاکتیکی آنان بوده و هست.

بیایید تا شرایط را یک‌بار دیگر مورد بررسی قرار دهیم. حقیقت این است که ایران غیرهسته‌ای اگر غیردموکراتیک هم باقی بماند که خواهد ماند، حداقل در کوتاه مدت هیچ تهدیدی برای منافع کشورهای غربی نخواهد بود. نمونه‌ی عینی آن کشور عربستان‌سعودی است که یکی از کشورهای غیردموکراتیک جهان بوده و در عین حال کارنامه‌ی سیاهی در زمینه‌ی حقوق‌بشر و آزادی‌های اجتماعی و سیاسی دارد اما هم‌چنان به عنوانی یکی از متحدان بالقوه و استراتژیک غرب در منطقه‌ی خاورمیانه باقی مانده است. اگر اپوزیسیون بر روی نارضایتی‌های اجتماعی در درون ایران دل‌خوش کرده‌اند هم باید گفت که واقعیت نشان می‌دهد اگر دولت بتواند به فروش آزادانه‌ی نفت که مهم‌ترین منبع درآمدش است ادامه دهد با توجه به قیمت بالای کنونی نفت خواهد توانست به راحتی با واردات بالا و هم‌چنین پرداخت یارانه‌ها مردم طبقات پایین و مرفه را راضی نگاه دارد و در نهایت طبقه‌ی متوسطی خواهد ماند که خودش به درستی نمی‌داند که چه چیز می‌خواهد چرا که در حقیقت رهبران اپوزیسیون داخل و خارج هم نمی‌دانند که خواسته‌های‌شان چیست.

در طول سه دهه‌ی گذشته بیش‌تر انرژی و زمان منتقدین نظام جمهوری‌اسلامی صرف جدال‌های درونی خودشان شده است و آن‌ها حتا نتوانسته‌اند مطالبات خود را تئوریزه کنند. از همین روست که اگر در شرایطی قرار بگیرند که توجهات بین‌المللی از روی ایران برداشته شود به راحتی همگی آن‌ها خلع سلاح خواهند شد. این است که برای مثال از گرفتن یک تصمیم ساده‌ی مشترک و هماهنگ درباره حضور و یا عدم حضور، تحریم و یا عدم تحریم جشن‌واره‌ی سینمایی فجر نیز عاجز هستند. جمعی در آن حضور می‌یابند و تعدادی نه. شماری بیانیه می‌دهند و عده‌ای دیگر می‌روند و از آن‌جا جایزه به دست نیز باز می‌گردند. تمامی این حقایق به این معنا نیست که جمهوری‌اسلامی در شرایط مناسبی به سر می‌برد بلکه بیان‌گر این حقیقت است که کار نظام ولایت فقیه در مواجه با چنین اپوزیسیونی که از سویی چشم به تصمیمات و حمایت‌های خارجی داشته و برنامه‌های خود را بر آن اساس تنظیم می‌کند و از سویی دیگر کوچک‌ترین اتحاد و اشتراکی با یک‌دیگر ندارند بسیار آسان است، همان‌طوری که در سه دهه‌ی قبل نیز چنین بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd4269068 Disulfiram order cialis cheapest nolvadex