Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
مطبوعات ایران، یک­شنبه 30 بهمن 90

«نگرانی ‌از تورم و فاصله‌طبقاتی»

2012 February 19

رادیو کوچه

مهم‌ترین عنوان‌های مطبوعات امروز ایران:

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ابرار

1) نخستین جلسه رسیدگى به پرونده فساد عظیم بانکى برگزار شد

http://www.abrarnews.com/politic/1390/901130/html/rooydad.htm#s193950

جلسه رسیدگى به پرونده «فساد عظیم بانکى» ساعت ۹:۲۵ در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامى تهران به ریاست قاضى «ناصر سراج» آغاز شد. این پرونده در ۱۲ هزار صفحه و ۳۳ جلد به دادگاه رفته و براى ۳۲ نفر از متهمان، کیفرخواست صادر شده‌است. به گزارش ایسنا، در این جلسه پس از قرائت بخش‌هایى از کیفرخواست توسط دادستان تهران و نماینده او، رییس شعبه به «مه‌آفرید امیرخسروى» ـ متهم ردیف اول پرونده ـ تفهیم اتهام کرد و از او خواست از خودش دفاع کند. متهم ردیف اول نیز در دفاع از خود گفت: «اگر مى‌خواستم کلاه‌بردارى کنم به جاى ۱۷ تا ۱۸ کارخانه‌اى که ایجاد کردم مى‌توانستم پول‌ها را به خارج از کشور انتقال دهم!»

2) رییس مرکز پژوهش‌هاى مجلس: دولت در اجراى هدف‌مندى یارانه‌ها ۱۷ مورد نقض قانون دارد

http://www.abrarnews.com/politic/1390/901130/html/index.htm

رییس مرکز پژوهش‌هاى مجلس با بیان این‌که هیچ‌گاه مانند امروز نیروى کار در بنگاه‌ها تحت فشار و نا‌امنى شغلى نبوده‌است، گفت: «دولت در ۱۷ مورد نقض قانون در اجراى هدف‌مندى یارانه‌ها داشته است، ضمن این‌که در دیدار صنعت‌گران با مقام معظم رهبرى نیز این موضوع مطرح و مورد تصریح ایشان قرار گرفت.» رییس مرکز پژوهش‌هاى مجلس با بیان این‌که دولت در ۱۷ مورد نقض قانون در اجراى هدف‌مندى یارانه‌ها داشته‌است، اظهار داشت: «این در حالى است که این قانون جمعن ۱۶ ماده بیش‌تر نبوده‌است اما یکى از مهم‌ترین مواردى که از سوى دولت به اجرا گذاشته نشده، تخصیص سهم تولید از درآمد هدف‌مندى یارانه‌‌ها بوده‌است.»

مردم سالاری

1) محسن رضایی: ما به‌طور مشروط از سوریه دفاع می‌کنیم

http://www.mardomsalari.com/Template1/Article.aspx?AID=19918#127318

دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام در نشستی که از سوی انجمن اسلامی دانش‌جویان دانش‌کده علوم اجتماعی دانش‌گاه علامه طباطبایی در این دانش‌کده برگزار شد گفت: «وارد دوره مهم و سرنوشت سازی به نام رویارویی سوم ایران و غرب بعد از تنش‌‌زدایی 12 ساله شده‌ایم که این رویارویی به ما تحمیل شده‌است، البته می‌تواند به نعمت بزرگی تبدیل شود». «محسن رضایی» دلیل رویارویی ایران و غرب را وحشت غرب از نفوذ ایران در منطقه و پیشرفت‌های داخلی دانست و اظهارکرد: «امروز ایران از طریق سوریه، فلسطین، لبنان و عراق به سواحل مدیترانه نزدیک شده‌است و در داخل پیش‌رفت‌های چشم‌گیری داشته‌است.» وی در ادامه‌ی سخنانش گفت: «ما به‌طور مشروط از سوریه دفاع می‌کنیم، یعنی دفاع ما مطلق نیست و دفاع می‌کنیم که آمریکایی‌ها وارد آن‌جا نشوند، پس هیچ‌وقت حاضر نیستیم این فرصت تاریخی و سرمایه‌ گذاری که در سواحل مدیترانه کرده‌ایم را از دست بدهیم.»

2) از سوی اشتون و هیلاری کلینتون صورت گرفت: استقبال از پاسخ جلیلی

http://www.mardomsalari.com/Template1/Article.aspx?AID=19918#127316

«کاترین اشتون» نسبت به پاسخ «سعید جلیلی» ابراز خوش‌بینی کرد و در عین حال «هیلاری کلینتون» آن‌را گامی مهم خواند. به گزارش ایسنا، ایران پیش از این خاطر نشان کرده بود که موضوع هسته‌ای می‌تواند در کنار طیفی از موضوعات دیگر با  1+5 مورد گفت‌و‌گو قرار گیرد. «اشتون» به خبرنگاران در کنفرانس خبری مشترک با «کلینتون» گفت: «فکر کنم خوب است که شاهد رسیدن این نامه بودیم.»  او ادامه داد: «این امکان احتمالی وجود دارد که ایران آماده آغاز گفت‌و‌گوها باشد. ما به مذاکره ادامه خواهیم داد و اطمینان حاصل خواهیم کرد که آن‌چه آن‌را بررسی می‌کنیم، اساسی است.» وی افزود: «اما در عین حال در این‌باره محتاط و خوش‌بین هستم.»

ابتکار

1) کارت زرد حدادعادل به لیست‌های انتخاباتی

http://www.ebtekarnews.com/Ebtekar/Article.aspx?AID=20848

«غلامعلی حدادعادل» با تاکید بر این‌که «در مجلس باید نمایندگانی از هر قشر حضور داشته باشد» این پرسش را مطرح کرده‌است که اگر به عنوان نمونه، در مجلس یک هنرمند نباشد چه باید کرد؟ به گزارش ایرنا، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با مروری بر فرآیند انتخاب نمایندگان برای حضور در کمیسیون‌های تخصصی مجلس خاطرنشان کرد: «وقتی که ما یک هنرمند در مجلس نداشته باشیم، کسی نیست که بخواهد مشکلات این قشر را پی‌گیری و حل و فصل کند.» وی اظهار داشت: «باید یک برنامه‌ریزی کامل صورت بگیرد که زمینه حضور تمامی سلایق و اقشار در مجلس شورای اسلامی فراهم شود تا کارها تخصصی‌تر دنبال شود.»

2) نایب رییس دوم مجلس: هنوز منتظر تاییدیه شورای نگهبان هستم

http://www.ebtekarnews.com/Ebtekar/Article.aspx?AID=20848#94774

«شهاب‌الدین صدر»، نایب رییس دوم مجلس، درحاشیه همایش «دانش‌گاهیان و انتخابات» درباره برخی از اخبار منتشر شده درباره رد صلاحیتش گفت: «شایعات اخیر مبنی بر رد صلاحیت خود را تکذیب می‌کنم، چرا که هنوز منتظر تاییدیه شورای نگهبان هستم، ضمن این‌که از قانون اساسی تبعیت می‌کنم.» به گزارش ایلنا، این در حالی است که «احمد توکلی»، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در چهارمین نشست شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت گفته‌است: «شاهدیم که نایب رییس مجلس، یک عضو خبرگان رهبری و چند نماینده از فراکسیون اکثریت مجلس هشتم که چند تن از آن‌ها نیز رییس کمیسیون هستند، رد صلاحیت شده‌اند.»

شرق

1) برگزیدگان جشن‌واره هجدهم مطبوعات و خبرگزاری‌ها اعلام شد

http://sharghnewspaper.ir/News/90/11/30/24951.html

پنج میلیون تومان پول نقد، بورسیه تحصیلی دانش‌کده خبر و لوح تقدیر، این فهرست جوایزی است که روز گذشته در اختتامیه هجدهمین جشن‌واره مطبوعات و خبرگزاری‌ها به برندگان رتبه اول اهدا شد. می‌توان گفت این اولین‌بار است که دنیای مطبوعات و رسانه‌های ایرانی در تاریخ خود چنین جوایزی را به خود می‌بیند. برای خبرنگاران و عکاسانی که شغل ناامن و سخت‌شان شهره خاص و عام است، پنج میلیون تومان پول نقد و بورسیه تحصیلی واقعن جوایزی به یاد ماندنی است. عصر دیروز نام برندگان این دوره از جشن‌واره در تالار وحدت تهران با حضور وزیر ارشاد و معاون مطبوعاتی او و جمعی از اصحاب رسانه خوانده شد.

2) یافته‌های نظرسنجی از مردم و نخبگان تهران نشان داد: نگرانی ‌از تورم و فاصله‌طبقاتی

http://sharghnewspaper.ir/News/90/11/30/24971.html

آخرین پژوهش‌ها از پایتخت نشان می‌دهد که مردم تهران از تورم و گرانی، بی‌کاری و اعتیاد در رنج‌اند. تازه‌ترین تحقیقات از 1200 نفر از شهروندان تهرانی و 50 نخبه با عنوان اولویت‌شناسی مسایل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی شهر تهران که به سفارش اداره کل برنامه و بودجه شهر تهران انجام شده حاکی است، مسایل اقتصادی بیش‌ترین نگرانی را در مردم ایجاد کرده و مسایل اجتماعی و فرهنگی در رتبه‌های دوم و سوم از مشکلات مردم شهر تهران قرار دارند.

دنیای اقتصاد

1) پیش‌نیازهای راه‌‌اندازی اینترنت ملی، افتتاح شبکه 7 میلیارد تومانی

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=291397

شبکه علمی کشور قرار است امروز افتتاح شود. شبکه‌ای که مانند دیگر پروژه‌های ملی با حرف‌و‌حدیث‌های بی‌شماری هم‌راه بوده و درست مانند همین پروژه‌ها، زمان‌های مختلفی برای راه‌اندازی آن اعلام شده‌است.

در آخرین خبر قرار بود این شبکه در آذرماه سال‌جاری افتتاح شود، حتی در نمایش‌گاه «الکامپ» هفدهم نیز مسوولان وزارت ارتباطات اعلام کردند این شبکه در ایام برگزاری این نمایش‌گاه افتتاح خواهد شد. اما به دلایلی این افتتاح اتفاق نیفتاد و خبرهای رسیده حاکی از این است که این شبکه علمی به هم‌راه شبکه ملی مدارس امروز افتتاح خواهد شد. پروژه شبکه علمی کشور به هم‌راه شبکه ملی مدارس از اجزای اصلی شبکه ملی اطلاعات به حساب می‌آیند. گفته می‌شود بیش از 2 هزار و 300 دانش‌گاه، مشغول به فعالیت هستند که قرار است امروز فاز تهران آن افتتاح شود.

2) در فاز جدید پیش‌فروش، سررسید سکه هشت‌ماهه شد

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=291474

بانک مرکزی برای سومین بار در دو ماه گذشته زمان سررسید سکه را تغییر داد و اعلام کرد که پیش‌فروش سکه با سر رسید هشت ماهه ادامه خواهد یافت. به این ترتیب فاز دوم طرح پیش‌فروش سکه نیز در کم‌تر از یک ماه به پایان رسید و فاز جدیدی از سوی بانک مرکزی کلید خورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,