Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
با افزایش بی‌سابقه تورم در ایران؛

«فلج کامل اقتصادی در انتظار خانواده ایرانی»

2012 February 19

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

رامین ملکجانی

منبع: ایرانیان اکونومی

روزهای پایانی بهمن را هم در گذریم و به آخرین ماه سال  90 هجری شمسی نزدیک‌تر می‌شویم، سالی که با نام سال جهاد اقتصادی شروع شد و با بی‌سابقه‌ترین پرونده فساد مالی تاریخ کشور ادامه یافت، اکنون در سراشیبی پایانی با چالش‌های شدید مدیریت اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند و در نهایت زیر سایه تلاطم شدید بازار ارز و سکه در تاثیر گزارترین شکل ممکن خود را به صورت تورمی که گویی ترمزی برای توقف ندارد بر مردم کشورمان نشان داده است و در سراشیبی روزهای پایانی سال فشاری بی‌محابا بر قشرهای ضعیف و متوسط جامعه وارد می‌کند.

براساس تعریف بین‌الملی، تورم روند فزاینده و نامنظم افزایش قیمت‌ها در اقتصاد است،‌ هر چند بر پایه نظریه‌های گوناگون تعریف‌های متفاوتی از تورم ارایه می‌شود، اما تمامی آ‌ن‌ها به روند فزاینده و نامنظم افزایش قیمت‌ها اشاره دارند که در اصطلاح عام جامعه ایرانی به عنوان «گرانی» مطرح می‌شود.

سیاست‌های حکومت‌ها و مدیریت بازار معاملات اقتصادی از تاثیرگزارترین پارامترهای تورم فزاینده در ایران محسوب می‌شوند که با تشدید تحریم‌ها علیه کشور و خلا‌ تولید داخلی به شکلی محسوس بر افزایش نرخ سبد هزینه خانوار که شامل اصلی‌ترین نیازهای خانواده ایرانی به شمار می‌آیند تاثیر گذاشته است.

به طور کلی در تمام کشورها نرخ تورم براساس افزایش یا کاهش نرخ کالاها یا خدمات که شامل هزینه‌های کالاهای مصرفی، هزینه‌های خدماتی و هزینه‌ی مسکن است محاسبه می‌شود و  فقط تاثیر فاکتور‌های ذکر شده در زندگی افراد یک جامعه می‌باشد که در تخمین میزان تورم کشوری پارامتر اصلی را ایفا می‌کند، در ایران میزان هزینه مسکن بخش اصلی درآمد و حدود نیمی از سهم سبد هزینه خانواده را به خود اختصاص داده است با این وجود و با توجه به افزایش پی در پی بهای مسکن و اجاره بها، بانک مرکزی از آذرماه گذشته آنرا از سبد هزینه خانواده حذف کرده تا میزان تورم و آمار مرتبط با آن‌را با درصدهایی پایین‌تر رسانه‌ای کند.

در ایران با درصد تورم 26 در مقایسه با 152 کشوری که برخوردار از نرخ تک رقمی هستند با تورم حاد روبه‌رو هستیم، می‌توان تورم حاد را وضعیتی تعریف کرد که در آن افزایش مدام قیمت‌ها انتظار افزایش باز هم بیش‌تر را پیش می‌آورد به نحوی که جوش و خروش برای کالاها وضعیتی را پدید می‌آورد که پایان آن سقوط کامل پول است، در حالت تورم حاد سرعت گردش پول نقش مهمی ایفا می‌کند و به آن چنان سطحی ارتقا می‌یابد که واحد پول نخست نقش خود را به عنوان تعیین کننده ارزش هر نوع کالا یا خدمات در کشور و سپس به عنوان واحد پولی که جهت معاملات در داخل و خارج کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد از دست می‌دهد.

در رنکینگ جهانی زیمباوه با تورم 187.2 درصدی رتبه اول و ژاپن با تورم 0.2- درصدی آخرین کشور از لحاظ درصد تورم محسوب می‌شوند و برای درک عمیق تر اوضاع کشورمان جالب است بدانیم که منطقه یورو با وجود تبلیغات منفی رسانه‌ای ایران و بحران‌های مالی کشورهایی نظیر یونان، پرتقال و اسپانیا تنها با متوسط تورم 2.7 درصدی روبه‌رو شده است

تورم از تاثیرگزارترین پدیده‌هایی است که می‌تواند آثار و تبعاتی مثبت و منفی به دنبال داشته باشد که مهم‌ترین اثر آن به نفع گروه‌های پردرآمد و در سوی مقابل به ضرر گروه‌های فقیر و کم‌درآمد و حقوق‌بگیر است، به عبارت دیگر تورم به افراد دارای درآمدهای پولی ثابت، ضرر زده و از قدرت خرید آنان می‌کاهد و در مقابل، به نفع اغلب کسانی تمام می‌شود که درآمدهای پولی متغیر دارند.

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران در سطح خاورمیانه بالاترین نرخ تورم را داراست و این در حالی که میانگین نرخ تورم در کشورهای خاورمیانه کم‌تر از 4 درصد است؛ از نظر جهانی هم ایران جای‌گاه پنجم را از نظر میزان تورم داراست که طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول چنان‌چه میزان تورم در کشور تا پایان سال 92 افزایشی نیز نداشته باشد هم‌چنان رتبه خود را حفظ خواهیم کرد.

در رنکینگ جهانی زیمباوه با تورم 187.2 درصدی رتبه اول و ژاپن با تورم 0.2- درصدی آخرین کشور از لحاظ درصد تورم محسوب می‌شوند و برای درک عمیق تر اوضاع کشورمان جالب است بدانیم که منطقه یورو با وجود تبلیغات منفی رسانه‌ای ایران و بحران‌های مالی کشورهایی نظیر یونان، پرتقال و اسپانیا تنها با متوسط تورم 2.7 درصدی روبه‌رو شده است.

علاوه بر آثار اقتصادی، تورم بر ساختار اقتصاد و متغیرهای کلان اقتصادی تاثیرگذار است. تورم، در عصر حاضر، ابعاد اجتماعی و سیاسی گسترده‌ای پیدا کرده‌ که دلیل این مساله ارتباط تنگاتنگ تورم با زندگی افراد جامعه ‌است، علاوه بر آن ثبات سیاسی و اقتصادی یک کشور از طریق شاخص‌های متفاوتی سنجیده می‌شود که تورم از جمله آن‌هاست.

در ایران همواره تورم و فشار آن بر دوش خانوار ایرانی سنگینی کرده است که با شروع طرح هدف‌مندی یارانه‌ها این فشار چند برابر شده و با ادامه سیاست شکست خورده مسوولین طی ماه‌های اخیر به شدت اوضاع اقتصادی جامعه را دگرگون کرده است و با ادامه روند موجود و کاهش هر چه بیش‌تر ارزش ریال در مقابل سایر ارزها و علی‌الخصوص دلار شاهد افزایش قیمت کالاها و رشد هزینه‌ی مصرفی و خدماتی خانواده ایرانی بوده‌ایم.

افزایش قیمت کالاهای اساسی آن هم در تقارن با زمان بازار شب عید باعث فشاری بی‌سابقه بر اقتصاد جامعه شده و این در حالی است که میزان درآمد خانوار بدون توجه به سقوط ارزش ریال و افزایش تورم هم‌چنان ثابت مانده است، نگرانی‌های آتی از جنگ و تحریم‌ها در ماه های آینده نیز باعث تاثیر روانی بسیار منفی بر جامعه شده و با توجه به اوضاع پیش آمده مردم را با وجود فشار مالی مضاعف به خرید کالاهای اساسی و پس‌انداز سرمایه های جاری به شکل خرید ارز و سکه سوق داده که در نهایت اقتصاد کشور را به سوی نابودی ناشی از سیاست مخرب تصمیم‌گیرندگان کشور میل می‌دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,