Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
در پی انفجارهای بانکوک،

«عدم ارایه ویزا به شهروندان ایرانی در تایلند»

2012 February 20

خبر / رادیو کوچه

پلیس تایلند روز یک‌شنبه، 19 فوریه، اعلام کرد در ادامه تحقیقاتی که درباره ارتباط میان شماری از شهروندان ایرانی با انفجارهای روز سه‌شنبه بانکوک انجام داده است، موفق شده که یک دست‌گاه موتورسیکلت مربوط به این انفجارها را نیز بیابد.

پلیس اعلام کرده است که احتمالن قرار بوده این موتورسیکلت از سوی تیم ایرانی اعزامی به تایلند در برای هدف قرار دادن دیپلمات‌های اسراییلی استفاده شود.

به گزارش روزنامه «بانکوک پست»، صاحب مغازه‌ای گفته بود که یک دست‌گاه موتورسیکلت از نوع هوندا از روز سه‌شنبه گذشته در برابر مغازه او پارک شده و کسی سراغ آن نیامده است. این مکان در نزدیکی همان جایی است که فرد ایرانی با بمب‌های خود، ابتدا به یک راننده تاکسی و سپس به دو نفر از نیروهای پلیس بانکوک حمله کرد و در همانجا، هر دو پای این ایرانی بر اثر انفجار بمب‌های خودش قطع شد.

پلیس تایلند تایید کرده است که اثر انگشت ایرانی دیگر در ماجرای روز سه‌شنبه تایلند، مسعود صداقت‌زاده، ۳۲ ساله، بر روی همین موتورسیلکت به دست آمده است.

پلیس تایلند توانسته است ردگیری کند که مسعود صداقت زاده موتورسیکلت را از مغازه‌ای در محله «کلونگ تان» به مبلغ ۲۶ هزار و ۴۰۰ «بت» (واحد پول تایلند) خریداری کرده بود.

پلیس تایلند روز شنبه نیز تایید کرد که تدابیر امنیتی را در شش فرودگاه بزرگ این کشور شدت بخشیده است؛ دادن ویزا در فرودگاه‌های تایلند به ایرانیان ممنوع شده است و بر اساس دستور معاون نخست وزیر تایلند قرار است بررسی شود که آیا سفر ایرانیان به تایلند به دلیل داشتن «حکومت مشکل آفرین» این کشور، باید لغو شود یا خیر.

شش فرودگاه بزرگی که شامل تدابیر جدید امنیتی شده، از این قرار است: «سوبارناباهومی» (فرودگاه عظیم بانکوک)، «دون موانگ»، «چانگ مای»، «چانگ رای»، «هات یای» و فرودگاه شهر ساحلی «پوکت».

افزون بر این‌ها، متروی بانکوک و تشکیلات قطارهای پایتخت تایلند که یک کلان شهر است، شامل تدابیر امنیتی سخت‌گیرانه جدید شده است.

رسانه‌های اسراییل نیز یک‌شنبه گزارش دادند که اسراییل به تایلند در مورد وقوع خطرات مشخص دیگر، اطلاعات «موثقی هم‌راه با جزییات» داده است.

این روی‌دادها در حالی است که تعقیب یک مرد ایرانی ۵۲ ساله که احتمال داده می شود رهبر تیم اعزامی تروریستی ایرانی اخیر به این کشور باشد، ادامه دارد و هم‌زمان، تایلند هم‌چنان در انتظار استرداد مسعود صداقت‌زاده از کشور مالزی است.

نام مرد ایرانی که در مظان این اتهام است در گذرنامه وی «جواد نیک‌خواه فرد» عنوان شده که مربی کاربرد مواد منفجره برای سایر اعضای تیم بوده است.

بر اساس تحقیقات پلیس تایلند، «جواد نیک‌خواه‌فرد» سه‌شنبه گذشته با یک ساک بزرگ از خانه‌ای تیمی که از قبل برای این نیروها اجاره شده بود، خارج شد در حالی که در روزهای پیش از آن، چند بار به همان خانه که یک زن ایرانی از قبل اجاره کرده بود، رفت و آمد داشته است.

تازه ترین شواهد منتشره در تایلند نشان می دهد که گذرنامه صادره برای زنی که نام او «لیلا روحانی» قید شده است و هم‌چنین گذرنامه «جواد نیک‌خواه‌فرد»، نه تنها در یک روز از سوی اداره گذرنامه جمهوری اسلامی صادر شده است، بلکه شماره گذرنامه آن‌ها نیز به یک‌دیگر نزدیک است.

بیشتر بخوانید:

«انفجار بانکوک ربطی به ایران نداشته است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,