Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
یکم اسفند- بیستم فوریه

«تقویم‌ تاریخ یکم اسفند»

2012 February 20

رادیو کوچه

1902میلادی- «انسل آدامز» (Ansel Easton Adams) عکاس آمریکایی در «سانفراسیسکو» در چنین روزی متولد شد. شهرت وی بیش‌تر به دلیل عکس‌های او از طبیعت و چشم‌اندازهای غرب آمریکا است . وی ۱۲ ساله بود که پدر و مادرش به استعداد او در موسیقی پی‌بردند و مشغول یادگیری پیانو شد. در سال 1916 به عکاسی علاقه مند و اولین گزارش تصویریش را در ۲۰ سالگی به چاپ رساند. چاپ کتاب «مقدمه‌ای بر عکاسی»، تاسیس بخش عکاسی موزه «هنرهای مدرن نیویورک» و برگزاری نمایشگاه انفرادی «مکان آمریکایی»، از فصل‌های کارنامه عکاسی او هستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1962میلادی-  سفینه «مرکوری»  «جان کلین» (John Glenn) نخستین فضانورد آمریکایی را به فضا برد. او سرگرد ارتش آمریکا و از نظر جسمانی بسیار قوی بود. به این ترتیب آمریکایی‌ها دردوران ریاست جمهوری «جان کندی» عقب افتادگی خود را از شوروی در زمینه فضا جبران کردند. مرکوری که کلین را به «کیهان» برده بود، سه بار با سرعت متوسط ۲۸هزارکیلومتر در ساعت به دور زمین چرخید. و در نقطه تعیین شده از قبل در شرق جزایر «باهاماس» فرود آمد. کلین طی پرواز از فرمان دستی استفاده کرد و باهیچ گونه مشکلی طی پرواز برخورد نکرد. هنگامی که مرکوری در اقیانوس فرود آمد. جان کلین در کمال تندرستی از سفینه خارج و وارد کشتی، گشتی امریکایی که منتظر او بودند شد. وی دربازگشت به زمین با استقبال عجیب مردم آمریکا روبرو شد.

1986 میلادی- نخستین بخش از ایست‌گاه فضایی «میر» (MIR) در چنین روزی توسط سازمان فضایی اتحاد جماهیر شوروی به فضا پرتاب شد. ایست‌گاه فضایی میر به روسی به معنی مهر و دوستی که برگرفته از مهر (میترا) است. میر نخستین ایست‌گاه پژوهشی بشری در فضا بود که انسان به‌طور درازمدت در آن سکونت داشت. این ایست‌گاه جانشین ایست‌گاههای «سالیوت» شد.

1988 میلادی- «ریحانا» (Rihanna) در شهر «سنت مایکل» در کشور «باربادوس» متولد شد. او خواننده سبک «پاپ» و «ریتم»، طراح مد و مانکن است. ریحانا اولین خواننده زن و دومین هنرمند باربادوسی است که موفق به دریافت جایزه «گرمی» شده‌است. وی آلبوم خود را با نام «دختری مثل من» به فروش‌گاه‌های شهر روانه کرد. سال بعد نیز با آلبوم «دختر خوب بد» شد منتقدان را متعجب کرد. ریحانا تاکنون 4 جایزه گرمی، 5 جایزه«امریکن موزیک اواردز» و 18 جایزه «بیلبورد موزیک اواردز» دریافت کرده. ریحانا جوان‌ترین خواننده و برترین هنرمند ترانه‌های دیجیتال دهه  2000 در تاریخ بیلبورد است . ریحانا تاکنون موفق به فروش 20 میلیون نسخه آلبوم و 60 میلیون تک آهنگ در سرتاسر جهان شده است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1329 خورشیدی- علامه «علی‌اکبر دهخدا» با تلاش فراوان جمعیت مبارزه با بی‌سوادی را تاسیس کرد.

1369 خورشیدی- در چنین روزی دومین دوره مجلس خبرگان رهبری گشایش یافت و «آیت‌اله مشکینی» به عنوان رییس مجلس خبرگان و «آیت‌اله هاشمی رفسنجانی» به عنوان نایب رییس اول انتخاب شدند.

مجلس خبرگان رهبری مجلسی متشکل از فقیه‌های «واجد شرایط» است که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی مقرر شده‌ تا پس از مرگ آیت‌اله خمینی تشکیل شود. مدت هر دوره‌ی این مجلس هشت سال است.

1619 میلادی- ناخدای یک کشتی هلندی 20 سیاه‌پوست را که در آفریقا شکار شده بودند به آمریکای شمالی برد و به مهاجران انگلیسی این منطقه فروخت و با این عمل کار انتقال برده از آفریقا به آمریکا آغاز شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,