Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

«ناوهای ایرانی در بندر سوریه هشداری برای آمریکا»

2012 February 20

خبر / رادیو کوچه

ناوگروه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، شامل ناو جنگی شهید قندی و ناو لجستیکی خارک پس از عبور از کانال سوئز، روز یک‌شنبه، 19 فوریه، در بندر طرطوس سوریه در شمال غربی این کشور پهلو گرفته‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، این ناوگروه درصدد آموزش نیروی دریایی سوریه است که به مدت سه روز در این مکان کارورزی صورت خواهد گرفت.

به گزارش خانه ملت، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، حضور ناوگروه نیروی دریایی این کشور در سواحل سوریه را حاوی پیامی روشن برای آمریکا دانست و گفت: «در صورت اشتباه استراتژیک آمریکا در سوریه، احتمال پاسخ کوبنده ایران، روسیه و چند کشور دیگر به آمریکا وجود دارد.»

ناوگروه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی پس از حرکت از آب‌های ایران و عبور از تنگه باب‌المندب، در بندر جده عربستان پهلو گرفت و پس از آن به سوی کانال سوئز حرکت کرد.

این برای دومین بار است که پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، کشتی‌های جنگی ایران از این کانال عبور می‌کنند.

در زمان حکومت حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر، دولت این کشور چنین اجازه‌ای به ایران نمی‌داد.

از سویی دیگر دریادار حبیب‌اله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی گفته است که ماموریت این ناوگروه اعلام «پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه» و نمایش «اقتدار» جمهوری اسلامی است.

هم‌چنین ژانویه امسال، ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسف برای سه روز در بندر طرطوس پهلو گرفت و برخی تحلیل‌گران، حضور این ناو هواپیمابر روسی در بندر سوری را حاوی پیامی برای آمریکا برای عدم مداخله در بحران سوریه دانستند.

بندر طرطوس، تنها پای‌گاه نظامی روسیه در دریای مدیترانه به شمار می‌رود و این کشور نگران است که در صورت سقوط بشار اسد و با روی کار آمدن دولت جدیدی که مورد حمایت آمریکا باشد، ادامه فعالیتش در این بندر مختل شود.

بیشتر بخوانید:

«عبور ناوچه‌های جنگی ایران از کانال سوئز»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,