Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
علی مطهری نماینده منتقد دولت:

«باید بتوان از آیت‌اله خامنه‌ای انتقاد کرد»

2012 February 20

خبر / رادیو کوچه

علی مطهری، از نمایندگان اصول‌گرای مجلس و منتقد دولت، با انتقاد از افرادی که آن‌ها را «مریدان» رهبر جمهوری اسلامی خوانده که مانع انتقاد از او می‌شوند، گفته است که «باید بتوان از رهبر انتقاد کرد و او هم پاسخ دهد.»

به گزارش خبرآنلاین، آقای مطهری تصریح کرد: «باید این تفکر جا بیفتد که جای‌گاه و ابهت فرماندهی رهبری محفوظ بماند، ولی در عین حال از او هم بشود انتقاد کرد و او پاسخ بدهد. اگر این تفکر نهادینه شود بسیاری از ایراداتی که به اصل ولایت فقیه وارد می‌کنند، دفع می‌شود.»

او تاکید کرد که در این شرایط دیگر «آن‌چنان که عبدالکریم سروش می‌گوید، ولایت فقیه مساوی با استبداد، پادشاهی و سلطانیزم شناخته نمی‌شود.»

آقای سروش پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به آیت‌اله خامنه‌ای، خواستار کناره‌گیری او از قدرت شده بود.

او در نامه خود به آیت الله خامنه‌ای نوشته بود که او «نطق و منطقش خشکیده و بهتر است خود ردای نابه‌اندام ریاست را از تن بیرون کند و به مسجد کرامت مشهد که پیش از انقلاب به آن رفت و آمد داشته بازگردد.»

علی مطهری گفته است که آیت‌اله خامنه‌ای، «می‌گویند مردم می‌توانند به من انتقاد کنند و رهبری هم باید پاسخ‌گو باشد. ایشان این موضوع را چندبار گفته‌اند و در مجالس مختلف هم سوالاتی از ایشان شده است و با روی باز پاسخ داده‌اند. این‌که این نوع انتقادها در عمل زیاد رخ نمی‌دهد، بحث دیگری است. و این‌که مجلس خبرگان رهبری به وظایفش درست عمل نمی‌کند باز بحث دیگری است.»

این در حالی است که در سال‌های اخیر و پس از انتخابات ریاست جمهوری 88 در ایران، تعدادی از مخالفان دولت جمهوری اسلامی که به اتهام‌هایی از قبیل توهین به رهبری در زندان به‌سر می‌برند، افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

«هرکس می‌تواند نظر بدهد حتا خلاف نظر رهبر»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,