Saturday, 18 July 2015
21 September 2020

«خبرهای بیستم فوریه ۲۰۱۲»

2012 February 20

به دستور دادگاه ویژه روحانیت،

«مهروموم شدن منزل و دفتر آیت‌اله منتظری در قم»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

احمد منتظری، فرزند آیت‌اله حسینعلی منتظری روز یک‌شنبه، 19 فوریه، اعلام کرد ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و دادگاه ویژه روحانیت قم بعد‌از‌ظهر امروز ورودی کتاب‌خانه و منزل آیت‌اله منتظری را مسدود کرده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، احمد منتظری هم‌چنین تاکید کرد که این افراد بعضی از اموال و وسایل منزل آیت‌اله منتظری را هم با خود بردند.

آقای منتظری هم‌چنین در اطلاعیه‌ای که روی سایت آیت‌اله منتظری منتشر کرده، نوشته است که ورودی یکی از اطاق‌های منزل خود او که محل پاسخ‌گویی به مراجعان بوده است هم مهر و موم شده و وسایلی مانند لپ‌تاپ، پول نقد و مجموعه آثار آیت‌اله منتظری از درون آن جمع‌آوری و توقیف شده است.

آیت‌اله منتظری از مراجع تقلید قم و سرشناس‌ترین منتقد آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بود که در جریان اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ از معترضان حمایت کرد.

او در آخرین روزهای پاییز همان سال درگذشت و گروه بزرگی از معترضان و مخالفان حکومت جمهوری اسلامی در مراسم تشییع پیکر او شرکت کردند.

………………………………………….

 وزرات نفت جمهوری اسلامی:

«توقف صادرات نفت ایران به شرکت‌های انگلیسی و فرانسوی»

خبر / رادیو کوچه

وزرات نفت جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، 19 فوریه، اعلام کرد این کشور فروش نفت خام به شرکت‌های نفتی بریتانیایی و فرانسوی را متوقف کرده است.

شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی جمهوری اسلامی، به نقل از علیرضا نیکزاد‌رهبر، یکی از سخن‌گویان وزارت نفت نوشته است که ایران نفت خود را به مشتریان جدید خواهد فروخت.

سخن‌گوی وزارت نفت جمهوری اسلامی گفته است: «در پی اعلام رسمی وزارت امورخارجه، وزارت نفت از تحویل نفت خام به شرکت‌های انگلیسی و فرانسوی خودداری کرده است.»

آقای نیکزاد‌رهبر هم‌چنین با بیان این که ایران مشکلی در فروش و صادرات نفت خام ندارد افزوده است: «ما مشتریان نفت خود را داریم و موارد جای‌گزین برای فروش نفت این شرکت‌ها در نظر گرفته شده است.»

فرانسه در نیمه اول سال ۲۰۱۱ حدود ۲ درصد از نفت خام صادراتی ایران را خریده بود، اما میزان نفت وارداتی بریتانیا از ایران ناچیز است.

این در حالی است که اعضای اتحادیه اروپا پیش‌تر موافقت خود را با متوقف کردن واردات نفت خام از ایران از اول ماه ژوئیه اعلام کرده بودند.

وزیر نفت ایران در واکنش به این تصمیم هشدار داده بود که ممکن است ایران فروش نفت خام به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را زودتر متوقف کند.

چهار روز پیش و در پی احضار سفیران شش کشور اروپایی به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز خبر قطع فروش نفت ایران به اروپا منتشر شد، اما وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی این خبر را تکذیب کرد و تاکید کرد که این تنها یک «اولتیماتوم» بوده است.

با این حال قیمت نفت در اثر انتشار گزارش مذکور حدود دو دلار در هر بشکه افزایش یافته بود.

از سویی دیگر یک مقام آگاه در گفت‌وگویی با رسانه منسوب به سپاه پاسداران، با رد خبر بسنده کردن ایران به «اولتیماتوم»، اعلام کرد شیرهای نفت ایران به‌طور قطع به روی 6 کشور اروپایی بسته می‌شود.

………………………………………….

وزیر خارجه جمهوری اسلامی:

«ادامه مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+5 در استانبول»

خبر / رادیو کوچه

قرار است روز دوشنبه، 20 فوریه، هیتی بلندپایه از مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران سفر کند، در همین حال علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفته است مذاکرات آتی ایران با گروه 1+5 درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، در استانبول برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، در کنفرانسی مطبوعاتی در تهران گفته است که در نامه جمهوری اسلامی به مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «به مذاکرات در اسرع وقت اشاره شده است.»

پیش از این گزارش شده بود که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی در نامه‌ای به کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آمادگی خود را برای ادامه گفت‌وگوهای هسته‌ای با گروه 1+5 اعلام کرده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است که در این نامه پیشنهاد شده بود مکان مذاکرات استانبول باشد و «حدود دو ماه پیش نیز در این رابطه با کاترین اشتون صحبتی داشتیم.»

او اضافه کرد: «وزیر امور خارجه ترکیه (احمد داوود اوغلو) اعلام کرده است که این کشور آمادگی میزبانی را دارد و این اعلام آمادگی به مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام شد.»

آقای صالحی گفت: «ما منتظر پاسخ طرف مقابل هستیم و علی‌القاعده مکان مذاکره شهر استانبول است.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با بیان این که ما به دنبال مکانیزمی برای برون رفت به صورت برد-برد از موضوع هسته‌ای هستیم، گفته است: «ما وضعیت طرف مقابل را درک می‌کنیم که می‌خواهد به صورت آبرومندانه از وضعیت فعلی خارج شود و آمادگی داریم تا شرایط لازم را برای خروج آبرومندانه آن‌ها فراهم کنیم.»

از سویی دیگر کاترین اشتون گفته است که گروه 1+5 در حال بررسی و رایزنی درباره نامه آقای جلیلی است.

………………………………………….

 به دلیل اعتراض به خشونت‌ها‌ در سوریه،

«فراخواندن سفیر مصر از سوریه»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 19 فوریه، دولت مصر در واکنش به روی‌دادهای اخیر در سوریه، سفیرش را از دمشق فراخوانده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی مصر، این اقدام نشانه‌ای از افرایش فشارها بر بشار اسد، رییس جمهوری سوریه است.

دولت مصر در حالی سفیرش را از دمشق فراخوانده که پیش‌تر کشورهای عرب حوزه خلیج پارس در اعتراض به سرکوب و کشتار معترضان در سوریه، سفرایشان را از سوریه فراخوانده بودند.

کشورهای حوزه خلیج پارس هم‌چنین در اوایل ماه جاری میلادی، سفرای سوریه را از کشورهایشان اخراج کردند.

………………………………………….

مقام‌های مصری اعلام کردند‌:

«تعویق در اعلام تاریخ انتخابات ریاست جمهوری مصر»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 19 فوریه، مقام‌های مصری اعلام کردند‌ در مورد تعیین تاریخ برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری آن کشور پس از سقوط حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین، به توافق نرسیده‌اند.

رییس کمیسیون انتخاباتی مصر در جریان یک کنفرانس خبری که قرار بود تاریخ برگزاری انتخابات در آن اعلام شود، به رسانه‌ها اطلاع داد که چنین تاریخی فعلن اعلام نخواهد شد.

پیش‌تر یکی از مقامات مصر گفته بود که این رای‌گیری در ماه مه برگزار خواهد شد و یک مقام دیگر هم زمان برگزاری انتخابات را ماه ژوئن اعلام کرده بود.

این در حالی است که هم‌چنان درگیری‌هایی پراکنده میان معترضان و شورای نظامی حاکم بر این کشور صورت می‌گیرد. معترضان خواهان برگزاری هرچه سریع‌تر انتخابات و انتقال قدرت از شورای نظامی به غیرنظامیان هستند.

………………………………………….

در پی انفجارهای بانکوک،

«عدم ارایه ویزا به شهروندان ایرانی در تایلند»

خبر / رادیو کوچه

پلیس تایلند روز یک‌شنبه، 19 فوریه، اعلام کرد در ادامه تحقیقاتی که درباره ارتباط میان شماری از شهروندان ایرانی با انفجارهای روز سه‌شنبه بانکوک انجام داده است، موفق شده که یک دست‌گاه موتورسیکلت مربوط به این انفجارها را نیز بیابد.

پلیس اعلام کرده است که احتمالن قرار بوده این موتورسیکلت از سوی تیم ایرانی اعزامی به تایلند در برای هدف قرار دادن دیپلمات‌های اسراییلی استفاده شود.

به گزارش روزنامه «بانکوک پست»، صاحب مغازه‌ای گفته بود که یک دست‌گاه موتورسیکلت از نوع هوندا از روز سه‌شنبه گذشته در برابر مغازه او پارک شده و کسی سراغ آن نیامده است. این مکان در نزدیکی همان جایی است که فرد ایرانی با بمب‌های خود، ابتدا به یک راننده تاکسی و سپس به دو نفر از نیروهای پلیس بانکوک حمله کرد و در همانجا، هر دو پای این ایرانی بر اثر انفجار بمب‌های خودش قطع شد.

پلیس تایلند تایید کرده است که اثر انگشت ایرانی دیگر در ماجرای روز سه‌شنبه تایلند، مسعود صداقت‌زاده، ۳۲ ساله، بر روی همین موتورسیلکت به دست آمده است.

پلیس تایلند توانسته است ردگیری کند که مسعود صداقت زاده موتورسیکلت را از مغازه‌ای در محله «کلونگ تان» به مبلغ ۲۶ هزار و ۴۰۰ «بت» (واحد پول تایلند) خریداری کرده بود.

پلیس تایلند روز شنبه نیز تایید کرد که تدابیر امنیتی را در شش فرودگاه بزرگ این کشور شدت بخشیده است؛ دادن ویزا در فرودگاه‌های تایلند به ایرانیان ممنوع شده است و بر اساس دستور معاون نخست وزیر تایلند قرار است بررسی شود که آیا سفر ایرانیان به تایلند به دلیل داشتن «حکومت مشکل آفرین» این کشور، باید لغو شود یا خیر.

شش فرودگاه بزرگی که شامل تدابیر جدید امنیتی شده، از این قرار است: «سوبارناباهومی» (فرودگاه عظیم بانکوک)، «دون موانگ»، «چانگ مای»، «چانگ رای»، «هات یای» و فرودگاه شهر ساحلی «پوکت».

افزون بر این‌ها، متروی بانکوک و تشکیلات قطارهای پایتخت تایلند که یک کلان شهر است، شامل تدابیر امنیتی سخت‌گیرانه جدید شده است.

رسانه‌های اسراییل نیز یک‌شنبه گزارش دادند که اسراییل به تایلند در مورد وقوع خطرات مشخص دیگر، اطلاعات «موثقی هم‌راه با جزییات» داده است.

این روی‌دادها در حالی است که تعقیب یک مرد ایرانی ۵۲ ساله که احتمال داده می شود رهبر تیم اعزامی تروریستی ایرانی اخیر به این کشور باشد، ادامه دارد و هم‌زمان، تایلند هم‌چنان در انتظار استرداد مسعود صداقت‌زاده از کشور مالزی است.

نام مرد ایرانی که در مظان این اتهام است در گذرنامه وی «جواد نیک‌خواه فرد» عنوان شده که مربی کاربرد مواد منفجره برای سایر اعضای تیم بوده است.

بر اساس تحقیقات پلیس تایلند، «جواد نیک‌خواه‌فرد» سه‌شنبه گذشته با یک ساک بزرگ از خانه‌ای تیمی که از قبل برای این نیروها اجاره شده بود، خارج شد در حالی که در روزهای پیش از آن، چند بار به همان خانه که یک زن ایرانی از قبل اجاره کرده بود، رفت و آمد داشته است.

تازه ترین شواهد منتشره در تایلند نشان می دهد که گذرنامه صادره برای زنی که نام او «لیلا روحانی» قید شده است و هم‌چنین گذرنامه «جواد نیک‌خواه‌فرد»، نه تنها در یک روز از سوی اداره گذرنامه جمهوری اسلامی صادر شده است، بلکه شماره گذرنامه آن‌ها نیز به یک‌دیگر نزدیک است.

………………………………………….

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

«ناوهای ایرانی در بندر سوریه هشداری برای آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

ناوگروه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، شامل ناو جنگی شهید قندی و ناو لجستیکی خارک پس از عبور از کانال سوئز، روز یک‌شنبه، 19 فوریه، در بندر طرطوس سوریه در شمال غربی این کشور پهلو گرفته‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، این ناوگروه درصدد آموزش نیروی دریایی سوریه است که به مدت سه روز در این مکان کارورزی صورت خواهد گرفت.

به گزارش خانه ملت، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، حضور ناوگروه نیروی دریایی این کشور در سواحل سوریه را حاوی پیامی روشن برای آمریکا دانست و گفت: «در صورت اشتباه استراتژیک آمریکا در سوریه، احتمال پاسخ کوبنده ایران، روسیه و چند کشور دیگر به آمریکا وجود دارد.»

ناوگروه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی پس از حرکت از آب‌های ایران و عبور از تنگه باب‌المندب، در بندر جده عربستان پهلو گرفت و پس از آن به سوی کانال سوئز حرکت کرد.

این برای دومین بار است که پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، کشتی‌های جنگی ایران از این کانال عبور می‌کنند.

در زمان حکومت حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر، دولت این کشور چنین اجازه‌ای به ایران نمی‌داد.

از سویی دیگر دریادار حبیب‌اله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی گفته است که ماموریت این ناوگروه اعلام «پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه» و نمایش «اقتدار» جمهوری اسلامی است.

هم‌چنین ژانویه امسال، ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسف برای سه روز در بندر طرطوس پهلو گرفت و برخی تحلیل‌گران، حضور این ناو هواپیمابر روسی در بندر سوری را حاوی پیامی برای آمریکا برای عدم مداخله در بحران سوریه دانستند.

بندر طرطوس، تنها پای‌گاه نظامی روسیه در دریای مدیترانه به شمار می‌رود و این کشور نگران است که در صورت سقوط بشار اسد و با روی کار آمدن دولت جدیدی که مورد حمایت آمریکا باشد، ادامه فعالیتش در این بندر مختل شود.

………………………………………….

علی مطهری نماینده منتقد دولت:

«باید از آیت‌اله خامنه‌ای انتقاد کرد»

خبر / رادیو کوچه

علی مطهری، از نمایندگان اصول‌گرای مجلس و منتقد دولت، با انتقاد از افرادی که آن‌ها را «مریدان» رهبر جمهوری اسلامی خوانده که مانع انتقاد از او می‌شوند، گفته است که «باید بتوان از رهبر انتقاد کرد و او هم پاسخ دهد.»

به گزارش خبرآنلاین، آقای مطهری تصریح کرد: «باید این تفکر جا بیفتد که جای‌گاه و ابهت فرماندهی رهبری محفوظ بماند، ولی در عین حال از او هم بشود انتقاد کرد و او پاسخ بدهد. اگر این تفکر نهادینه شود بسیاری از ایراداتی که به اصل ولایت فقیه وارد می‌کنند، دفع می‌شود.»

او تاکید کرد که در این شرایط دیگر «آن‌چنان که عبدالکریم سروش می‌گوید، ولایت فقیه مساوی با استبداد، پادشاهی و سلطانیزم شناخته نمی‌شود.»

آقای سروش پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به آیت‌اله خامنه‌ای، خواستار کناره‌گیری او از قدرت شده بود.

او در نامه خود به آیت الله خامنه‌ای نوشته بود که او «نطق و منطقش خشکیده و بهتر است خود ردای نابه‌اندام ریاست را از تن بیرون کند و به مسجد کرامت مشهد که پیش از انقلاب به آن رفت و آمد داشته بازگردد.»

علی مطهری گفته است که آیت‌اله خامنه‌ای، «می‌گویند مردم می‌توانند به من انتقاد کنند و رهبری هم باید پاسخ‌گو باشد. ایشان این موضوع را چندبار گفته‌اند و در مجالس مختلف هم سوالاتی از ایشان شده است و با روی باز پاسخ داده‌اند. این‌که این نوع انتقادها در عمل زیاد رخ نمی‌دهد، بحث دیگری است. و این‌که مجلس خبرگان رهبری به وظایفش درست عمل نمی‌کند باز بحث دیگری است.»

این در حالی است که در سال‌های اخیر و پس از انتخابات ریاست جمهوری 88 در ایران، تعدادی از مخالفان دولت جمهوری اسلامی که به اتهام‌هایی از قبیل توهین به رهبری در زندان به‌سر می‌برند، افزایش یافته است.

 ………………………………………….

صبح روز دوشنبه، 20 فوریه صورت گرفت،

«ورود بازرسان آژانس اتمی به ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، تیم بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ریاست هرمان نکائرتس صبح دوشنبه، 20 فوریه، وارد تهران شده‌اند.

نکائرتس پیش از عزیمت به ایران به هم‌راه 5 تن از اعضای تیم در فرودگاه وین گفته بود «امیدوارم اقامت دو روزه ما خوب و سازنده باشد.»

او افزود‌: «اولویت ما بررسی ابعاد نظامی برنامه اتمی ایران است. در گفت‌وگو با مقامات ایرانی می‌خواهیم به نتایج واقعی برسیم.»

دیدار بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از آغاز مذاکرات بین ایران و گروه 1+5 صورت می‌گیرد.

این دیدار در حالی صورت گرفته است که اختلاف ایران و کشورهای غربی بر سر برنامه اتمی این کشور طی ماه‌های گذشته به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

اتحادیه اروپا واردات نفت از ایران و بانک مرکزی این کشور را تحریم کرد و به دنبال آن واحد پول ایران به شکل بی‌سابقه‌ای ارزش خود را در مقابل دلار و دیگر ارزهای خارجی از دست داد.

از سوی دیگر اسراییل بارها تاکید کرد ممکن است برای برخورد نظامی با ایران بدون مشورت با واشینگتن وارد عمل شود. این واکنش در پی تهدید ایران به بستن تنگه هرمز با افزایش تحریم‌ها هم‌راه بود.

لازم به اشاره است روز گذشته وزارت نفت جمهوری اسلامی اعلام کرد که از این پس نفت خام را به هیچ شرکت بریتانیایی و فرانسوی تحویل نمی‌دهد.

………………………………………….

در یک کنفرانس خبری عنوان شد،

«حمایت مرکل از نامزد ریاست جمهوری مخالفان در آلمان»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 20 فوریه، خانم مرکل، صدراعظم آلمان حمایت خود را از یواخیم گاوک، نامزد احزاب مخالف برای ریاست جمهوری این کشور اعلام کرده است. آقای گاوک از فعالان حقوق بشر در آلمان شرقی پیشین و یک کشیش پروتستان است.

احزاب سبز و سوسیال دموکرات او برای جای‌گزینی کریستیان وولف، رییس جمهوری مستعفی آلمان که جمعه از سمت خود کناره‌گیری کرد، نامزد کرده‌اند.

مخالفان یک بار دیگر نیز آقای گاوک را در سال ۲۰۱۰ برای ریاست جمهوری نامزد کرده بودند که در آن زمان مورد مخالفت خانم مرکل قرار گرفت.

ریاست جمهوری آلمان یک سمت تشریفاتی است.

این بار به نظر می رسد آقای گاوک با پشتیبانی همه احزاب عمده در آلمان به ریاست جمهوری برسد.

یواخیم گاوک که ۷۲ سال سن دارد یک فعال حقوق بشر شناخته شده است و پس از اتحاد دو آلمان مدیریت آرشیو پلیس مخفی آلمان شرقی را برعهده گرفت.

خانم مرکل که در یک کنفرانس خبری حمایت خود را از آقای گاوک اعلام می‌کرد، گفت: «فراموش نکنیم که انقلاب مسالمت آمیز آلمان شرقی را مدیون کشیشانی مانند گووک هستیم.»

خانم مرکل که خود در آلمان شرقی بزرگ شده، فرزند یک کشیش پروتستان است.

کریستیان وولف پس از متهم شدن به فساد مالی و درخواست دادستان‌ها برای صلب مصونیت قضایی او، از سمت خود استعفا داد.

 ………………………………………….

پس از شرکت در راه‌پیمایی بازداشت شدند،

«حضور جمعی از بازداشت‌شدگان ۲۵ بهمن 90 در زندان اوین»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، یازده تن از بازداشت‌شدگان راه‌پیمایی ۲۵ بهمن سال جاری، در قرنطینه اندرزگاه ۷ زندان اوین نگه‌داری می‌شوند.

25 بهمن سال گذشته راه‌پیمایی حمایت از انقلاب‌های مصر و تونس به دعوت رهبران مخالفان در ایران برگزار شد و امسال نخستین سال‌گرد آن بود.

به گزارش هرانا، غلام‌حسین قاسمی، فرشاد اژیده، حمید عابدینی، محمد‌علی عبدلی، محسن مرادی، غلامحسین آذری‌نجف‌آبادی، حامد اصلانی، علی شکر‌چی، علی آزاد، طوفان هاتفی، مسعود کرمی از جمله شهروندان تهرانی هستند که در اعتراضات ۲۵ بهمن ماه در نقاط مختلف تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

دو تن از بازداشت شدگان فوق پژمان ظفرمند و فرشاد اژیده با سپرده قرار وثیقه و یا کفالت از زندان اوین به صورت موقت آزاد شدند و علی شکرچی از قرنطینه اندرزگاه ۷ به بند ۲۰۹ زندان اوین جهت انجام بازجویی منتقل شده است.

گفتنی است مسعود کرمی یکی از بازداشت‌شدگان ۲۵ بهمن دارای تابعیت دوگانه ایرانی – نروژی است.

………………………………………….

از سوی دادگاه تجدید‌نظر استان آذربایجان تایید شد،

«شش‌سال حبس محکومیت کیان وکیل دادگستری»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، هوتن کیان، وکیل دادگستری که در جریان پرونده سکینه آشتیانی بازداشت شده بود از سوی دادگاه تجدید‌نظر استان آذربایجان شرقی به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

سکینه آشتیانی، زن محکوم به سنگ‌سار که پس از مدتی حکم وی معلق و گفته می‌شود ممکن است تبدیل به حکم اعدام شود.

به گزارش هرانا، نقی محمودی وکیل دادگستری ضمن تایید خبر محکومیت قطعی آقای کیان خاطر نشان کرد: «آقای هوتن کیان پیش‌تر از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز به یک سال حبس و از سوی شعبه ۱۰۱ جزایی و عمومی تبریز به ۵ سال حبس محکوم شده بود.»

هوتن کیان به هنگام ملاقات با دو خبرنگار آلمانی و فرزند سکینه محمدی‌آشتیانی (سجادقادر‌زاده) در دفتر کار خود در تبریز بازداشت و پس از صدور حکم بدوی به زندان مرکزی تبریز منتقل شد.

آقای محمودی در ادامه افزود: «دادگاه تجدید‌نظر استان در حالی وی را به شش سال حبس قطعی محکوم کرده است که وی از حق دست‌رسی به وکیل و یا معرفی آن به دادگاه نیز محروم بوده است.»

لازم به ذکر است این زندانی پرونده دیگری در تهران به اتهام جاسوسی دارد که از روند طی شده قضایی آن اطلاعی در دست نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,