Saturday, 18 July 2015
22 September 2020
دوم اسفند- بیست‌ویکم فوریه

«تقویم تاریخ دوم اسفند»

2012 February 21

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1893 میلادی- «آندرس سگوویا» (Andres Segovia) یکی از بزرگ‌ترین گیتاریست‌های سبک کلاسیک در اسپانیا متولد شد. او به «پدر حرکت جهانی گیتار کلاسیک مدرن» معروف است. نوازندگی گیتار کلاسیک و ارتقا آن به یک ساز اصلی ارکستر را مطرح و تکنیک‌های مختلف نوازندگی گیتار، قطعات جدید و سبک‌های مختلف را پایه‌ریزی کرد و پادشاه «خوان کارلوس اول» به وی لقب «برجسته‌ترین لرد مارکیز از سالبورنا» داد.

در شهر گرانادا به تحصیل در رشته گیتار پرداخت. چند سال بعد در کنسرتی که در مادرید به نمایش گذاشت قطعاتی از «فرانسیسکو تارگا» و «یوهان سباستین باخ» را که خود او تنظیم کرده بود اجرا کرد. وی کار نواختن گیتار را با انگشتان و ناخن‌هایش که موجب می‌شد صدایی تند و تیز ایجاد کند دنبال کرد، و به کمک این تکنیک دامنه صداهایی که می‌توانست ایجاد کند به مراتب بیش‌تر بود.

1916 میلادی- نبرد «وردن» (Battle of Verdun) در فرانسه آغاز شد. نیروهای آلمان به قصد تصرف پاریس، به شهر «وردن» و استحکامات نظامی اطراف آن، حمله کردند. نیروهای فرانسه پیش‌روی آلمانی‏ها را متوقف کردند و اول ژوییه، نیروهای انگلیس و فرانسه دست به تهاجم وسیعی در شمال غربی فرانسه زدند و پس از پنج ماه نبرد سنگین، یکی از وسیع‏ترین عملیات‏های نظامی در طول جنگ جهانی اول رقم خورد. در این جنگ، برای اولین بار از تانک استفاده شد.

کارشناسان نظامی آلمان این نبرد را سرآغاز شکست آلمان در جنگ جهانی اول عنوان کردند. این نبرد سرانجام پس از ده ماه در دسامبر 1916 به پایان رسید. تلفات گسترده این جنگ، علاوه بر وسعت عملیات نظامی و به کار گرفتن سلاح‏های جدید جنگی، ناشی از استفاده وسیع از گازهای سمی و سلاح‏های شیمیایی بود.

1965 میلادی- «مالکوم ایکس» (Malcolm X) مدافع حقوق سیاه‌پوستان آمریکایی در یک سخن‌رانی در نیویورک کشته شد. مالکوم با نگرش ظلم‌های وارده بر سیاهان آمریکا در صدد رفع معضلات بر‌آمد و سپس به اسلام گروید و در راه احیای حقوق مدنی و سیاسی سیاهان آمریکا گام‌های موثری برداشت‌.

او به خاطر یک جنایت زیر زمینی در نیویورک در سال 1945 به زندان رفت، عضو جامعه‌ی اسلام و پس از آزادی در سال 1952 رهبر جامعه‌ی مسلمان آمریکا شد اما به خاطر تنش با رییس سازمان مسلمانان آمریکایی، این سازمان را ترک کرد و پس از سفر به حج، کشورهای خاورمیانه و آفریقایی کم‌تر از یک سال بعد از آن کشته شد.

 1369 خورشیدی- «عبدالرحمن شرفکندی» ملقب به «هژار» (به کردی: هه‌ژار)، از نویسندگان، مترجمان و شاعران کرد ایران در روزی چون امروز درگذشت. هه‌ژار در جمهوری کردستان به هم‌راه «ماموستا هیمن» به عنوان شاعر ملی کردستان انتخاب شد. وی هم‌چنین در جنبش آزادی‌خواهی کردستان عراق به رهبری «مصطفی بارزانی» نیز مشارکت داشت. از کارهای برجسته او ترجمه کتاب «قانون در طب» بوعلی سینا از عربی به فارسی، ترجمه «رباعیات خیام از فارسی به کردی» و «فرهنگ کردی به کردی فارسی هه‌نبانه بورینه» است.

وی در سال 1300 در روستای شرفکند در نزدیکی مهاباد به دنیا آمد. پدر وی از علمای دوره خود بود و عبدالرحمن در خدمت پدر به تحصیل علوم دینی پرداخت. شرفکندی سفرهای متعددی به سوریه، لبنان، روسیه و عراق داشت. بعدها به ایران آمد و مرکز «نشر فرهنگ و ادب کرد» را تاسیس کرد.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

بیست‌و‌یکم فوریه برابر با «روز جهانی زبان مادری» است که از طرف یونسکو نام‌گذاری شده ‌است. نام‌گذاری این روز در کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۹ به منظور کمک به تنوع زبانی و فرهنگی انجام شده و مراسم گرامی‌داشت این روز هر ساله با پیام مدیرکل یونسکو آغاز می‌شود.

1828 میلادی- عهدنامه «ترکمنچای» بین ایران و روسیه امضا شد. طی این قرارداد قلمروهای باقی‌‌مانده ایران از معاهده گلستان در قفقاز شامل خانات ایروان و نخجوان به روسیه واگذار شد، ایران حق کشتی‌رانی در دریای مازندران را از دست داد.

1972 میلادی- «ریچارد نیکسون» سفر خود به جمهوری خلق چین را با ورود به فرودگاه شانگهای آغاز کرد که یک تحول سیاسی بزرگ توصیف شده است. وی تا 28 فوریه در چین بود و با مائو و سایر مقامات چین مذاکره کرد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

 راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,