Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
به دلیل انتشار مطالبی در خصوص رهبر جمهوری اسلامی،

«عدم تحویل گذرنامه یک خبرنگار از سوی سفارت ایران در مالزی»

2012 February 21

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 20 فوریه، محمد رهبر، روزنامه‌نگار ایرانی مقیم مالزی اعلام کرد که مقام‌های سفارت جمهوری اسلامی در کوالالامپور از ارایه گذرنامه جدید او خودداری کرده و اظهار داشته که وی باید گذرنامه جدید را در تهران تحویل بگیرد.

به گزارش رادیو کوچه، آقای رهبر علت توقیف پاسپورت را تنگنا قرار دادن وی برای درخواست پناهندگی عنوان کرده است. وی می‌گوید پاسپورت قبلی که مهلت چندانی تا انقضا نداشته را در اختیار او قرار داده تا برای سفر به ایران استفاده کند.

این در حالی است که آقای رهبر حدود دوماه پیش برای تمدید گذرنامه به سفارت جمهوری اسلامی در مالزی مراجعه کرد و تاکنون دوبار برای دریافت گذرنامه جدید به این سفارت رفته است.

از سویی دیگر برخی گزارش‌ها می‌افزایند «توقف فعالیت استودیو خبر تلویزیون «رسا» در مالزی که در پی احضار برخی عوامل آن تلویزیون صورت گرفت، با سکوت خبری کامل از طرف تلویزیون رسا هم‌راه شد تا سرکنسول تازه سفارت جمهوری اسلامی در مالزی با این موفقیت کارآمدیش را در کنترل سبزهای مالزی نشان بدهد‌.»

برخی از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران بر این باورند که وضعیت مالزی مدتی است که برای فعالان رسانه ناامن شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، محمد رهبر در خصوص وضعیت گذرنامه خود توضیح داد: «بار نخست با من تماس گرفتند و به سفارت رفتم. در آن‌جا کسی که مودبانه از من بازجویی می‌کرد از من خواست در مورد مسایلی مانند تحریم انتخابات مجلس ایران مطلب ننویسم و از آیت‌اله خامنه‌ای انتقاد نکنم. به نظرم عدم اجابت این درخواست‌ها باعث شد که پاسپورت را به من تحویل ندهند.»

محمد رهبر، پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به مالزی رفت و اکنون در این کشور اقامت دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,