Saturday, 18 July 2015
27 September 2020
هم‌زمان با برگزاری کنفرانس تونس،

«تلاش صلیب سرخ برای آتش‌بس در سوریه»

2012 February 21

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 21 فوریه، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد برای برقراری آتش‌بس در سوریه با مخالفان و مقام‌های ارشد حکومت این کشور، وارد مذاکره شده است.

این در حالی است که مخالفان قرار است روز جمعه در کنفرانسی بین‌المللی در تونس با مشارکت اتحادیه عرب و اروپا، شرکت و مذاکره کنند. در این کنفرانس از روسیه، چین و آمریکا نیز دعوت به عمل آمده است.

بنا بر برخی گزارش‌ها، روسیه از عدم حضور در این نشست خبر داده است.

در همین حال کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواستار برقراری آتش‌بس در آسیب‌دیده‌ترین نقاط و فراهم‌ آمدن امکان ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به این مناطق است.

از ۱۱ ماه پیش که اعتراضات ضد دولتی در سوریه آغاز شد، تا‌کنون هزاران نفر در این کشور کشته شده‌اند.

در تمام این مدت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تنها سازمان امدادرسانی بین‌المللی بوده که به غیرنظامیان سوری کمک غذایی و دارویی رسانده است.

بیژن فرنودی، سخن‌گوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت این کمیته در حال «پی‌گیری و مذاکره بر سر گزینه‌هایی مختلف» برای فراهم کردن امکان ارایه کمک‌های انسان‌دوستانه است.

اما فعالان مخالف می‌گویند که نیروهای دولتی در شهر حمص درحال تقویت شدن هستند و نگرانند که دولت برای یک حمله زمینی در آن‌جا برنامه‌ریزی می‌کند. این در حالی است که روز دوشنبه پنج نفر در گلوله‌باران شهر کشته شدند.

از سوی دیگر بشار اسد، رییس جمهوری سوریه هم‌چنان مصمم است که برنامه اصلاحات خود را پیش ببرد و قرار است روز یک‌شنبه پیش‌نویس قانون اساسی جدید آن کشور به همه‌پرسی گذاشته شود.

ژای جون، معاون وزیر امور خارجه چین در آخر هفته گذشته در دمشق با بشار اسد ملاقات کرد و از برنامه او برای برگزاری این همه‌پرسی حمایت کرد. آقای ژای از همه طرف‌های درگیر خواست که به خشونت‌ها پایان بدهند.

اما گروه‌های مخالف حکومت اسد خواستار تحریم این همه‌پرسی شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«فراخواندن سفیر مصر از سوریه»


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,