Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
سوم اسفند- بیست‌ودوم فوریه

«تقویم تاریخ سوم اسفند»

2012 February 22

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1857 میلادی- امروز صد و پنجاه‌وپنجمین زادروز «هاینریش رودلف هرتز»  (Heinrich Hertz) فیزیک‌دان آلمانی است. او در شهر هامبورگ به دنیا آمد و اولین کسی بود که وجود امواج الکترومغناطیسی را ثابت کرد.

در رشته‌های فیزیک و مهندسی در شهرهای برلین، مونیخ و درسدن به ادامه تحصیل پرداخت. در سال 1880 مدرک دکترای خود را گرفت، در سال 1883، به منصب استادی فیزیک تئوری در دانش‌گاه کیل در‌آمد.

او در ضمن تحقیقات بسیار زیاد خود به مبانی علومی مانند ساز و کار رادارها و امواج بی سیم رسید که خود یا آن‌ها را نادیده گرفت یا این نتایج را اشتباه اعلام کرد، ولی همین اکتشافاتی بعدها به وسیله‌ی دیگران توجیه شد و اکنون بسیار مهم تلقی می‌شوند. خود او در این زمینه گفته‌ است که: «من فکر نمی‌کنم که امواج بی‌سیمی که من کشف کردم هیچ استفاده‌ی عملی داشته باشند.»

1943 میلادی- سه دانش‌جوی مذهبی آلمانی‌، «هانس شول» (Hans Scholl)، «سوفی شول» (Sophie Scholl) و «کریستف پروبست» (Christoph Probst) در زندانی در نزدیکی مونیخ توسط گشتاپو کشته شدند. آن‌ها در یک گروهی مسیحی مذهبی با نام «رز سفید» عضویت داشتند که با جنایات نازی‌ها مخالفت می‌کرد‌. بعدها چند دانش‌جو و استاد دانش‌گاه نیز به آن‌ها پیوستند.

این گروه با نوشتن و چاپ نوشته‌های مذهبی ضدنازی و پخش آن‌ها در محیط‌های فرهنگی و نوشتن شعارهای صلح‌‌طلبانه به روی دیوارهای شهر مونیخ علیه جنایات ضد بشری‌، جنگ افروزی و خشونت‌طلبی نازی‌ها مبارزه کردند.

سرانجام گشتاپو در یک دادگاه نازی حکم مرگ این دانش‌جویان را به اتهام جنایات سیاسی صادر کرد.

1986 میلادی- انقلاب مردم فیلیپین آغاز شد. اعتراضات علیه حکومت 20 ساله اقتدارگرایی صورت گرفت که در دوران ریاست جمهوری «فردیناند مارکوس» در فیلیپین شکل گرفته بود.

ماجرای اصلی انقلاب از زمانی آغاز شده بود که فردیناند مارکوس به عنوان رییس جمهوری فیلیپین انتخاب شد. او  در اوایل دوران ریاست جمهوری خود سیاست‌هایی را در پیش گرفت که باعث شکوفایی اقتصادی در فیلیپین شد. در انتخابات ریاست جمهوری سال 1969 میلادی نیز شرکت کرد و به پیروزی رسید.

در دور دوم ریاست جمهوری، اتهامات فراوانی مبنی بر فساد مالی و بی‌عدالتی علیه دولت مارکوس مطرح می شد و افزایش شکاف طبقاتی نیز به اعتراضات مدنی گسترده انجامید. به هر ترتیب طبق قوانین موجود، مارکوس از شرکت در دور سوم رقابت‌های ریاست جمهوری در سال 1973 میلادی منع می‌شد و به همین دلیل بود که او در سپتامبر سال 1972 میلادی به دلیل شورش‌های متفاوت حکومت نظامی اعلام کرد. کنترل کامل ارتش فیلیپین و سرکوب آزادی بیان در این کشور را به دست گرفت و توانست به مدت 14 سال حکومت دیکتاتوری در کشور برقرار کند.

در نوامبر سال 1985 میلادی، دولت مارکوس به شدت از سوی دولت آمریکا تحت فشار قرار گرفت و ناگهان اعلام کرد که انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری در کشور برگزار خواهد شد. اپوزیسیون فیلیپین از «کرازون آکینو» (Corazon Aquino) (همسر بنینو آکینو رقیب مارکوس)، دعوت کرد که به عنوان رقیب مارکوس در انتخابات شرکت کند. انتخابات در نهایت در فوریه سال 1986 میلادی برگزار شد و کمیسیون انتخابات، مارکوس را به عنوان برنده اعلام کرد. اما آمار نشان می‌داد که خانم آکینو پیروز واقعی است. اعتراضات به این نتیجه و شکل‌گیری تقلب انتخاباتی باعث بروز خشونت‌های خیابانی در این کشور شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1299 خورشیدی- کودتای نظامی سوم اسفند توسط «سیدضیا‌الدین طباطبایی» (موسس روزنامه رعد) و «رضا خان میرپنج» (بعدها رضاشاه پهلوی) اجرا شد که زمینه را برای تشکیل سلسله پهلوی فراهم آورد.

در نتیجه مذاکرات و هماهنگی‌های به عمل آمده بین سیدضیا‌الدین طباطبایی و رضاخان، در چنین روزی، قوای قزاق وارد تهران شده و ادارات دولتی و مراکز نظامی را اشغال کردند. تیپ قزاق نمایندگان احمدشاه را که برای مذاکره با رضاخان و انصراف تیپ از ورود به تهران به شاه‌آباد رفته بودند، بازداشت کردند. نزدیک به صد تن از فعالان سیاسی و رجل سرشناس بازداشت و زندانی شدند. در نتیجه‌ی این کودتا، سیدضیا‌الدین رییس‌الوزرا و رضاخان وزیر جنگ و فرمان‌ده کل قوا شد.

1362 خورشیدی- «حمید باکری» از فرمان‌دهان سپاه پاس‌داران انقلاب اسلامی در جنگ ایران و عراق بود که در «عملیات خیبر» در چنین روزی کشته شد.

1387 خورشیدی- دراویش گنابادی در سوم اسفند سال 1387 مقابل مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تهران برای اعتراض به تخریب محل اجتماع‌شان در اصفهان (و آرام‌گاه درویش ناصرعلی) و سرکوب و بازداشت تعدادی از ایشان توسط نیروهای انتظامی، تحصن کردند. این روز «روز درویش» نام‌گذاری شده است.

1732 میلادی- «جورج واشنگتن» اولین رییس ‌جمهوری ایالات متحده آمریکا متولد شد.

1900 میلادی- «لوییس بونوئل»(Luis Buñuel) ‏ کارگردان و فیلم‌ساز اسپانیایی به دنیا آمد. نخستین فیلمش، «سگ اندلسی»  (Un Chien Andalou) را به هم‌راه «سالوادور دالی» در فرانسه ساخت و بیش‌ترین فیلم‌هایش را نیز در مکزیک و فرانسه ساخته است.

1958 میلادی- «جمهوری متحد عربی» نام رسمی اتحادی است که در این روز بین «جمال عبدالناصر» و «شکری القواتلی» (Shukri al-Quwatli) به عنوان روسای جمهوری مصر و سوریه برای اتحاد این دو کشور برقرار شد. این اتحاد آغازی برای تعبیر رویای جمال عبدالناصر جهت وحدت همه کشورهای عربی به شمار می‌رفت. پس از اتحاد و تشکیل حمهوری متحد عربی، جمال عبدالناصر به‌عنوان رییس جمهوری و «قاهره» به عنوان پایتخت این جمهوری نوپا برگزیده شدند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

 جام جم

اعتماد ملی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,