Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
گزارش روز تاجیکستان- تاجیکان در فیس بوک،

«از آشکاربیانی تا پارلمان مجازی»

2012 February 23

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 تاجیکان همگی در یک سال قبل به شبکه اجتماعی فیس بوک راه یافته حالا آن را به عنوان منزل دوم خود پذیرفته‌اند.

هزاران شهروند تاجیکستان که در داخل و خارج کشور زندگی می‌کنند اکنون در فیس بوک نظرشان را در رابطه به فعالیت حکومت، فساد مالی، مخالفین و وضع تعلیم و تربیه نیز بیان می‌دارند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تا حال تعداد دقیق کاربران فیس بوک در تاجیکستان حساب نشده است ولی‌ بنا بر اطلاع شرکت‌های مخابراتی تاجیکستان صف کاربران اینترنت افزوده از هفت‌و‌نیم میلیون ساکن کشور بیش‌تر از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار آن‌ها را فرا می‌گیرد.

اکثر آن‌ها به اینترنت توسط مابیل‌های خود وارد شده اطلاع دریافت می‌کنند، ویدیو می‌بینند و هم نظر خود را می‌نویسند و عکس می‌گذارند. در خیابان‌های پایتخت تاجیکستان هم مرکز‌های اینترنتی را دیدن ممکن است که برای یک ساعت استفاده از آن باید ۱ دلار پرداخت نمایی.

با این حال در قیاس به ده سال پیش صف کاربران اینترنت و هم‌چنین شبکه‌های اجتماعی در تاجیکستان افزوده است.

اگر در چند سال پیش مردم تاجیک بیش‌تر در شبکه‌های اجتماعی روسی به مثل «همدرسان» یا «دنیای من» چرخ می‌زدند، حالا آن‌ها این همه شبکه‌ها را  با فیس بوک عوض نموده‌اند.

اکنون در فیس بوک مخالفان دولت عکس‌های از «امام علی رحمان» رییس جمهوری تاجیکستان را نیز نشر کرده و در بالای آن نوشته‌اند که «وقت رفتن شد جناب». یا این‌که بعضی‌ از جوانان امکان دریافتند با خبرنگار و سیاست‌مدار تاجیک مقیم مسکو «داداجان عطا‌اله» که بیست سال به این سو در مقابل رژیم کنونی استاده است صحبت بکنند و از برنامه‌های او آگاه بشوند.

صدها نفر دیگر می‌توانند مستقیم با «محی‌الدین کبیری» رهبر حزب نهضت اسلامی، حزب عمده مخالف حکومت تاجیکستان نیز موضوع‌ها را بحث نمایند. هم‌چنین در فیس بوک پارلمان مجازی تاسیس شده و فعالیت دارد. رهبری این پارلمان را سیاست‌شناس تاجیک «عزت امان» بر عهده گرفته است. وی نوشته است این پارلمان بر رغم پارلمان رسمی تاجیک تشکل شده موضوع‌ها را بررسی و نتایج آن را به اعضای مجلس نمایندگان تاجیکستان پیشنهاد خواهد کرد.

همین طریق اکنون فیس بوک به کاربران اینترنت در تاجیکستان نه تنها امکان گذاشتن عکس‌های جالب و ویدیو، بلکه دریافت اطلاع و هم امکان بیان اندیشه شخصی‌شان را داده است. دنیای که قبلن در تصور این مردم نمی‌گنجید و آن‌ها عادت کرده بودند که از تلویزیون‌های کشور فقط توصیف رهبر تاجیکستان را بشنوند.

با اشاره به محبوبیت فیس بوک و علاقه تاجیکان بسیاری‌ها می‌گویند که این شبکه می‌تواند مخالفان و افراد ناراضی را گرد هم آورده بر سر یک برنامه متحد بکند. کاری که هنوز عاقبتش را حکومت تاجیکستان فکر نکرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,