Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
در تورنتو برگزار شد،

«برگزاری سمینار هویت در خانواده، دمکراسی در جامعه»

2012 February 22

تنظیم از اردشیر / تورنتو / رادیو کوچه

 روز شبنه 18 فوریه «بنیاد فرهنگی هم‌زبان» سومین سمینار خود را تحت عنوان «تشکل هویت در خانواده، دمکراسی در جامعه» در سالن اجتماعات کتاب‌خانه نورت یورک در تورنتو برگزار کرد.‌ سخن‌رانان این سمینار دکتر علی نیری، استاد و پژوهش‌گر فیزیک در سه دانش‌گاه کالیفرنیا و ام‌آی‌تی، دکتر فوژان ذینی، روان‌شناس و شاهرخ مشکین‌قلم بنیان‌گذار آکادمی هنری نکیسا شرکت داشتند. ‌گرداننده این سمینار فرزانه ثابتان از کالیفرنیای شمالی بود.

 در ابتدا مسئله هویت  از دیدگاه سه سخن‌ران مورد بررسی قرار گرفت و سپس به تبادل نظر ویژگی‌های هویت ایرانی پرداختند.‌ بخشی از مباحثات به این نکته اختصاص داشت که آیا جامعه‌ای با تنوع قومیت‌ها، زبان‌ها و خرده فرهنگ‌های مختلف قابل تعریف هست یا نیست.‌ با تاکید براین‌که به هرحال هویت هر فردی چه در سطح فردی چه در سطح اجتماعی، ملی، قومی تشکیل دهنده لایه‌های هویت هر شخص است که سبب تمایز او از دیگران می‌شود.

 بُعد دیگری که مورد بررسی قرار گرفت این بود که هویت اساسن چگونه متکامل می‌شود و در این باره دکتر ذینی به این نکته اشاره کردند که مسوولیت هر فرد آنست که هویت خویش را، آن‌چه که در خانواده می‌آموزد در زندگی به عمل بکشد. ‌اگر چه هویت یک مسئله ثابت نیست بلکه در جریان ارتباطات و فرآیند اجتماعی شدن به‌گونه‌ای سیال و پویا عمل می‌کند.

 نکته دیگری که دکتر نیری به آن اشاره کرد این‌که اساسن زمینه تشکل هویت فردی آن‌جاست که اجازه رشد و فردیت به افراد یک جامعه داده شود.  در حالی‌که جامعه ما یک جامعه جمع‌گرا، مقلد و دنباله‌رو است و فرصت رشد و تحقق فردیت به افراد آن جامعه داده نمی‌شود. به‌عبارت دیگر حکومت فرهنگ جمع‌گرایانه فرصت تشکل هویت را از ایرانیان گرفته است.

شاهرخ مشکین‌قلم به نقش خلاقیت در رشد فردیت و تشکل هویت اشاره کرد و این‌که در خانواده‌های مستبد ایرانی با پیش‌داوری‌ها و سنت‌گرایی‌ها اجازه شکوفایی خلاقیت‌ها که به نوعی مستلزم سنت‌شکنی و نو‌آوری است داده نمی‌شود و همین جاست که زمینه‌های رشد دمکراسی در جامعه مخدوش و مسدود می‌گردد.

 

نکته دیگری که دکتر ذینی به آن اشاره کردند این‌که تبادل نظر‌ بین اعضا‌ خانواده و فرصت گفت‌و‌شنود در خانواده از عوامل موثر در تشکل هویت فردی است. ‌همین هم عاملی است که می‌تواند زمینه‌ساز فراهم آوردن یک جامعه دمکرات باشد.

 در خاتمه مباحث مطرح شده توسط فرزانه ثابتان به این‌صورت جمع‌آوری شد که اولن اساس و بنیان تشکل هویت از خانواده آغاز می‌شود و به‌عبارت دیگر کودک فرآیند رشد یا اجتماعی‌شدن و آموختن چگونگی گفت و شنود با دیگران را از اعضا‌ خانواده می‌آموزد و در جامعه آن‌را تمرین می‌کند. ‌دیگر آن‌که اساس بنای یک جامعه دمکرات آن‌جاست که افراد بیش از آن‌که بر ابراز و اثبات‌ نظریات خود پافشاری کنند، آماده شنیدن دیگران با گوش  جان و دل باشند. همان چیزی که از دوران کودکی بین فرد و اعضا‌ خانواده باید آموزش داده شود. ‌و بلخره این‌که تحقق دمکراسی مستلزم آنست که فرد بیآموزد مرز بین اصالت جامعه و اصالت فرد را منصفانه مشخص کند و این‌که میسر نمی‌شود مگر آن‌که فرد اصول مشورت منصفانه، عدالت و اعتدال در روابط را در خانواده به‌عنوان پایه و اساس تشکل هویت خویش آموخته و به‌کار گرفته باشد.

 این سمینار با شعری زیبایی از سیاوش کسرایی که توسط شاهرخ مشکین‌قلم خوانده شد و البته پرسش‌های حاضرین در جمع پیرامون مفهوم دمکراسی، مدنیت و نقش مردان در تحقق حقوق زنان و استقرار دمکراسی پایان گرفت.

 این سمینار با استقبال خوب حاضرین و خشنودی سخن‌رانان و تشکر از فرشاد و فریبرز میریان برای حمایت مالی از برنامه  پایان گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۵ Comments


 1. شاهرخ مشكين قلم
  1

  بنده در تعجبم
  زیرا نویسنده ” جناب اردشیر زارع زاده” در این نشست تشریف نداشتند
  و دست کم آنچه از طرف بنده نوشته اند حقیقت ندارد !!!
  و این صرفأ نظر خانم مجری برنامه بود که در نظراتشان با من هم عقیده نبودند
  !!!!!
  وای بحال ما


 2. اردشیر
  2

  دوست عزیز

  این گزارش توسط برگزار کننده مراسم نوشته و تنظیم شده است. “اردشیر زارع زاده” در نوشتن گزارش نقشی نداشته و در ادیت این گزارش به محتوا دست برده نشده است

  با احترام


 3. شاهرخ مشكين قلم
  3

  آقای محترم من چونین دوست و دوستی را نمیخواهم !
  در جهت ممانعت از سؤ تفاهم
  لطفأ اسم خودتون رو از بالا و پایین صفحه بردارید
  و در آتیه برای اعتبار گزارشهاتون ،
  اگر از صحت مطلبی اطمینان نداشتید
  از شایع پراکنی بپرهیزید
  لطفأ بجای درج واژه احترام خود احترام را به کار گمارید


 4. Gloria Yazdani
  4

  Vaghe’an motasefam… va daghighan ehsaas ham dardi baa in vajeh raa daram:

  VAAY BE HAALE MAA!!!!!

  رادیو کوچه :
  ضمن عذر خواهی از شما و نویسنده جا افتادگی از سوی سایت بوده است و اقای اردشیر تنظیم کننده گزارش بوده اند که از قلم افتاده است.


 5. Gloria Yazdani
  5

  Pas nevisandeyeh in matn kist? Manzoor inkeh che kasi mas’uliyyate sehat e in mataaleb raa be uhdeh daarad. Mamulan, Radio Koocheh ede’aa mikonad ke mas’uliyyat baa nevisandeh hast.. inja nevisandeh vujud nadaarad va tanzim konandeh ham khod dar mahale bargozaariy e jalaseh naboodeh!!!!!