Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
از سوی وزارت اطلاعات ایران

«ممنوعیت برگزاری مراسم تاسوعا وعاشورا درحسینیه ارشاد»

2009 December 26

وزارت اطلاعات، حسینیه ارشاد را از برگزاری مراسم بزرگداشت برای آیت‌اله منتظری منع کرده، این حسینیه حتی از برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا نیز منع شده‌است.

به گزارش جرس، وزارت اطلاعات در بخش‌نامه‌ای به فرمانداری‌ها و مسوولان امنیتی استان‌ها دستور داده است که هیچ‌گونه مجوزی برای برگزاری مراسم ختم آیت‌اله  منتظری صادر نکنند.

20091226-news-azadaryetasooaashoora

براساس این گزارش در شهرهایی که پیش از این مجوز گرفته و یا اطلاعیه‌ای جهت برگزاری مراسم ختم برای این مرجع تقلید شیعه توزیع شده‌است، برگزارکنندگان مراسم به اداره‌کل اطلاعات فراخوانده شده و مراسم لغو شده‌است.

در این میان شورای‌عالی امنیت ملی نیز با ارسال بخش نامه‌ای، دستور داده‌است از برگزاری هرگونه مراسمی در این زمینه جلوگیری شود. در همین راستا در مسجد میرنشانه کاشان که محل برگزاری مراسم بود، مردم در مراجعه با پارچه‌ای روبرو شده‌اند که روی آن نوشته شده‌بود: «به دستور شورای امنیت ملی در اینجا هیچ مراسمی برگزار نمی‌شود.»

نمونه این برخوردها طی روزهای گذشته در اصفهان، نجف آباد و قم مشهود بوده‌است، چنانچه خانواده آیت‌اله منتظری مجبور به صرف‌نظر از برگزاری مراسم سوم و شب هفت برای وی شدند. در اصفهان منزل آیت اله طاهری به محاصره در آمد و اجازه برگزاری مراسم به مردم داده نشد، در نجف آباد نیز مراسم بزرگداشت آیت اله منتظری به خشونت کشیده شد.

دانشگاه‌ها نیز از این قضیه مصون نیستند. به حراست دانشگاه‌ها دستور داده شده که اجازه برگزاری هیچ گونه مراسمی را ندهند. طی روزهای گذشته اکثر دانشگاه‌های ایران اقدام به برگزاری مراسم گرامیداشت آیت‌اله منتظری کردند.

هرچند که حراست بیشتر این دانشگاه‌ها از برگزاری مراسم ممانعت به عمل آورد و در دانشگاه‌هایی هم که موفق به برگزاری مراسم شدند، با دخالت بسیج و حراست، مراسم به خشونت کشیده شده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,