Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
در سخنرانی شب تاسوعای مطرح شد

«انتقاد شدیداللحن تهرانی از بازی با ارزش‌ها درصدا و سیما»

2009 December 26

آیت‌اله شیخ مجتبی تهرانی، از اساتید دروس فقه حوزه علمیه تهران و از مراجع تقلید، در سخنرانی شب تاسوعا انتقادات شدیداللحنی از صداوسیما نمود ه است.

به گزارش خبرنگار «آینده»، وی که دردهه اول محرم به موضوع قیام حسین بن علی امام سوم شیعیان، به عنوان مصلح غیور می‌پردازد، به موضوع غیرت دینی اشاره کرد و عمل‌کرد برخی ظاهرالصلاح‌ها را زمینه‌ساز تضعیف غیرت دینی مردم دانست.

وی با بیان این که درهمین زمان ما موظفیم هم دین خود را حفظ کنیم و هم مراقب دیگران باشیم، گفت: «خدا نکند کار جامعه اسلامی به جایی برسد که بخواهند قبح بعضی مسایل را از بین ببرند.»

برخی برنامه‌ها غیرت دینی مردم را می‌گیرد و عوامل آن‌ها ظاهرالصلاح هم هستند و با لعاب دینی و ریش های بی‌ریشه عوام را هدف قرار داده‌اند، به جای عوض‌کردن دکور، دکور مغزتان را عوض کنید

آیت‌اله تهرانی ادامه داد: «در عصر ما هرچه وسایل ارتباط جمعی بیشتر می‌شود، این خطر هم بیشتر می‌شود و صرف نظر از برخی فحش‌نامه‌ها و نشر اکاذیب، برخی برنامه‌ها غیرت دینی را از مردم می‌گیرد و جالب این که عوامل آن‌ها ظاهرالصلاح هم هستند و با لعاب دینی عوام را هدف قرار داده‌اند، درحالی که کسی که غیرت دینی دارد، از ریشهای بی ریشه نمی‌ترسد.»

شاگرد برجسته آیت‌اله خمینی هشدارداد: «به جای عوض کردن دکور، دکور مغزتان را عوض کنید. برنامه هایتان جامعه را به فساد و بی‌غیرتی می‌کشاند. بخشی از فساد خانواده‌ها ناشی از برنامه‌‌های شماست. حیا کنید.»

آیت‌اله تهرانی دربخش دیگری از سخنان خود به طرح این پرسش پرداخت که چرا خداوند دروغ و غیبت و تهمت و مال مردم‌خوردن را نهی کرده و تجاوز به عرض و ناموس مردم را حرام شمرده‌است؟

وی در تبیین این موضوع اظهار داشت: «بسیاری از احکام شرعی ریشه در حسن و قبح عملی دارد. چرا که به عنوان نمونه ظلم قبیح است و عدل زیباست و این امر با سرشت انسان آمیخته است و نیاز به هیچ استدلالی ندارد.»

او هم‌چنین گسترش بدعت در جامعه را همانند گسترش دین یک امر تدریجی دانست و تاکید کرد: «همه ما چه در مسایل فردی و چه در مسایل اجتماعی دارای تکلیف هستیم و باید در برابر لاابالیگری و بی‌غیرتی و بی‌دینی مقابله و امر به معروف کنیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,