Saturday, 18 July 2015
27 September 2020

«خبرهای بیست و چهارم فوریه ۲۰۱۲»

2012 February 24

در پی اعتراض به وضعیت نامناسب در دانش‌گاه،

«بازداشت دانش‌جویی که در دانش‌گاه یاسوج لب‌هایش را دوخت»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش برخی رسانه‌ها، یک دانش‌جوی دانش‌گاه یاسوج که تصویر ویدئویی او با دهان دوخته در یوتیوب منتشر شده، بازداشت شده است.

این ویدئو نشان می‌دهد که داریوش جلالی به نشانه اعتراض به «وضعیت دانش‌گاه یاسوج» لب‌هایش را دوخته و خود را به نرده‌های دانش‌گاه زنجیر کرده بود.

به گزارش بی‌بی‌سی، یک منبع آگاه با تایید این خبر گفت‌: «داریوش جلالی، دانش‌جوی رشته مهندسی مواد دانش‌گاه یاسوج و ورودی سال ۱۳۸۸، که سال گذشته به مدت سه ماه به زندان افتاده بود، در اعتراض به محدودیت‌های اعمال شده در دانش‌گاه و مشکلاتی که بعد از آزادی برای او ایجاد شده بود، در روز ۳۰ بهمن‌ماه دهانش را دوخت.»

این منبع آگاه افزود: «نیروهای حراست دانش‌گاه به محض اطلاع از این موضوع، آقای جلالی را مورد ضرب و شتم قرار داده و بازداشت کردند، از آن زمان تاکنون نیز هیچ اطلاعی از وضعیت این دانش‌جو و محل بازداشت وی در دست نیست.»

داریوش جلالی در بهمن سال ١٣٨٩ چند روز پس از تظاهرات ٢۵ بهمن توسط نیروهای امنیتی در منزل بازداشت و به یک سال حبس محکوم شد.

وی بعد از گذراندن سه ماه حبس از زندان آزاد شد.

این منبع آگاه هم‌چنین گفت‌: «داریوش جلالی پس از آزادی از زندان با تعلیق‌های پیاپی از تحصیل و هم‌چنین فشار‌هایی از طرف حراست دانش‌گاه مواجه شده بود.»

وی در هنگام این حرکت اعتراضی بیانیه‌ای منتشر کرده که در بخشی از آن آمده است: «اما چرا بدین شیوه معترضم؟ چرا با دهان بسته؟ چرا با پای در زنجیر نشسته؟ دهان خود را دوخته‌ام، چرا که فریاد تظلم‌خواهی‌ام را کسی نشنید. پای خود بسته‌ام چرا که دویدنم به جایی نرسید. هر چه فریاد زدم کسی نشنید، گفتم شاید سکوتم را بشنوند، هر چه دویدم کسی ندید، گفتم شاید به غل نشستنم را ببینند.»

…………………………………………….

در پی بی‌حرمتی به کتاب مقدس مسلمانان،

«عذرخواهی رییس جمهوری آمریکا از کرزی و مردم افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه، 23 فوریه، با ارسال یک نامه رسمی، از رییس جمهوری و مردم افغانستان به دلیل سوزانده شدن قرآن و متون مقدس در پای‌گاه هوایی نیروهای آمریکایی در بگرام، عذر خواهی کرده است.

وی هم‌چنین تاکید کرد که این اتفاق عمدی نبوده است.

براساس اعلامیه‌ای که از سوی دفتر حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان منتشر شده است، نامه آقای اوباما را رایان کراکر، سفیر آمریکا در کابل، شخصا به حامد کرزی داده است.

مقام‌های افغان می‌گویند بارک اوباما در این نامه‌‌ نوشته است که این حادثه غیر‌عمدی بوده و به آقای کرزی اطمینان داده است که در این زمینه تحقیق خواهد شد.

در اعلامیه‌ای که از سوی دفتر رییس جمهوری افغانستان به رسانه‌های فرستاده شده است، این جمله از نامه آقای اوباما مستقیما نقل شده است: «من مراتب تاسف عمیق خود را به‌خاطر وقوع این حادثه ابراز می‌کنم و از شما و مردم افغانستان عمیقن پوزش می‌خواهم.»

سه روز پیش کسانی که اوراق غیر‌ضروری را از پای‌گاه بگرام به بیرون از این پای‌گاه منتقل کردند، متوجه نسخه‌های از متون مقدس و قرآن سوخته، در میان این اوراق شدند.

انتشار این خبر سبب شد تا صدها نفر در اطراف پای‌گاه بگرام تظاهرات کنند.

هم‌چنین معترضان، یک پاس‌گاه مربوط به نیروهای امنیتی افغان را که در نزدیکی پای‌گاه بگرام بود، به آتش کشیدند.

روز بعد دامنه تظاهرات به ولایات دیگر افغانستان رسید و در مواردی به خشونت کشیده شد.

دست‌کم شش نفر در دومین روز تظاهرات، در مناطق مختلف افغانستان کشته شدند.

روز سوم نیز تظاهرات در ولایت شرقی ننگرهار و شماری دیگر از مناطق ادامه یافت.

مقام‌های افغان می گویند، در ولایت ننگرهار، معترضان به یک پای‌گاه نظامی حمله کردند و نیروهای امنیتی مجبور به تیر‌اندازی شد.

هشت نفر از جمله دو تن از نیروهای خارجی تحت فرمان ناتو، در سومین روز تظاهرات خشونت‌آمیز کشته شدند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان بی‌حرمتی به قرآن را محکوم کرده اما از مردم خواست آرامش خود را حفظ کنند.

 …………………………………………….

در پی اعتراض به روابط آذربایجان با اسراییل،

«حمله ارتش سایبری ایران به سایت‌های جمهوری آذربایجان»

خبر / رادیو کوچه

وزارت ارتباطات جمهوری آذربایجان روز ‌پنج‌شنبه، 23 فوریه، مدعی شده است که گروه موسوم به «ارتش سایبری جمهوری اسلامی» سایت اینترنتی تلویزیون دولتی آذربایجان را هک کرده است.

هکرها با تغییر صفحه اصلی اینترنتی تلویزیون آذربایجان، این پیام را جای‌گزین آن کرده‌اند: «زندگی یک بازی است. بازی تمام شده است.»

سایت شرکت هواپیمایی دولتی آذربایجان و سایت کمیته ملی المپیک آن کشور نیز مورد حمله هکرهای دیگری قرار گرفت که پیام گذاشته بودند دولت جمهوری آذربایجان «مانند یک سگ دست‌آموز اسراییل» عمل می‌کند و بهتر است که در مورد ایران حرف نزند.

یک ماه پیش نیز تعدادی از هکرهای مخالف حکومت اسراییل سایت‌های اینترنتی حزب حاکم جمهوری آذربایجان و چندین وزارت‌خانه آن کشور را هک کردند و با گذاشتن پیام‌هایی، از روابط آذربایجان با اسراییل انتقاد کردند.

این در حالی است که حکومت جمهوری آذربایجان یکی از متحدان نزدیک اسراییل در منطقه است و این مسئله سبب تنش‌های زیادی میان جمهوری اسلامی و آذربایجان شده است.

دولت ایران دولت جمهوری آذربایجان را به هم‌کاری با سازمان‌های امنیتی اسراییل علیه منافع ایران متهم می‌کند و گفته است که عوامل قتل یکی از دست‌اندرکاران برنامه هسته‌ای ایران که ماه گذشته میلادی کشته شد، از طریق جمهوری آذربایجان فراری داده شدند.

 …………………………………………….

در تونس برگزار می‌شود،

«نشست دوستان سوریه برای حل بحران این کشور»

خبر / رادیو کوچه

رهبران اتحادیه عرب و اروپا روز جمعه، 24 فوریه، در تونس کنفرانسی را برگزار خواهند کرد تا به بحران سوریه خاتمه داده و آتش‌بس میان طرف‌های درگیری اعلام شود و بتوانند کمک‌های انسان‌دوستانه را به مناطق مختلف سوریه که دچار بحران شده، برسانند.

به گزارش الجزیره، در این کنفرانس که به دوستان سوریه معروف است هم‌چنین حکومت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور نیز به جنایت علیه بشریت محکوم می‌شود.

لازم به اشاره است که شهر‌ها حمص، حما و درعا در سوریه در هفته‌های اخیر مورد هجوم ارتش این کشور قرار گرفته و فعالان می‌گویند شهر حمص نزدیک به 20 روز است که جریان آب و برق قطع شده و احتمال بروز یک فاجعه انسانی می‌رود.

در نشست دوستان سوریه که در تونس برگزار می‌شود، آمریکا، اروپا و کشورهای عرب می‌خواهند به بشار اسد فشار بیاورند تا ظرف چند روز اجازه کمک‌رسانی به مناطق آسیب دیده سوریه را بدهد.

اما روسیه و چین نیز که از دعوت‌شدگان به این نشست بودند، از عدم شرکت در آن خبر داده‌اند.

کوفی عنان، دبیر پیشین سازمان ملل، در نشست اتحادیه عرب که روز پنج‌شنبه، در قاهره برگزار شد شرکت کرد و خواست هرچه سریع‌تر به بحران پیش‌آمده در سوریه پایان داده شود.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، گروه‌های مخالف دولت سوریه از کشته‌شدن 50 تا 60 تن در خشونت‌های روز پنج‌شنبه، در سراسر این کشور خبر داده‌اند.

…………………………………………….

با صدور بیانیه‌ای از سوی دفتر رییس جمهوری آمریکا:

«محکومیت حکم اعدام کشیش ندرخانی از سوی آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

دفتر رییس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای گزارش‌های منتشر شده مبنی بر این‌که مقام‌های جمهوری اسلامی حکم اعدام کشیش یوسف ندرخانی را تنها به دلیل اعتقادات مذهبی او تایید کرده‌اند، «به شدیدترین وجه ممکن» محکوم کرده است.

در این بیانیه، تاکید شده که دفتر رییس جمهوری آمریکا، خواهان لغو این حکم و آزادی آقای ندرخانی است.

در این بیانیه که روز پنج‌شنبه، 23 فوریه، به وقت آمریکا منتشر شد، آمده است: «این اقدام نمونه بهت‌آور دیگری است از عدم پای‌بندی حکومت ایران به الزامات بین‌المللی، قانون اساسی این کشور و ارزش‌های مذهبی تثبیت شده است.»

آقای ندرخانی ۳۳ سال دارد و در اکتبر سال ۲۰۰۹ گفته می‌شود به اتهام ارتداد بازداشت و سپس محاکمه و محکوم شد.

بر اساس گزارش ها، او در سن ۱۹ سالگی از اسلام به مسیحیت گروید و هنگام بازداشت، رهبری یک گروه کوچک از مسیحیان تبشیری به نام «کلیسای ایران» را بر عهده داشت.

دفتر رییس جمهوری آمریکا در بیانیه امروز خود با آقای ندرخانی، خانواده او و همه کسانی که در ایران خواهان عمل کردن به اعتقادات مذهبی خود، بدون هراس از تعقیب قضایی هستند ابراز هم‌بستگی کرده است و این امر را از حقوق بنیادین و جهان‌شمول بشر دانسته است.

لازم به اشاره است دیوان عالی جمهوری اسلامی در اکتبر سال ۲۰۱۱ (مهرماه ۱۳۹۰) حکم اعدام آقای ندرخانی را به دلیل «نقص تحقیقات» نقض کرد و پرونده را برای تکمیل به دادگاه صادرکننده حکم بازگرداند.

این دیوان در آن زمان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده بود که پرونده آقای ندرخانی که پیش‌تر مسلمان بوده ولی سپس مسیحی شده و اقدام به ترویج این دین کرده است، مفتوح می‌ماند.

 …………………………………………….

در یک بازی تدارکاتی به‌دست آمد،

«تساوی تیم فوتبال ایران برابر اردن»

خبر / رادیو کوچه

تیم ملی فوتبال ایران، که هفته آینده باید در چارچوب مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ با قطر بازی کند، شام‌گاه پنج‌شنبه، 23 فوریه، در یک بازی تدارکاتی مقابل اردن به تساوی ۲-۲ رسیده است.

در این بازی که در شهر دوبی امارات متحده عربی برگزار شد، اردن در دقیقه ۴۰ روی ضربه احمد حائل به گل اول رسید.

در در دقیقه ۵۴، اردن صاحب یک ضربه پنالتی شد و عبداله دیب آن را به گل دوم تیمش تبدیل کرد.

اما ایران با شدت بخشیدن به حملات خود، در دقیقه ۶۷ با ضربه سر علی کریمی فاصله را کم‌تر کرد. این سی و هشتمین گل ملی کریمی در صد و نوزدهمین بازی ملی‌اش بود.

در حالی که بازی با برتری ۱-۲ اردن رو به پایان بود، محمد قاضی در وقت‌های تلف شده با ضربه سر گل تساوی ایران را وارد دروازه اردن کرد.

تیم ملی ایران هفته آینده در حالی در تهران مقابل قطر قرار می‌گیرد که با کسب ۱۱ امتیاز از ۵ بازی، راه‌یابی خود را به مرحله بعد مقدماتی قطعی کرده، اما برای صعود به عنوان تیم اول باید از این بازی امتیاز بگیرد.

اردن هم که در همین رقابت‌ها با عراق و چین هم‌گروه است، صعودش به مرحله بعد مسجل شده است. این تیم ممکن است در مرحله بعد با ایران هم‌گروه شود.

…………………………………………….

پس از پایان مهلت امضای حکم از سوی آیت‌اله هاشمی،

«ابلاغ مصوبه جدید درباره ریاست دانش‌گاه آزاد»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز جمعه، 24 فوریه، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و الحاق یک تبصره جدید به بند یکی از مواد اساس‌نامه دانش‌گاه آزاد از سوی احمدی‌نژاد به رییس هیت امنای دانش‌گاه آزاد ابلاغ شده است.

به گزارش فارس، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی محمود احمدی‌نژاد رییس این شورا به آیت‌اله هاشمی رفسنجانی رییس هیت امنای دانش‌گاه آزاد ابلاغ شد که متن کامل این مصوبه به شرح ذیل است.

مصوبه الحاق یک تبصره جدید به بند (هـ) ماده 12 اساس‌نامه دانش‌گاه آزاد اسلامی که در جلسه 707 مورخ 25 بهمن ماه سال 90 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است برای اجرا‌ ابلاغ می‌شود:

تبصره – رییس هیت امنا موظف است پس از تصویب انتخاب رییس دانش‌گاه آزاد اسلامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی، حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ تصویب، حکم وی را صادر نماید و در صورتی که در مدت مقرر حکم رییس دانش‌گاه از سوی رییس هیت امنا صادر نشود حکم مزبور توسط رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی و یا با حق تفویض به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ و صادر می‌شود.

محمود احمدی‌نژاد

رییس جمهوری و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی

——————————–

در جلسه تاریخ 25 بهمن ماه شورای عالی انقلاب فرهنگی دو مصوبه به تصویب رسید که مهم‌ترین آن الحاق یک تبصره جدید به ماده 12 اساس‌نامه دانش‌گاه آزاد است.

ریاست فرهاد دانشجو بر دانش‌گاه آزاد در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تاریخ 27 دی ماه به ریاست احمدی‌نژاد برگزار شد با 24 رای مثبت به تایید رسید و پس از این مرحله قانونی طبق اساس‌نامه دانش‌گاه آزاد باید رییس هیت امنای دانش‌گاه آزاد حکم رییس جدید را امضا و ابلاغ کنند که تاکنون این امر محقق نشده است.

در نهایت شورای عالی انقلاب فرهنگی یک تبصره به ماده 12 اساس‌نامه دانش‌گاه آزاد اضافه کرد تا اگر رییس هیت امنا این حکم را ابلاغ و امضا نکرد حکم فوق توسط رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی و یا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صادر شود.

با توجه به الحاق این تبصره به اساس‌نامه دانش‌گاه آزاد آیت‌اله هاشمی رفسنجانی رییس هیت امنای دانش‌گاه آزاد تا تاریخ 27 بهمن ماه فرصت داشت تا حکم رییس جدید دانش‌گاه آزاد را ابلاغ و امضا کند که این امر تاکنون محقق نشده است و گفته می‌شود حکم فرهاد دانشجو رییس جدید دانش‌گاه آزاد طی 2 روز آینده یا از سوی احمدی‌نژاد و یا کامران دانشجو ابلاغ و امضا خواهد شد.

این مصوبه از سوی احمدی‌نژاد برای اجرا ابلاغ شده است.

این در حالی است که که آیت‌اله هاشمی در خصوص وجود برخی ابهامات در انتخاب فرهاد دانشجو در هیت امنا خبر داده و هم‌چنین اعلام کرده است که تاکنون از توضیحات هیتی از سوی شورای انقلاب فرهنگی در این خصوص قانع نشده است.

 …………………………………………….

در پی انتشار مطلبی در مورد رییس مجلس ایران،

«بازداشت دبیر سیاسی هفته‌نامه ۹ دی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، محمد‌سعید ذاکری، دبیر سیاسی هفته‌نامه ۹ دی، منسوب به اصول‌گرایان، بازداشت شده است.

به گزارش فارس، آقای ذاکری به دلیل انتشار یادداشتی با عنوان «علی لاریجانی از چه می‌هراسد؟» احضار و بازداشت شد.

براساس این گزارش محمد‌رضا نقدی نیز از دیگر اعضای تحریریه این هفته‌نامه بازداشت شد، اما پس از آن‌که اعلام کرده مقاله مورد نظر را وی ننوشته، آزاد شده است.

هفته‌نامه ۹ دی وابسته به جناح اصول‌گرا در ایران است و حمید رسایی، نماینده حامی دولت در مجلس شورای اسلامی، صاحب امتیاز این نشریه است.

 …………………………………………….

یک روز پس از انفجار بمب در یک ایست‌گاه اتوبوس،

«حمله به پای‌گاه پلیس در شهر پیشاور پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 24 فوریه، بر اثر حمله افراد مسلح به یک پای‌گاه پلیس در شهر پیشاور در شمال غرب پاکستان دست‌کم سه مامور پلیس کشته و چندین تن دیگر را مجروح ‌شده‌اند.

به گزارش الجزیره، مقام‌های پاکستانی اعلام کردند که حمله به ساختمان پلیس توسط پنج مرد مسلح انجام گرفت.

بر اساس برخی گزارش‌ها نیز سه نفر از حمله‌کنندگان به پای‌گاه پلیس نیز در تبادل آتش کشته شدند.

پیشاور در مجاورت منطقه قبیله‌نشین پاکستان قرار دارد، که حامیان طالبان و سازمان القاعده در آن حضور موثری دارند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، حمله‌کنندگان در اثر منفجر کردن بمب‌های هم‌راه خود کشته شدند.

هیچ گروهی تا‌کنون مسوولیت این حمله به مقر پلیس را بر عهده نگرفته است، با این حال شهر پیشاور اخیرا هدف چندین حمله گروه‌های مخالف پاکستانی بوده است.

دیروز نیز، با انفجار یک بمب کار گذاشته شده در یک خودرو در مجاورت یک ایست‌گاه اتوبوس در پیشاور، دست‌کم دوازده تن کشته و سی نفر هم مجروح شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,