Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
گزارش روز تاجیکستان

«باز نشر روزنامه «بخارای شریف» پس از ۱۰۰ سال»

2012 February 24

  کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 اتحادیه خبرنگاران تاجیکستان اعلام کرد که در روز تجلیل از ۱۰۰ سالگی مطبوعات تاجیک نشریه «بخارای شریف» را به طبع می‌رساند. «اکبر ستار» رییس اتحادیه خبرنگاران تاجیکستان گفته است: «در این شماره مطالب صد سال پیش «بخارای شریف» که تا‌کنون ارزشمندی خود را از دست نداده‌اند، با حروف فارسی منتشر خواهند شد».

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 پژوهشگران «بخارای شریف» هم می‌گویند، هنوز ۱۰۰ سال قبل موضوع بحث زبان فارسی، قانونگرای، اصلاحات در مکاتب و اصلاح نظام در این روزنامه مطرح بود که امروز هم این مسایل وجود دارد و ارزش خود را گم نکرده است. آقای «ستار» می‌گوید در صورت موفق بودن شماره عیدانه «بخارای شریف» آن‌ها تلاش خواهند کرد که از این به بعد روزنامه را در ماه یک بار برای چاپ آماده کنند.

 «بخاری شریف» نخستین روزنامه تاجیکی است که هنوز ۱۲ مارس سال ۱۹۱۲ در امارت بخارا روی چاپ آمد، ولی‌ بعد از یک سال با پیشنهاد «پتراف» نماینده روسیه در بخارا از سوی امیر «عالم خان» بسته شد. اما نشر ۱۵۳ شماره «بخارای شریف» زمینه را برای روی چاپ آمدن مجله و روزنامه‌های دیگر تاجیکی، از جمله «شعله انقلاب» و «آواز تاجیک» فراهم آورد.

  روزنامه «بخارای شریف» به جنبش جدیدیه‌ها یا اصلاح‌طلبان در امارت بخارا مربوط بود و سردبیری این روزنامه را «جلال یوسف زاده» بر عهده داشت. ولی‌ بنا به گفته پژوهشگران سهم «میرزا محی الدین» و «میرزا سراج حکیم» در تاسیس و چاپ روزنامه بسیار برجسته بوده است.

  خبرنگاران تاجیک از سال ۱۹۹۴ میلادی به این سو، هر سال ۱۲ مارس «روز مطبوعات» تاجیک را تجلیل می‌کنند. درست همان روزی که نخستین شماره روزنامه «بخارای شریف» به طبع رسیده است. اخرن روزنامه‌نگاران تاجیک پیشنهاد کردند که در جشن ۱۰۰ سالگی مطبوعات تاجیک «امام علی رحمان» رییس جمهوری تاجیکستان شرکت و سخنرانی کند و به این طریق ملاقاتی را با اهل قلم داشته باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,