Saturday, 18 July 2015
23 September 2020
سکانس آخر

«اسکار بعد از ۸۳ سال»

2012 February 24

مهدی/ رادیو کوچه

با نزدیکی به اسکار که می‌توان عنوان مهم‌ترین رویداد سینمایی سال به آن لقب داد، هر ساله بحث راجع به نامزدها و جوایز بالا می‌گیرد. نکته‌ی جالب اسکار امسال نامزدی یک فیلم صامت برای بهترین فیلم بعد از 83 سال و هم‌چنین نامزدی فیلم «اصغر فرهادی» است. از نکات دیگری که در اسکار امسال قابل توجه است نامزدی «وودی آلن» به عنوان کارگردان برای هفت‌مین بار بعد از 17 سال است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این بین نکته‌ی قابل توجه اینجا است که «جورج کلونی» بازیگر ‌و کارگردان با ذوق و موفق این روزهای سینمای جهان در چهار سال گذشته برای سومین بار نامزد اسکار می‌شود. موضوعی که بیشتر باعث شده است ایرانیان هم به اسکار حساس و علاقمند شوند نامزدی فیلم «جدایی نادر از سیمین» است که بعد از بچه‌های آسمان به کارگردانی «مجید مجیدی» در سال 1999 دوباره یک فیلم ایرانی به نامزدی بهترین فیلم خارجی زبان در آمده است. ولی به واقع فیلم «مجیدی» استحقاق بیشتری برای بردن اسکار به خانه داشت.

«بازگشت خسرو شکیبایی به پرده‌های سینما»

اکران فیلم «شب» از سه‌گانه‌ی «زائر» به کارگردانی «رسول صدر عاملی» و بازیگری «خسرو شکیبایی» که دارای مضمونی دینی است. در حالی که فیلم، فیلم خوش‌ساختی است، ولی بیشتر به خاطر حضور «خسرو شکیبایی» و بازگشت وی به پرده‌های سینما مورد توجه سینما دوستان قرار گرفته است و این در حالی است که خیلی‌ها برای بازی‌های دوست داشتنی و متفاوت وی دل تنگ شده‌اند و جای خالی‌اش به شدت احساس می‌شود، به خصوص برای مونولوگ‌های بی‌مانند او در فیلم‌های مختلف که تا به حال تکرار نشده است. اما داستان فیلم از این قرار است که گروهبانی با بازی «امین حیایی» قرار است مجرمی سابقه‌دار را با بازی «عزت‌اله انتظامی» به زندانی در یکی از شهرستان‌ها تحویل دهد، ولی مجبور می‌شود شبی را با وی در یک مسافرخانه بگذراند.

«آقا یوسف،ساده در عین پیچیدگی»

آقا یوسف بازنشسته شده است و پنج سال است که دور از چشم دخترش در خانه‌های مردم کار می‌کند و ناگهان با یک تلفن به دختر خود در رابطه‌ی با یکی از همان صاحب‌خانه‌ها شک می‌کند و …

کارگردان فیلم «علی رفیعی» در تلاس است تفاوت بین دو نسل را به نمایش بگذارد که نماینده یک نسل آقا یوسف است با بازی «مهدی هاشمی» و نماینده نسل جوان دخترش است با بازی «هانیه توسلی» ولی به غیر از بازی بسیار خوب «مهدی هاشمی» که خیلی از عیب‌های فیلم را پوشانده است، شاهد داستانی تکراری و پیش‌پا افتاده هستیم که در انتها فیلم با سکانس تلخ بی‌اعتمادی پدر به دختر به پایان می‌رسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,