شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«مرگ در جنگل»

۱۳۹۰ اسفند ۰۶

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

 «شروود اندرسن» (Sherwood Anderson) رمان‌نویس آمریکایی (13 سپتامبر 1876- 8 مارچ 1941) را پدر داستان کوتاه آمریکایی خوانده‌اند. اهمیت این عنوان از آن روست که نویسندگان صاحب نامی چون «ارنست همینگوی»  (Ernest hemingway)، «ویلیام فاکنر» (William Faulkner)، «جان اشتاین‌بک» (John Steinbeck) و «سالینجر»  (J.D.Salinger)، همه در داستان کوتاه زیر تاثیر او بوده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 شروود اندرسون سومین فرزند از هفت فرزند خانواده‌ای فقیر در اوهایو به دنیا آمد. مدرسه را در چهارده‌سالگی رها کرد و سپس به شیکاگو رفت، در آن‌جا مدتی با کارهای یدی امرار معاش می‌کرد تا این‌که به ارتش فراخوانده شد. پس از جنگ اسپانیا و آمریکا (که در طول آن اندرسن جوان سربازی خود را در کوبا گذراند و تجربه‌ای از جنگ به دست نیاورد) به دانش‌گاه کلیولند رفت. در 1904 با دختری از خانواده‌ای ثروت‌مند از اهالی کلیولند ازدواج کرد. از این ازدواج صاحب سه فرزند شد و ریاست دو شرکت تجاری را به عهده گرفت. در نوامبر 1912 به دنبال یک بحران روحی برای چهار روز ناپدید شد و در نهایت در سی مایلی محل اقامتش در داروخانه‌‌ای او را یافتند. چندی نگذشت که مناصب تجاری خود را ترک کرد، همسر و فرزندانش را هم برای آغاز یک زندگی خلاق ادبی رها کرد.

اندرسون خود این دوره زندگی‌اش را که تحسین بسیاری از نویسندگان جوان و ماجراجو را به خاطر «شجاعت»‌اش برانگیخته «فرار از زندگی مادی» خوانده است.

شروود اندرسون در 64 سالگی در جریان سفری با کشتی به آمریکای جنوبی در پاناما درگذشت. علت مرگش را پارگی روده به دلیل بلعیدن تصادفی خلال دندان داخل زیتون در گیلاس مارتینی ذکر کرده‌اند. بر سنگ گورش نوشته شده: «زندگی، و نه مرگ، ماجراجویی بزرگ ا‌ست.»(Life, Not Death, is the Great Adventure).

از اندرسون نه رمان، پنج مجموعه داستان کوتاه، دو مجموعه شعر و مقادیر زیادی رساله به جا مانده است.

داستان «مرگ در جنگل» توسط «صفدر تقی‌زاده» و «محمد‌علی صفریان» به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

F. Schubert: String Quartets, Death and the Maiden

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,