Saturday, 18 July 2015
20 January 2021
احمدى‌نژاد:

«ایران کشور آزادى است»

2009 December 26

محمود احمدى‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران در گفت و گویى با یک شبکه تلویزیونى بریتانیایى منکر سرکوب تظاهرات مخالفان دولت توسط نیروهاى بسیج در جریان رویدادهاى پس از انتخابات ریاست‌جمهورى در ایران شده و «ماجرا کشته شدن ندا آقاسلطان را نیز یک سناریوى دروغ خواند.»

به گزارش فردا، محمود احمدى‌نژاد در گفت و گویى با شبکه تلویزیونى کانال چهار بریتانیا، که روز چهارشنبه از این شبکه پخش شده‌است، در پاسخ به این پرسش که آیا نقش بسیج را در سرکوب تظاهرات آرام معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهورى در ایران تکذیب مى‌کند، گفت: «اصلن این حرف‌هایى که شما مى‌زنید، اینجا مطرح نیست.»

رییس دولت دهم هم‌چنین شبکه تلویزیونى بى‌بى‌سى را «ابزار سیاسى بریتانیا» خواند و رسانه‌هاى غربى را به راه انداختن «بازى رسانه‌اى» متهم کرده گفت: « شما ببینید، سر خانم ندا آقاسلطان بى‌بى‌سى چه بازى دروغى را سازماندهى کرد، یک سناریوى دروغ تبلیغاتى.»

پیش‌تر در همین زمینه علی آقاسلطان، پدر ندا آقاسلطان، درباره  نحوه کشته‌شدن «ندا»  درجریان اعتراضات خیابانی به «رادیو فردا» گفته است «فقط تنها ندا که نبود. نمی‌توانیم بگوییم ندا تنها را یک‌نفر دیگر آمد و کشت. خوب ببینید آنروز چند نفر جوان کشته شدند و یکی هم ندا بوده و نمی‌تواند منطقی باشد که یک آدم خارجی بیاید تو ایران و ندا را هدف گلوله قرار دهد و بعدش هم برود. این با عقل جور در نمی‌آید. شک نکنید که آنروز این بساط بود و ندا هم یکی از اون چند تایی بود که کشته شدند.»

علی آقاسلطان در ارتباط با کشته شدن ندا هم‌چنین گفته است:«نظر ما این است که به هر حال بدستور دولت این کار انجام شده یا به هرحال مامورین دولتی این کار را کردند.»

محمود احمدی‌نژاد هم‌چنین در واکنش به اشاره خبرنگار بریتانیایى به اعترافات یکى از اعضاى پیشین بسیج که به تازگى از ایران خارج شده‌است، خطاب به وى گفت: «ظاهرن شما دسترسى‌هاى اطلاعاتى دارید که ما در اختیار نداریم.»

محمود احمدى‌نژاد با متهم کردن پلیس آمریکا به «دستگیرى مردم این کشور و سرکوب آن‌ها بااستفاده از باتوم و گاز اشک آور» ادعا کرد، در تصاویر منتشر شده در رسانه‌هاى جهان در باره ضرب و شتم معترضان ایرانى توسط نیروهاى بسیج، «نمى‌توان تشخیص داد که چه کسى بسیجى و چه کسى غیربسیجى است.»

در کشور ما قانون حاکم است. ممکن است کسى از قانون تخلف بکند یا دراعتراضات قانون را رعایت نکند؛ تظاهرات غیرقانونى بکند یا درگیرى ایجاد بکند. چه فرد عادى باشد چه مامور باشد؛ قانون به آن رسیدگى خواهد کرد. ایران کشور آزادى است و مانند برخى کشورهاى اروپایى نیست

وى افزود: « در کشور ما قانون حاکم است. ممکن است کسى از قانون تخلف بکند یا دراعتراضات قانون را رعایت نکند؛ تظاهرات غیرقانونى بکند یا درگیرى ایجاد بکند. چه فرد عادى باشد چه مامور باشد؛ قانون به آن رسیدگى خواهد کرد. ایران کشور آزادى است و مانند برخى کشورهاى اروپایى نیست.»

وى بدون اظهار نظر در باره ادامه اعتراض‌ها نسبت به نتایج انتخابات ریاست‌جمهورى در ایران به ویژه پس از درگذشت آیت‌اله منتظرى اظهار داشت: «در ایران آزادى است، (مردم) مى‌توانند اظهار نظر کنند، فریاد هم مى‌زنند، مشکلى نیست در ایران.»

هنگامى که خبرنگار شبکه تلویزیونى یادآور شد، که شمار زیادى از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در ایران بازداشت شده و خبرنگاران خارجى اجازه کار در ایران را ندارند، محمود احمدى‌نژاد اظهار داشت: «غربى‌ها در باره ایران اشتباه مى‌کنند و فکر مى‌کنند در اینجا خبرى است و ایران ضعیف شده‌است.»

محمود احمدى‌نژاد هم چنین در پاسخ به پرسشى در باره پیشنهاد آژانس بین‌المللى انرژى اتمى در خصوص مبادله اورانیوم غنى‌شده ایران با سوخت رآکتور تحقیقاتى تهران ادعا کرد: « جمهورى اسلامى پیشنهاد خرید سوخت را ارایه کرد و طبق مقرارت هم آن ها وظیفه دارند که بدون هیچ شرطى سوخت را در اختیار ما قراردهند ما این را پیشنهاد دادیم براى این که به آن ها فرصتى بدهیم که از حوزه تقابل به هم کارى برسند ولى آن ها تحت بعضى فشارها اصرار دارند که براى فروش سوخت براى ما شرط بگذارند آن هم شروط سیاسى، در حالى که مبادله سوخت یک کار فنى است و ضرب الاجل در این خصوص معنایى ندارد.»

مقررات حاکم بر آژانس اتمى این اجازه را به ما مى دهد و ما خودمان سوخت را تامین خواهیم کرد

وى درعین حال افزود: «ما خودمان قادر هستیم سوخت ۲۰درصد تولید کنیم، پیشنهاد خرید را دادیم تا فرصتى به آن ها داده باشیم. مقررات حاکم بر آژانس اتمى این اجازه را به ما مى دهد و ما خودمان سوخت را تامین خواهیم کرد.»
محمود احمدى‌نژاد هم چنین در پاسخ به پرسشى درباره پیشنهاد باراک اوباما براى گفت و گوى مستقیم با ایران نیز گفت:« پیشنهاد خرید سوخت به آن ها ارایه دادیم و حتى اعلام کردیم که در نیویورک آمادگى داریم که مذاکره کنیم ولى ایشان تحریم‌ها علیه ملت ایران را تمدید کرد. ما امیدواریم که ایشان موفق بشوند تغییرات واقعى ایجاد بکنند. البته رفتار ایشان نگران کننده است.»
درهمین حال منوچهر متکى، وزیرامورخارجه جمهورى اسلامى هم با اعلام این که تهران «آماده ادامه گفت و گوها با ۱+۵ بر مبناى پیشنهاد ایران است»، به تلویزیون دولتى جمهورى اسلامى گفته است: « اگر کشورهاى غربى به چارچوبى که براى تامین سوخت راکتور تهران پیشنهاد شده است عمل نکنند، ممکن، مقدور و هم ترجیح است که تولید اورانیوم غنى شده تا ۲۰ درصد را خودمان انجام دهیم.»
وى با اشاره به پیشنهاد پیشین خود در باره مبادله بخشى از اورانیوم غنى شده ایران در جزیره کیش با سوخت رآکتور تهران افزود: «ما براى تبادل اورانیوم در خاک کشور دیگر مشکل نداریم اما آن ها باید اعتمادسازى و حسن نیت خود را ثابت کنند.»
آمریکا و دیگر کشورهای غربی این پیشنهاد را نپذیرفته و به تهران تنها تا پایان سال جارى میلادى براى هم کارى با جامعه بین‌الملل بر سر برنامه اتمى خود فرصت داده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,