Saturday, 18 July 2015
22 September 2020
هفتم اسفند- بیست‌و‌ششم فوریه

«تقویم تاریخ هفتم اسفند»

2012 February 26

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1318 خورشیدی- «بهمن رجبی» نوازنده‌ی صاحب سبک و مدرس تمبک در چنین روزی زاده شد. وی از اولین نوازندگان معاصر تمبک است که در آثار و کنسرت‌های خود توجه ویژه‌ای به تمبک به عنوان یک ساز تک‌نواز مبذول داشت. آثار وی و ابداعات او در زمینه‌ی تک‌نوازی تمبک، موید این نکته است. از آثار برجسته‌ی وی در زمینه تک‌نوازی تمبک می‌توان به قطعه‌ی «گفت‌و‌گوی چپ و راست» اشاره کرد که در کتاب آموزش تنبک وی (جلد ۲) موجود است.

1377 خورشیدی- برگزاری اولین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در چنین روزی در ایران تحقق یافت و در این راستا، بیش از 33 هزار شورای شهری و روستایی در سراسر کشور شکل گرفت.

1389 خورشیدی- «عباس امیری مقدم» زاده‌ی 1329 خورشیدی در آمل، بازیگر ایرانی بود که در چنین روزی در پی تصادف و سکته قلبی پس از آن درگذشت. از نقش‌های به‌یاد ماندنی او می‌توان به «کاهن اعظم معبد آمون» در مجموعه تلویزیونی «یوسف پیامبر» و هم‌چنین «ابوموسی اشعری» در مجموعه تلویزیونی «امام علی» اشاره کرد.

1715میلادی- «کلود آدرین هلوسیوس»Claude Adrien Helvétius) ) فیلسوف و ادیب فرانسوی است که در چنین روزی در پاریس زاده شد. او از فلاسفه‌ی بزرگ فرانسه ‌است که در سال 1765 میلادی به خاطر دعوت «فردریک کبیر» به برلین رفت. هلوسیوس در 26 دسامبر 1771 میلادی درگذشت.

1921میلادی- در عهدنامه‌ی دوستی ایران و شوروی که چهار سال پس از انقلاب شوروی و در چنین روزی منعقد شد، مسکو اعلام کرد که از سیاست‏های روسیه تزاری در مورد ایران پیروی نمی‏کند. بر همین اساس، شوروی تمام قراردادهایى که روسیه با ایران بسته بود را لغو کرد. هم‏چنین مسکو در عهدنامه دوستی با تهران، قراردادهایى را که روسیه با دولت ثالثی علیه ایران امضا کرده‌بود نیز بی‏اعتبار دانست. البته شوروی، اراضی قفقاز و ترکستان در شمال غربی و شرقی ایران را به ایران پس نداد. مهم‏ترین تعهد ایران در این قرارداد، اجازه ندادن به کشورهای دیگر، برای فعالیت علیه شوروی از طریق خاک این کشور بود، زیرا در آن زمان، شوروی مورد تهدید قدرت‏های غربی بود.

1950میلادی- زادروز «هلن الیزابت کلارک» (Helen Elizabeth Clark) نخست‌وزیر پیشین نیوزیلند است که در دسامبر 1999 برای سومین بار به نخست وزیری این کشور انتخاب شد.

1980میلادی- اسراییل و مصر روابط سیاسی کاملی را با یک‌دیگر پایه‌ریزی و آغاز کردند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1324خورشیدی- «علامه علی‌اکبر دهخدا» ادیب و شاعر و محقق گران‌قدر ایرانی درگذشت.

1352خورشیدی- «حسین تهرانی» از استادان برجسته‌ی موسیقی ایرانی درگذشت.

1802میلادی- «ویکتور هوگو» نویسنده و شاعر فرانسه به دنیا آمد.

1902میلادی- «ژان برولر» (Jean Bruller) نویسنده‌ی بر‌جسته فرانسوی متولد شد‌. او در دفاع ‌از فرانسویان در برابر نیروهای ارتش نازی، کتاب‌های ادبی زیبایی نگاشت که تا سال‌ها در ذهن فرانسوی‌ها باقی ماند‌.

1935میلادی- «لوفت وافه» (Luftwaffe)، نیروی هوایی رایش سوم، ایجاد شد. آلمان از دوسال پیش از آن‌، یعنی تقریبن از آغاز به قدرت رسیدن «هیتلر»، به تهیه‌ی مقدمات ایجاد نیروی هوایی سرگرم شده بود و خلبانان آلمانی در محلی سری در شوروی سرگرم تمرین بودند.

 منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,