Saturday, 18 July 2015
21 September 2020
هم‌زمان با افزایش خشونت‌ها،

«برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی در سوریه»

2012 February 26

خبر / رادیو کوچه

در حالی که خشونت‌ها در سوریه ادامه دارد، دولت سوریه قصد برگزاری همه‌پرسی سراسری بر سر یک قانون اساسی تازه را دارد. این در حالی است که مخالفان این همه‌پرسی را تحریم کرده‌اند. مخالفان می‌گویند ابتدا باید خشونت‌ها پایان یابد.

قانون اساسی تازه ایجاب می‌کند انتخابات چند حزبی مجلس ظرف سه ماه در سوریه برگزار شود.

نیروهای مخالف، همه‌پرسی روز یک‌شنبه، 26 فوریه، را یک نمایش مضحک خوانده‌‌ و از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه خواسته‌اند از قدرت کناره‌گیری کند. آن‌ها می‌گویند آقای اسد تاکنون به قانون اساسی پیشین نیز احترام نگذاشته و آن را اجرا نکرده است.

وزیر خارجه ترکیه احمد داوداوغلو نیز در یک کنفرانس خطاب به بشار اسد اظهار داشت: «از یک سو می‌گویی رفراندوم برگزار می‌کنی و از سوی دیگر با تانک به مناطق غیرنظامی حمله می‌کنی؟ هنوز هم فکر می‌کنی مردم این مناطق در این همه‌پرسی شرکت می‌کنند؟»

هم‌چنین آمریکا این همه‌پرسی را بی‌اهمیت دانسته و خنده‌دار خوانده است.

لازم به اشاره است هم‌زمان با برگزاری این همه‌پرسی فعالان مخالف می‌گویند روز شنبه بیش از 100 نفر در سراسر سوریه کشته شده‌ که 24 تن از آن‌ها مربوط به شهر حمص بوده است.

به گفته این گروه 23 سرباز دولت در درگیری با شورشیان در سراسر سوریه کشته شده اند.

هم‌چنین صلیب سرخ تلاش کرده تعداد بیش‌تری از غیرنظامیان گرفتار در منطقه باب‌عمر حمص را از این شهر خارج کند اما اذعان کرده که روز شنبه هیچ پیش‌رفتی در این کار نداشته است.

این در حالی است که صدها نفر از شورشیان مسلح از ارتش سوریه آزاد در این منطقه پناه گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید:

«آغاز کمک‌رسانی سازمان جهانی صلیب سرخ به سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,